cetvrtak, 19. februar 1998.

ZAVRSENA VANREDNA SEDNICA

Posebnom odlukom obezbedjen izbor pet poslanika Albanaca

"Bulatovicevci" nezadovoljni odgovorima na pitanja o januarskim protestima. Miodrag Vukovic optuzio tu poslanicku grupu da svoju odgovornost zeli da prebaci na organe vlasti

Podgorica. - Usvajanjem posebne odluke o odredjivanju birackih mesta za izbor pet poslanika sa podrucja republike koja su naseljena Albancima, i odgovorima na poslanicka pitanja juce je okoncana druga sednica prvog vanrednog zasedanja crnogorskog parlamenta. Tokom te sednice parlament je usvojio zakone kojima se regulisu izborna problematika (Zakon o izboru odbornika i poslanika, Zakon o birackim spiskovima i Zakon o javnom informisanju), cime su stvoreni zakonski uslovi za odrzavanje prevremenih parlamentarnih i lokalnih izbora krajem maja ove godine.

Odluka o odredjivanju 58 birackih mesta na kojima ce se birati pet poslanika za crnogorski parlament proizlazi iz clana 118 usvojenog Zakona o izboru odbornika i poslanika, a njen cilj je da se obezbedi odgovarajuca zastupljenost Albanaca u republickom parlamentu. Prema tekstu zakona, na birackim mestima koja su utvrdjena posebnom odlukom, u raspodeli mandata ucestvuju samo izborne liste koje su dobile najmanje tri odsto glasova od ukupnog broja biraca koji su glasali na tim birackim mestima. Precizirano je, takodje, da se izbornoj listi koja ispuni taj uslov od tri odsto glasova, u konacnoj raspodeli mandata dodaju i glasovi biraca koje je lista dobila na drugim birackim mestima u Crnoj Gori. Izbornoj listi koja ne bude stekla mogucnost da ucestvuje u raspodeli mandata na birackim mestima utvrdjenim posebnom odlukom parlamenta, glasovi sa tih birackih mesta bice dodati onima koje je dobila na drugim birackim mestima. Uslov je, naravno, da ta izborna lista na drugim birackim mestima predje izborni prag i tako dodje u poziciju da ucestvuje u raspodeli mandata.

Od ukupno 58 birackih mesta odredjenih za izbor pet poslanika, 25 se nalazi u opstini Ulcinj, gde je i najveca koncentracija albanskog stanovnistva, 18 u Podgorici, 11 u Baru, tri u Plavu i jedno u opstini Rozaje.

Na pocetku druge vanredne sednice crnogorskog parlamenta upucena su 72 poslanicka pitanja uglavnom vladi i njenim resornim ministarstvima. Najveci broj postavili su poslanici iz Kluba DPS - Momir Bulatovic a pitanja su se uglavnom ticala januarskog protesta u Podgorici i onoga sto je nakon toga usledilo. Odgovori na ta pitanja bili su u duhu ranije davanih informacija od strane vlasti, pa su autori pitanja ostali nezadovoljni i iskoristili su priliku da postave dopunska, na koja ce biti odgovoreno na prvoj narednoj sednici parlamenta.

Miodrag Vukovic, potpredsednik vlade, u vladino ime je odbacio direktne i indirektne optuzbe koje su poslanici Bulatoviceve politicke grupacije iznosili na racun crnogorske izvrsne vlasti kroz poslanicka pitanja ili komentare odgovora na njih. Vukovic je takav pristup ocenio kao manipulacije i insinuacije, cime, po njegovom misljenju, "bulatovicevci" zele da sa sebe skinu odgovornost za ono sto se desilo tokom januarskih protesta. On je, uz ostalo, sugerisao da ubuduce odgovore na poslanicka pitanja javna glasila integralno objavljuju kako bi javnost mogla da vrednuje i pitanja i odgovore.

D. Vukovic

Nista od denacionalizacije

Sefa poslanickog kluba Liberalnog saveza Miroslava Vickovica interesovalo je sta ce crnogorska vlada uraditi po pitanju vracanja nacionalizovane imovine posle Drugog svetskog rata. Posto ga odgovor nije zadovoljio, jer nije sadrzavao precizno odredjenje, Vickovic je izrazio sumnju u nameru vlade da se ozbiljno pozabavi problemom koji je, kako je podsetio vec resen u svim postkomunistickim zemljama osim u Crnoj Gori i Srbiji. Procena ovog poslanika je da se "ulazi u novi krug opstrukcija" u odnosu na pitanje denacionalizacije.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /