Ponedeljak, 5. januar 1998.

STA SE MOZE OCEKIVATI POSLE IZBORA PREDSEDNIKA SRBIJE

Najrealnija manjinska vlada

"Utisak je da vrh rezima hoce da se izmotava s parlamentarnim poretkom - odugovlaci s konstituisanjem skupstine, a onda i sa formiranjem vlade, kako bi se narodu smucile demokratske institucije i onda poceo da trazi velikog vodju", smatra dr Dragoljub Popovic, profesor Pravnog fakulteta

Ishod drugog kruga predsednickih izbora u Srbiji iznenadio je mnoge analiticare aktuelnih politickih zbivanja. Tim pre sto je sve upucivalo na to da su se gradjani umorili od izbora i da ce, ovoga puta, apstinirati. Umesto toga, dogodilo se da je kandidat "levice" u drugoj izbornoj rundi po broju dobijenih glasova odmakao od svog protivkandidata, radikalskog vodje Vojislava Seselja, vise nego sto je sam mogao da trci.

Jedan od onih koji nisu ocekivali ovakav rasplet je i profesor Pravnog fakulteta dr Dragoljub Popovic, ne krijuci da je cak i, kako sam kaze, "pomalo zbunjen". Stoga prilicno uzdrzano, i sa izvesnom rezervom, govori o mogucim kombinacijama za formiranje nove republicke vlade. Ne zna, veli, kakvi su, nakon svega, odnosi izmedju radikala i socijalista. Ako su preterano poremeceni, onda je, po njegovom sudu, "jedino realna manjinska vlada".

Formiranje takve vlade profesor Popovic vidi samo uz podrsku radikala, "jer je socijalistima s njima jeftinije nego sa Srpskim pokretom obnove ciji su apetiti mnogo veci". Radikali su samo glasni, i jedno vreme bi ometali rad vlade i parlamenta, nakon cega bi se sve nastavilo po starom, objasnjava Popovic.

"Osim toga, nema nagovestaja da bi SPO mogao da udje u bilo kakvu kombinaciju sa socijalistima. Kad bi usao u vladu, lakse bi mogao da upravlja Beogradom, a trazio bi, bez sumnje, i nesto na saveznom nivou. Pitanje je da li bi se to socijalistima isplatilo. S druge strane, ako se u SPO iole strategijski misli, onda ne bi trebalo da ulaze u kombinaciju sa socijalistima, jer bi to vodilo marginalizaciji SPO - na sledecim izborima ne bi bio primljen u levi blok".

Sve se cesce i u krugovima "leve" koalicije spominju novi izbori. Medjutim, profesor Popovic ne vidi ko bi od njih mogao da ima korist. Radikalima sigurno ne bi odgovarali, jer bi, mozda, prosli kao u drugom krugu predsednickih izbora, a fakticki su dobitnici, jer su osvojili, posle socijalista, najveci broj poslanickih mandata. Ni Srpskom pokretu obnove ne odgovaraju novi izbori, jer bi izgubili i ono sto imaju. U "levoj" koaliciji misle da bi bolje prosli na osnovu onog sto su postigli, a zapravo su im dozvolili da muvaju, narocito na Kosovu, sto je, na neki nacin, i sam Milosevic priznao, samim tim sto to nije porekao.

- Opsti je utisak da vrh rezima hoce da se izmotava s parlamentarnim poretkom, odugovlaci s konstituisanjem skupstine i formiranjem vlade ne bi li se narodu smucile te "demokratske" institucije i onda poceo da trazi velikog vodju, onog sa sabljom. Upravo se to sad radi sa Crnom Gorom - zakljucuje prof. dr Dragoljub Popovic.

M. Torov

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /