ponedeljak, 12. januar 1998.

PROSVETNI RADNICI PRED STRAJKOM

Ministar kontrolise situaciju, u skolama traje nezadovoljstvo

Zaposleni u pojedinim skolama, Cetvrtoj beogradskoj gimnaziji ili Autosaobracajnoj, na primer, kazu da jos nisu dobili ni prvi deo novembarskih zarada, koji je, prema obavestenju Ministarstva prosvete, uplacen dan-dva uoci Nove godine

Repriza u januaru?: Prosvetni radnici
ispred Vlade Srbije, prosle godine

Drugi deo novembarskih zarada prosvetni radnici dobice ovih dana, do Svetog Save najdalje, obecao je resorni ministar dr Jovo Todorovic, ocekujuci da drugo polugodje pocne na vreme, jer, po njemu, “nema nikakvih razloga da tako ne bude". Zaposleni u osnovnim i srednjim skolama dobili su prosle godine 12 plata, ulagano je i u adaptaciju dotrajalih skolskih zgrada, a jedini koji su zakazali, gledano iz ugla zvanicnika, izgleda su lokalne opstinske vlasti u kojima je pobedila opozicija - jer nisu ispunili svoje obaveze prema skolama iz svog atara. Uprkos svim teskocama koje su pratile ’97. ona je, po oceni dr Todorovica, imala srecan kraj za prosvetne radnike.

Izjava resornog ministra o normalnom pocetku drugog polugodista moze da bude i kontrareakcija na najavu clanova Koordinacionog odbora prosvetnih radnika Srbije o totalnom strajku koji ce poceti sa prvim nastavnim januarskim danom. U svakom slucaju, protestni skup najavljen je za 17. januar u beogradskom Domu sindikata, a dva dana kasnije ponovo ce se sastati predstavnici devet nezavisnih sindikata da potvrde ili odloze dogovor o bojkotu. U medjuvremenu, poziv na strajk uputili su i lideri tzv. drzavnog sindikata, a javnost je upoznata da su neke skole u Vojvodini i drugim gradovima Srbije u strajku jos od 1. oktobra. Prema nekim tvrdnjama, po naredjenju ministra prosvete, svi kolektivi koji su skracivali casove na 30 minuta dobili su oktobarsku platu umanjenu za 30 odsto.

Zaposleni u pojedinim skolama, Cetvrtoj beogradskoj gimnaziji ili Autosaobracajnoj, na primer, kazu da jos nisu dobili ni prvi deo novembarskih zarada, koji je, prema obavestenju Ministarstva prosvete, uplacen dan-dva uoci Nove godine. Ako je takva situacija u glavnom gradu, kako li je tek u unutrasnjosti, pitaju kolege.

Cena rada prosvetnih radnika nije menjana od januara prosle godine i iznosi 220 dinara, a u medjuvremenu povecan je samo koeficijenat za 30 odsto. Prevedeno na jezik brojki, to znaci da profesor pocetnik ima platu 1.200 dinara, a kolega sa 25 godina staza 1.400.

“Trazili smo da cela prosveta u Srbiji dobija plate istog dana, jer se uplate najcesce razvlace i po 15 dana, mada najava ministra obicno ide ranije, pre nego sto je bilo ko od nas dobio i jedan dinar. Na taj nacin on nas razbija, jer se ne zna ko je sta, koliko i kad dobio. Ministar tako lakse kontrolise situaciju, jer ljudi ne znaju sta se desava", kaze Zorica Blagojevic iz Foruma beogradskih gimnazija, uz komentar: “ Kad sam cula izjavu ministra pomislila sam, Boze, pa kome on to prica, ko moze da mu veruje da je sve u redu i da smo mi zadovoljni? Drzava nam opet duguje dve plate i cudim se kako moze da se hvali da su nam isplate isle redovno, kad su isle na svake tri nedelje, umesto na dve. Ako nista drugo, nije bas morao da kaze tu recenicu, jer nije tacno da smo zadovoljni. U skoli vlada konstantno nezadovoljstvo".

Zorica Blagojevic, profesor matematike misli da strajk ne treba da bude ni jedino, ni poslednje “oruzje" prosvetnih radnika, jer na kraju opet ispastaju djaci, pa i sami strajkaci, jer mora da se nadoknadi propusteno, a uglavnom se nista ne postize. Po njenom misljenju, prosvetni radnici su sada na istom mestu gde su bili prosle godine, mada su u januaru isli u veliki strajk, jer se u medjuvremenu ni za sta nisu izborili.

Clanovi Koordinacionog odbora nezavisnih sindikata, koji ne zagovaraju tezu o totalnoj obustavi rada, smatraju da ima efikasnijih nacina da se drzava natera da ispuni svoje obaveze i obecanja, a to je, na primer, da se svakodnevno zaustavlja saobracaj na velikim saobracajnicama po sat ili dva.

Zorica Blagojevic je pesimista zbog situacije u kojoj se nalazi stalez kome pripada. “Mislim da nam nista ne preostaje i da je toga svestan i ministar prosvete. On bi cak mogao da ne uplati drugi deo novembarskih zarada i da se nista narocito ne desi, ali ono cega se ja najvise bojim je sirenje belog strajka po skolama - a to je ipak najgore resenje", upozorava Zorica Blagojevic, uverena da ce drzava na kraju prinuditi prosvetne radnike da rade strajkujuci “jer su ministarstvo i vlada ostali gluvi na sve nase vapaje".

O. N.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /