utorak, 13. januar 1998.

PROTESTNI MITING BULATOVICEVIH SOCIJALISTA I BOJOVICEVIH "NARODNJAKA" U PODGORICI

Ultimatum crnogorskim i saveznim vlastima

Vise od deset hiljada demonstranata podrzalo zahtev da se poniste predsednicki izbori i odrze novi do 15. aprila, istovremeno sa prevremenim parlamentarnim. Od predsednika SRJ trazi se sprovodjenje odluka saveznih pravosudnih organa. U pregovarackom timu Zoran Zizic, Predrag Bulatovic i Ranko Kadic. Zasad bez incidenata

Za ispunjenje zahteva rok od cetiri sata:
Pristalice Momira Bulatovica juce u Podgorici
Foto: FoNet AP

Podgorica. - Pred zgradom crnogorskog parlamenta u Podgorici juce su poceli protesti gradjana u organizaciji politicke partije kojom rukovodi jos uvijek aktuelni predsjednik Crne Gore Momir Bulatovic i Narodne stranke dr Bozidara Bojovica. Iako je bilo najavljeno da ce "veliki narodni miting" poceti u pet minuta do dvanaest, kada se vecina protestanata vec okupila, miting je zvanicno poceo tri sata kasnije, kada su saopsteni zahtjevi i procitano pismo, upuceno Saveznoj vladi i predsjedniku SRJ Slobodanu Milosevicu. Saopstavanju zahtjeva i teksta pomenutog pisma prethodila je prva sjednica Organizacionog odbora mitinga, u koji su usli predstavnici partija organizatora. Organizacioni odbor je formirao i pregovaracki tim od tri clana - Zoran Zizic i Predrag Bulatovic iz partije Momira Bulatovica i Ranko Kadic iz redova Bojovicevih "narodnjaka".

Prvi od ispostavljenih zahtjeva tice se nedavno usvojene Rezolucije o ugrozavanju pravnog sistema SRJ i republika clanica. Od crnogorskog parlamenta se trazi da u najkracem roku stavi van snage tu rezoluciju, koja je okvalifikovana kao akt o "nepriznavanju nadleznosti i odluke saveznih organa". Od parlamenta se zahtijeva i da preinaci "nezakonitu odluku Mandatsko-imunitetske komisije, kojom su oduzeti mandati Narodnoj stranci u republickom parlamentu". (Misli se na mandate Bojoviceva Narodne stranke). Zahtijeva se, takodje, da budu zaustavljene sve aktivnosti koje za cilj imaju promjenu Ustava Crne Gore i raspisivanje referenduma o drzavno-pravnom statusu republike.

Aktivnosti od takvog znacaja nije oguce voditi u uslovima drzavne krize i polticke nestabilnosti, naglaseno je, pritom.

Od crnogorskog parlamenta se zahtijeva da donese odluku o skracenju svog mandata, a da se, najkasnije do 15. aprila ove godine, odrze prijevremeni parlamentarni izbori. Istovremeno sa ovim izborima zahtijeva se i odrzavanje novih izbora za predsjednika Crne Gore, cemu bi prethodilo ponistavanje onih odrzanih u oktobru prosle godine. Prijevremeni parlamentarni izbori trebalo bi da budu odrzani prema prethodno usvojenom izbornom zakonodavstvu, kojim bi bila onemogucena izborna kradja.

Protest do ispunjenja zahteva:
Sa jucerasnjeg mitinga u Podgorici
FOTO: FoNet/AP

U novoj vladi ne mogu biti dosadasnji ministri unutrasnjih poslova Filip Vujanovic, ministar pravde Dusko Lalicevic, ministar finansija Predrag Goranovic, ministar zdravlja Miomir Mugosa, sekretar za informacije Bozidar Jaredic i sekretar za zakonodavstvo Rajko Milovic. Oni se u zahtjevima eliminisu “zbog uloge u kradji predsjednickih izbora" i zbog onoga sto su cinili od izbora do sada.

Zahtijeva se i prekid pritisaka na organe lokalne vlasti, odustajanje od uvodjenja prinudnih mjera i raspustanja opstinskih skupstina, pri cemu je posebno naglaseno da se to ne cini sa Skupstinom opsine Podgorica. Takodje se zahtijeva prekid politickog i policijskog progona, “koji se vrsi prema ljudima zbog njihovih politickih uvjerenja". Zahtijeva se i zaustavljanje revansizma i prijetnji, otpustanje sa posla, jer se time udara na temeljna ljudska prava i slobode gradjana Crne Gore", kao i prekid “medijskog terora, koji se vrsi u Crnoj Gori". Od drzavnih medija se trazi da objektivno i nepristrasno obavljaju svoju ustavnu obavezu istinitog i pravovremenog informisanja javnosti.

Na kraju liste zahtjeva, koje je ucesnicima mitinga saopstio Vuksan Simonovic, potpredsjednik SO Pogorica, podvuceno je da je njihovo ispunjavanje neophodan uslov za stabilizaciju politickih prilikai prekid gradjanskih protesta.

Zahtjevi su upuceni predsjedniku crnogorskog parlamenta Svetozaru Marovicu, predsjedniku crnogorske valde Milu Djukanovicu, predsjednici DPS CG dr Milici Pejanovic-Djurisic i politickom lideru Liberalnog saveza CG Slavku Perovicu, od kojega se, kako je receno, ocekuje “svesrdna pomoc i saradnja u stvaranju uslova i donosenju zakona za odrzavanje prijevremenih parlamentarnih izbora". Izuzimajuci Perovica, pominjanje imena Marovica, Djukanovica i gospodje Pejanovic-Djurisic okupljeni su propratili burnim negodovanjem.

Onima na cije su odrese zahtjevi upuceni ostavljena su cetiri sata da na njih odgovore, sto znaci da se odgovor ocekivao sinoc do 19 casova.

Uhapseno pet ljudi, oduzeto 79 pistolja

Podgorica, Beta. - Ministarstvo unutrasnjih poslova Crne Gore saopstilo je da je u kontroli ucesnika mitinga politicke grupacije Momira Bulatovica oduzeto 79 pistolja, dva klasa dinamita i eksplozivna naprava rucne izrade. U saopstenju crnogorskog MUP-a, koje je potpisao nacelnik Uprave policije Milan Paunovic, navodi se da je uhapsen Svetozar Stanojevic kod koga je pronadjena eksplozivna naprava, a da su, zbog upotrebe vatrenog oruzja slobode liseni i Radomir Jovanovic, Vukoman Tesovic, Veselin Uscumlic i Radisav Vlahovic.

MUP je saopstio da je organizovao detaljnu kontrolu nosenja oruzja ucesnika protestnog mitinga. "Prilikom pretresa pronadjeno i oduzeto i 50.000 nemackih maraka", navodi se u saopstenju.

Sa protestnog mitinga upuceno je i pismo, identicne sadrzine, Saveznoj vladi i predsjedniku SRJ Slobodanu Milosevicu, u kome je izrazena privrzenost SRJ i Crnoj Gori kao ravnopravnoj republici u zajednickoj drzavi, te njihovom demokratskom razvitku i principu “da vlast moze jedino da proizilazi iz slobodno izrazane volje gradjana". Naglasena je i briga za buducnost zajednicke drzave, te strah od separatizma i podjela, pri cemu se posebno apostrofira nedvno donesena Rezolucija u crnogorskom parlamentu. Od predsjednika SRJ i Savezne vlade se u pismu zahtijeva da se odrede prema politickim aktivnostima aktuelne crnogorske vlasti, i ucini sve “kako bi se sacuvala SRJ i jedinstvo pravnog poretka", te obezbijedila osnovna ljudska prava u Crnoj Gori, a stavili van snage svi protivustavni akti, a posebno oni koji su usmjereni na odvajanje Crne Gore od SRJ. Od predsjednika savezne drzave i Savezne vlade se zahtijeva sprovodjenje odluka nadleznih saveznih sudskih organa, u cijoj nadleznosti su zastita ustavnosti i zakonitosti.

Nesto prije 16 casova oglasena je pauza, koja je predvidjena za neophodne poslove Organizacionog odbora protestnog mitinga, sto je bio signal za jedan broj protestanata da se razidju.

Do pauze Momir Bulatovic se nije obratio protestantima, iako je bio prisutan ispred zgrade parlamenta. Govorili su jedino Srdja Bozovic, potpredsjednik Bulatoviceve partije, dr Bozidar Bojovic, predsjednik Narodne stranke i gradonacelnik Podgorice Radivoje Rasovic.

Prema slobodnoj procjeni izvjestaca “Nase Borbe", ispred zgrade crnogorskog parlamenta okupilo se vise od deset hiljada ljudi. Iako je zvanicni pocetak mitinga kasnio tri sata, atmosfera je bila opustena i nije zabiljezen niti jedan incident. Sa razglasa su uglavnom dopirali zvuci crnogorskih narodnih pjesama i zabavnih melodija, a vrijeme je prekracivao i glumac CNP Gojko Burzanovic, recitujuci Njegoseve stihove i govoreci poslanice Petra I. Prisutni su bili u prilici da cuju uzico i narodnog guslara Voja Radusinovica, koji je otpjevao pjesmu o Momiru Bulatovicu i novim politickim prilikama u Crnoj Gori.

Organizatori mitinga su obezbijedili vlastitu redarsku sluzbu, cime je olaksan posao pripadnicima MUP CG, kojih nije bilo u narocito velikom broju ispred zgrade parlamenta. Policija je, medjutim, od ranih jutarnjih casova obezbjedjivala vitalne objekte u gradu, a na prilazima Podgorici, kako se moglo saznati, policija je rigorozno kontrolisala one koji su dolazili na protestni miting, i tom prilikom oduzimala od njih oruzje.

D. Vukovic

“Amfilohije Turcine"

Na protestnom mitingu dominiraju fotografije Momira Bulatovica (dva puta “u drustvu" Slobodana Milosevica), crnogorske, srpske i jugoslovenske zastave, a na desetini transparenata ispisane su poruke razlicite sadrzine - najcesce one u kojima se izrazava privrzenost Jugoslaviji, a osudjuje aktuelna crngoorska vlast i medjunarodna zajednica. Medju zastavama posebnu paznju novinara izazvala je crvena sa Lenjinovim likom i sprom i cekicem, a medju ispisanim porukama ona “Amfilohije Turcine", koja je ilustrovana krstom na kome je nakrivljeno albansko kece. Ovaj transparent nije bio po volji ljudima iz redarske sluzbe, pa su ga sklonili pd stablo obliznje palme, ali su ga protestanti kasnije istaklni sa unutrasnje strane prozora parlamentarnog zdanja.

Od vise poruka sa transparenata biljezimo sljedece: “USA - NATO ne moze se svijetom vladati putem inkvizicije. Ipak zemlja se okrece", “Mi se borimo za istinu, pravdu, jednakost i slobodu", “Jugoslavija je nasa sudbina", “Ne damo Jugoslaviju", “Milo droga", “Narod strada, dolje Vlada", “Dolje teror americke vlade, njenih emisara i trabanata koji unosi zlu krv u nas narod. Dolje teror vlade, parlamenta i vlasti samozvanog guvernadura Mila Djukanovica".

U par navrata izvikivano je: “Milo lopove", “Milo Turcine" i “Sveto kopile".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /