utorak, 13. januar 1998.

CELNICI SKUPSTINE GRADA O STRAJKU GRADSKOG SAOBRACAJNOG PREDUZECA

Najveci i najbezocniji strajk

U ovakvoj situaciji ovako organizovan strajk potpuno je bezocan i nije iniciran samo socijalnim uzrocima, kazu Milan Bozic, prvi covek Skupstine grada

Bice sprovedene zakonske sankcije prema onima koji su prekrsili zakon, tvrdi Aleksandar Milutinovic, potpredsednik Skupstine grada

Guzva kod privatnika:
Autobusi privatnih preduzeca

- Beograd je suocen sa najvecim i najbezocnijim strajkom u novije vreme. Ovo je najbezocniji strajk zato sto na ulicama Beograda danas nema nijednog autobusa, iako se zna koliki je zakonski minimum rada za vreme strajka. Zahtevi zaposlenih u Gradskom saobracajnom preduzecu ne da nisu opravdani vec se, mogao bih reci, granice sa - smesnim, rekao je juce Milan Bozic, prvi covek Skupstine grada, na konferenciji za stampu organizovanoj povodom kompletne blokade rada gradskog prevoznika, zapocete u noci izmedju nedelje i ponedeljka.

Stajk je iniciran zahtevima zaposlenih u GSP da im se isplati decembarska plata i razlika zarada za proslu godinu (u iznosu jedne prosecne plate), ali do nastavka pregovora sa gradskom vladom juce uopste nije doslo. “Zahtevamo prvo prekid strajka, pa onda nastavak pregovora, jer smo zaposlenima u ovom preduzecu izasli u susret i vise nego sto je trebalo", rekao je Bozic.

Celnici Grada ostali su na stanovistu da su plate zaposlenih u gradskom prevozniku vece od prosecnih i da, ni po koju cenu, nece pristati ni na kakva povecanja zarada, jer bi to dovelo do rusenja koncepcije gradskog budzeta. I dok su sindikalci strajkovali, a gradski funkcioneri pokusavali da se snadju u novonastaloj situaciji

- Beogradjani su se samoorganizovali, pokusavajuci da se prebace do radnih mesta, skola i drugih odredista.

- Grad trosi 40 miliona dinara mesecno za plate 8.600 zaposlenih u GSP. Prosecna plata zaposlenih u ovom javnom preduzecu je 2.500 dinara, a vozaci sa vise staza mogu da ostvare zaradu i od 3.000. Ja, kao univerzitetski profesor, nemam to zadovoljstvo da primim toliku platu, a bilo me je sramota kada sam saznao da jedan Bata Stojkovic, koji je nasa nacionalna velicina, ima platu ispod 2.000 dinara. U ovakvoj situaciji, jasno je da je ovako organizovan strajk potpuno bezocan. Mi cemo se potruditi da se organizujemo kako bi se sto pre izborili sa ovom situacijom, jer ovo nije strajk koji je iniciran samo socijalnim uzrocima. Moramo racunati na razumevanje i podrsku Beogradjana, koje ovom prilikom i pozivam na saradnju! - dodao je v.d. gradonacelnika Beograda, Milan Bozic, pojasnjavajuci da se u narednim danima gradske vlasti moraju izboriti sa ovom “zloupotrebom monopolskog polozaja kakav ima neko ko vodi GSP".

Aleksandar Milutinovic, potpredsednik Skupstine grada, istakao je da je radnicima GSP isplacena novembarska plata, podsecajuci da je dogovor bio da se razlika zarada od januara do avgusta 1997. isplati do 10.januara. Pregovori sa predstavnicima sindikata GSP su odrzani u cetvrtak, a obe strane su, kaze Milutinovic, sa sastanka izasle sa dogovorm da se sa isplatom ove razlike pocne ove nedelje. Isplata je, prema recima potpredsednika gradskog parlamenta, pocela vec u subotu, trebalo je da se juce odrzi nastavak pregovora, ali su se sindikalci odlucili za strajk. Imali smo dobru volju, ali su zaposleni u GSP usli u domen neke druge politike, objasnio je Milutinovic postupak sindikalaca. Gradski celnici nisu detaljnije komentarisali eventualnu politicku pozadinu strajka, koju su pominjali uglavnom samo novinari, ne zeleci, kako je istakao Bozic, da ulaze u ishitrene ocene. (“Smatrajmo ovo samo bahatim ponasanjem!") Prema njegovim recima, bice zakonskih sankcija za one koji su prekrsili zakon, a u ovom slucaju ih ima.

- Ovaj strajk pokazuje da postoje ozbiljni propusti u radu rukovodstva GSP, jer direktor ovog preduzeca ima ovlascenje da onima koji nisu ispostovali zakonski minimum rada, momentalno da otkaz. Pokazalo se da ovo rukovodstvo nije doraslo situaciji i da GSP treba strucno, odlucno i efikasno rukovodstvo koje ce moci da izadje na kraj sa ovakvim situacijama. Odgovoran mora da bude, a po meni i jeste, i direktor GSP. Ne znam sta ce uraditi Upravni odbor GSP, ali cemo kasnije razmatrati probleme u rukovodstvu ovog preduzeca - precizirao je Milutinovic, objasnjavajuci da je prema kriterijumima zakonskog minimuma rada, na ulicama glavnog grada juce trebalo da se pojavi skoro sest stotina autobusa.

Gradski premijer Spasoje Krunic nije juce bio u Beogradu, pa je na pitanje da li je moglo doci do odlaganja njegovog puta za Amsterdam, novinarima stigao i odgovor da je njegov put organizovan u cilju otvaranja zemlje prema svetu i da bi bilo “sokantno da domacinima porucimo da premijer nije mogao da dodje zbog nekog tamo strajka".

- Nezahvalno je davati procene, ali mislim da cemo se brzo izvuci iz ove situacije - rekao je Milan Bozic, na konstataciju novinara da bi ovakvo stanje u gradu moglo da potraje danima. - Dalje produzavanje strajka moglo bi sve zaposlene u ovom preduzecu da dovede u vrlo nezgodnu situaciju - porucio je Aleksandar Milutinovic.

S. Milicic

Ne damo pare od gradske takse!

Od 2,7 milijardi dinara koliko je predvidjeno za ovogodisnji budzet Grada, planirano je da se za tekuce funkcionisanje gradskog prevoznika odvoji 700 miliona dinara, a iz prihoda od takse (cija je “tezina" procenjena na 600-650 miliona dinara) dodatnih 315 miliona.

- Samo za plate zaposlenih u GSP nama je godisnje potrebno 480 miliona dinara. Ako bismo pristali na eventualno povecanje plata nama ne bi bile dovoljne ni dve gradske takse. Ni po koju cenu necemo dozvoliti da pare od takse idu na plate zaposlenih, vec samo na investicije i kapitalne objekte u ovom gradu, kako je i dogovoreno - rekao je Bojan Dimitrijevic.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /