sreda, 14. januar 1998.

GRADSKI SINDIKAT ZDRAVSTVA

Tihi strajk vec poceo?

Radimo u gorim uslovima nego u vreme sankcija. Nema lekova, operacije se zakazuju na “neodredjeno" vreme, kaze dr Svetolik Petrovic

Da li ce strajk “belih mantila" zvanicno i poceti znace se tek 15. januara kada bi trebalo da se isplate dugovanja zdravstvenim radnicima za decembar i prva polovina novembra za zaposlene u socijalnim ustanovama. Nezvanicna informacija je da ce cena rada biti povecana sa 242 na 243 dinara. Tokom prosle godine cena rada iznosila je svega 220 dinara iako su morali da dobiju mnogo vise. Pored razlika, Vlada Republike Srbije duguje i regres za proslu godinu i to na osnovu sporazuma koji je potpisan u junu- julu mesecu (nakon sest nedelja strajka). Svima je isplaceno osim zdravstvenim radnicima. Topli obrok, takodje, nije “podeljen" u vise od 50 odsto ustanova a pojedinima duguju i za mesec maj, kaze dr Svetolik Petrovic, predsednik gradskog odbora sindikata zdravstva.

- Leposava Milicevic, ministarka zdravstva, obecala je da ce razlike isplatiti do 31. decembra. Vlada Republike Srbije stalno obecava, potpisuje sporazume (u junu nakon prekida strajka) gde je receno da ce se nesto uraditi, ali nazalost nije nista. Ostalo je “mrtvo slovo" na papiru. Sindikat zdravstva u Beogradu je vecinski i ima obavezu prema svojim clanovima da pokrene konkretne akcije. U ustanovama socijalne i zdravstvene zastite stanje je krajnje kriticno. Radimo u mnogo gorim uslovima nego u vreme sankcija. Nema lekova, operacije se zakazuju na neodredjeno vreme, pa se cak i oboleli od karcinoma vracaju kuci. Opterecuju nas hitni slucajevi. Postoji vise nacina, iako nas zakoni onemogucavaju i uredbe Vlade koje se potezu a to je, kao prvo, postovanje medjunarodnih kriterijuma i standarda. Lekar u nasim uslovima dnevno pregleda i 80 pacijenata a norma je 25 pacijenata. Kao drugo, desice se tzv. “tihi" strajk. Naravno, mi cemo biti na svojim radnim mestima i radicemo koliko moramo. Jedini nacin da Vlada Srbije sazna za nas, da uopste postojimo jeste da bolesni zakukaju na njihova vrata. Plasimo se spontane obustave rada. Republicka vlada ne postuje zakone, uredbe koje je donela i zasto bi zaposleni u zdravstvu to postovali. Gradski odbor sindikata podrzace i pravno zastititi, ukoliko bude potrebno, svoje clanove, istice dr Petrovic.

Rade Rajovic, sekretar gradskog odbora sindikata zdravstva, napominje da su jos u oktobru planirali da otpocnu sa strajkom ali su, zbog izbora, kako se to ne bi pogresno protumacilo jednostavno odustali. Rajovic dalje kaze da je Milicevicka govorila novinarima kako je “zaposlenima u zdravstvu bolje nego drugima" ali to je cist cinizam sa njene strane. Sem Klinickog centra i jos nekih ustanova niko drugi nije dobio topli obrok u iznosu od 186 do 300 dinara. Na pocetku godine obecavaju a na kraju nista ne ispune. Republicki odbor nije uspeo da se na adekvatan nacin sastane sa predstavnicima Republicke Vlade. Republicki odbor sindikata zdravstva uputio je zvanican zahtev i ima iskljucivo pravo da odluci da li ce se krenuti u generalni strajk.

M. Z. M.

Plate

Spremacica u zdravstvenim ustanovama ima platu 600 dinara, medicinska sestra sa zavrsenom SSS 1.100, lekar opste prakse 1.600 a specijalista 1.800 dinara. Medjutim, lekar specijalista moze da “dogura" i do 2.000 dinara sa dezurstvima. U ustanovama socijalne zastite regres je 400 a morao je da bude 460 dinara. Spremacica je dobila pola plate u iznosu od 220, radnici sa SSS 350 a VSS 700 dinara.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /