sreda, 14. januar 1998.

DRAGOLJUB STOSIC, PREDSEDNIK SINDIKATA VOZACA, O RAZLOZIMA NEUCESTVOVANJA U STRAJKU

“Ovo je perfidna i podmukla politicka igra"

Svaka sledeca plata koja se primi u GSP bice zapravo otpremnima. Ovo je izuzetna prilika da se Skupstina grada oslobodi viska radnika u ovom preduzecu, tvrdi Stosic

Strajk GSP, koji je zapoceo pre dva dana, specifican je jer su zajedno nastupile obe sindikalne organizacije - samostalna i nezavisna, cija saradnja do sada i nezavisno od GSP nije bila uobicajena. Angazovanje dve inace mnogo puta do sada suprotstavljene radnicke organizacije, Samostalnog sindikata kome se pripisuje saradnja s drzavnim institucijama i Nezavisnog koji je pak “opozicioni", doprinelo je da se tekuci strajk oznaci kao najjedinstveniji do sada. Medjutim, sudeci po dosadasnjem iskustvu strajkova bar kod nas, upravo ova cinjenica uzrokovala je tracak sumnje u samu prirodu strajka. Strajk je inace, okarakterisan kao iskljucivo socijalne prirode, i kako su i sami predstavnici oba sindikata naznacili “nezavisno od nas, radnici bi se samo organizovali".

Jos jedna cinjenica koja razlikuje ovaj od prethodnih strajkova radnika GSP je i izostanak najpoznatijeg sindikalnog vodje Dragoljuba Stosica, predsednika Sindikata vozaca, koji je prilikom strajka u vreme Coviceve vlade uoci izbora ’96. pretucen i uhapsen.

Na oglasnoj tabli pogona u Novom Beogradu radnici se obavestavaju o strajku a ispod pise “Sindikat vozaca bez Stosica". Okupljeni radnici ne precizirajuci svoja tumacenja, navode da je “Stosic zasao u politicke vode".

- Ovo nije strajk. U pitanju je izuzetno perfidna i podmukla politicka igra - rekao je za “Nasu Borbu" Dragoljub Stosic, predsednik Sindikata vozaca, na pitanje zasto ne ucestvuje u strajku.

- Pokusavao sam i pokusavam da se ozbiljno bavim sindikatom i takvim nacinom borbe, i pritom osecam odgovornost za radnike. Medjutim, ovaj strajk nema veze sa interesima radnika. Ne ljutim se na obicne ljude, radnike, koji su naseli, jer optereceni su i potcenjeni ne samo na poslu nego uopste u drustvu, kao i ostali gradjani. Njima je izuzetno bitno da dobiju i 500 dinara s obzirom kako se danas zivi, a samim tim je i tesko objasniti ljudima o cemu se zapravo radi. Vremenom ce shvatiti, ali plasim se da ce biti prekasno i da ce suvise da ih kosta. Svaka sledeca plata koja se primi u GSP bice zapravo otpremnina. GSP je na ivici da izgubi svrhu postojanja, pa se samim tim namece i pitanje plata - kaze Stosic.

Telegrami podrske strajkacima GSP

Gradskom saobracajnom preduzecu juce su stigli brojni telegrami podrske pojedinaca i kolektiva. Strajk GS podrzali su nezavisni sindikati komunalaca Nisa, Cacka. PTT Srbije-Pancevo, potom nezavisni sindikati trgovaca Beograda, Centroproma, potom nezavisni sindikati Beogradskog vodovoda i kanalizacije, Cistoce... Dardic posebno istice i podrsku koju je GSP dobio od niskih lekara koji su pod okriljem Nezavisnog sindikata peske nedavno, zbog svojih zahteva, dolazili u Beograd

N. R.

Objasnjavajuci po njegovom tumacenju pozadinu strajka, Stosic kaze:

- Odavno se prica da GSP ima visak radnika. Ovo je izuzetno povoljna prilika da se Skupstina grada, kao osnivac preduzeca, oslobodi viska o kome pricaju. Indicije su da ima i neceg drugog. Naime, uvedena je i taksa od tri odsto kao namet na gradjane. Poznato mi je koliki je to priliv novca bio u vreme bivseg gradonacelnika Covica i direktora GSP Glavicica. Otuda se namece utisak da SPO i SPS kao saradnici nece dozvoliti da ljudi, nad kojima oni nemaju kontrolu i uticaj, imaju uvid gde ce te pare otici. Mnogi ce ostati bez posla. Ocito se radi i o sinhronizovanoj akciji, Beograd-Podgorica, i stvaranju haosa u glavnom gradu, za koji se zna kome pogoduje. Takodje, namece se i pitanje prinudne uprave u gradu, jer trenutna cena (dug GSP-u) nije velika za kupovinu jednog grada.

- Ono sto budi sumnju je i cinjenica proistekla iz ranijeg iskustva, jer znam kako je bilo kada smo mi strajkovali - kako to da vlast sa policijom i ostalim instrumentima, ne moze da obezbedi za gradjane ni minimum prevoza. Takodje obzirom da znam kako to izgleda i iz ugla poslodavca, namece se da svi direktori ucestvuju u strajku, jer nisu preduzeli nijednu meru, kako bi autobusi izasli na ulice. Direktor nije preduzeo nijednu meru, nije smenio nijednog direktora pogona, jer ovaj pak, nije ni pokusao da spreci strajk. Jasno je da direktor koji ne ucestvuje u svemu ovome i ima sve instrumente zajedno sa gradskom vladom, moze i da spreci strajk. Obzirom da poznajem predvodnike sindikata koji su se angazovali, znam da oni nemaju dovoljno hrabrosti za ovako nesto, vec su dobili garancije da im se nece nista desiti.

- Takodje, gradska vlada je insistirala da se izdaju resenja u kome pise kolika su dugovanja. A koji su radnici dobili. U pitanju je 40 miliona dinara. Znali su i tada da nemaju odakle da ih isplate. To je ocito uradjeno da bi se stvorila nervoza po isteku roka (12. januar), koja je zapravo uvod u strajk. Sa jedne strane nahuskali su gradjane protiv nas govoreci kolike su plate, a sa druge radnicima svasta obecali.

- Potpuno je ocigledno da niko ne bi trebalo da ucestvuje u secenju grane na kojoj sedi. Ovo je, a sto je i najbitnije kada je GSP u pitanju, uvod u oslobadjanje od viska radnika - zakljucio je Dragoljub Stosic.

Z. M. Jevtic

NEZAVISNI SINDIKAT GSP

Bozic se sluzit laznim informacijama

Milan Bozic, potpredsednik Skupstine Beograda, daje lazne informacije da je postignut nekakav sporazum o izlasku 500 autobusa GSP na ulice i da je taj sporazum postignut sa Samostalnim i Nezavisnim sindikatom GS. Nemojte gospodine Bozicu da se sluzite laznim informacijama porucuje Milorad Dardic predsednik Nezavisnog sindikata GSP. Porucite Beogradjanima da im se radnici GSP izvinjavaju, ali i da strajkuje Skupstina Beograda a ne GSP, kaze Dardic.

N. R.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /