cetvrtak, 15. januar 1998.

SAVEZNA CARINA POOSTRILA KONTROLU UVOZA ROBE ZA BUTIKE

Sve preko 100 dolara rigorozno se carini

Vlasnici butika i privatnih radnji zateceni odlukom carina da promene ustaljenu tarifu za "uvoz u torbama". Na jednom svercerskom autobusu drzava ce ovim merama izgubiti 30.000 dinara, tvrde vlasnici butika

Vlasnici butika i samostalnih trgovinskih radnji koji su nabavljali robu iz inostranstva prenoseci je u torbama 8. januara bili su zateceni poostrenim kontrolama na granicnim prelazima. Savezna Vlada je u sklopu mera borbe protiv sive ekonomije dala nalog Saveznoj upravi carina da spreci gradjane u uvozu robe cija vrednost prelazi 100 dolara.

S obzirom da su vlasnici butika robu uglavnom nabavljali prenoseci je licno u torbama, a ne preko uvozno-izvozne firme, ponuda takve robe je ovih dana vidno siromasnija.

"Pre nekoliko dana vratila sam se iz Turske. Vest o poostrenoj kontroli zatekla me je dok sam u Instambulu kupovala robu. Deo kupljenog pazara ostavila sam u Instambulu kod prijatelja, a deo sam ponela. Na granici je carinik ljubazno obavestio da se moze preneti samo vrednost robe do 100 dolara, ostatak se mora vratiti ili ce biti zaplenjen", prica vlasnica jednog butika u Beogradu.

S obzirom da samo put kosta oko 100 dolara, kaze vlasnica ovog butika, ubuduce nece biti isplativo prenositi tako malu vrednost robe pa ce svi, sasvim je sigurno, krenuti u organizovani sverc. "Ja sam se slucajno, odmah na granici snasla pa mi je robu preneo jedan od putnika koji zna na koji se nacin to moze uciniti. I ubuduce cu robu uvoziti na ovakav nacin jer i mi moramo od necega ziveti. Ovo je upozorenje Ministarstvu trgovine i drzavi da su povukli pogresan potez. Do sada je roba unosena legalno jer je placana carina. Medju nama butikasima i carinicima ustalila se praksakoliko se u proseku placa carina na odrecenu velicinu torbe napunjene robom. Tako postoje torbe popularno nazvane "dvojka", "cetvorka", "sestica", "osmica" i "krmaca". "Krmaca" je najveca torba i ne moze se preneti preko granice u poslednjih godinu i po dana. Ostale torbe su legalno prenosene, a carina je u proseku na "sesticu" iznosila 1.400 dinara", kaze vlasnica ovog butika.

Ako autobus u proseku ima 20 putnika, to znaci da ce drzava, kaze ova vlasnica, izgubiti najmanje oko 30.000 dinara po jednom autobusu. "Taj novac je najlegalnije usmeravan u budzet, a sada ce ici u privatne dzepove jer ce malo ko od vlasnika butika odustati od daljeg rada. Ovakva mera je nerazumljiva i zbog cinjenice da su vlasnici butika placali porez na promet od 13 odsto, a u Beogradu jos tri odsto vise. Osim toga, placali smo i deset odsto poreza na usluge", kaze ova vlasnica.

Priliku da pre nekoliko dana testira primenu novih mera savezne Vlade imao je i vlasnik butika decije robe, koji se nalazi u centru Beograda. Carina se, prema njegovim recima, naplacivala u proseku 40 ili 70 odsto od vrednosti robe, zavisno od toga kakvo naredjenje stigne granicnim vlastima. "Carinici su u poslednjih mesec dana marku racunali po kursu od pet dinara. Kad sam se, pre nekoliko dana, vracao vozom iz Turske, kontrolu je obavilo pet carinika u kratkim vremenskim razmacima. Ko nije zeleo da preda robu, mogao ju je vratiti, ali u tom slucaju, nastaju problemi sa bugarskim carinicima jer je i oni oduzimaju. Ja cu, dok ovo traje i ne otvore se granice, morati da robu kupujem od zastupnika. To se, medjutim, ne isplati jer je ona skuplja i trgovcima koji se na taj nacin budu snabdevali nece ostajati ni toliko od ostvarene zarade koliko im je potrebno da plate sve dazbine i prezive. Nije mi jasno kome to treba. Vlast, ocigledno, hoce da ukine sitne trgovce. Medjutim, ne isplati se donositi robu u manjoj vrednosti od 1.000 maraka jer troskovi, zajedno sa reketom, iznose u tom slucaju oko 500 maraka", kaze ovaj trgovac.

S. Jovicic

Masanovic: primena vec postojecih zakona

Lazar Masanovic, zamenik direktora Savezne uprave carina kaze da nije rec o novim propisima za uvoz robe, nego o primeni vec postojecih zakona. "I do sada smo cesto upozoravali carinike da primenjuju postojece propise i da gradjani ne mogu unositi robu vece vrednosti od 100 dolara. Ta roba je namenjena iskljucivo za svoje i potrebe porodice. Gradjani, odnosno preduzetnici, ne mogu unositi robu trgovackog karaktera. Medjutim neko od carinskih sluzbenika je, mozda, do sada bio fleksibilniji. Pretpostavljam da su sada i oni shvatili da se ne mogu igrati i da mora da se suzbije siva ekonomija", kaze Masanovic.

Na pitanje da li ce zbog rigoroznije kontrole biti bolja naplata carine, Masanovic kaze da to i ne mora da bude tako. "Prihodi bi trebalo da se povecaju, ali je pitanje da li ce vlasnici butika nastaviti da uvoze robu kako je to predvidjeno zakonom", dodao je Masanovic.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /