Petak, 4. jul 1997.

KO SABOTIRA RAD GRADSKOG SAOBRACAJNOG PREDUZECA

Dugacka lista "osumnjicenih"

Predstavnici SUP obave preglede ali krivci nikad nisu pronadjeni

Poslednjih nekoliko meseci Gradsko saobracajno preduzece uveliko predstavlja poligon na kojem "neko" pokusava, po svemu sudeci, unistiti novu gradsku vlast. Prvo pozar u trolejbuskom depou zatim, je sprecavan izlazak stotinak autobusa iz pogona "Novi Beograd", potom su strucno pokidani kablovi na tramvajima, a sta sledi? Predstavnici SUP obavili su rutinske preglede, ali izvestaje o uzrocima nezgoda nikad nisu izdali, niti su pronasli krivca.

Gradonacelnik Zoran Djindjic izjavio je nedavno da se moze povuci linija izmedju nacina na koji Savezna vlada pokusava unistiti gradsku vlast i pojedinaca koji strucno opstruiraju jedno od najvitalnijih preduzeca u Beogradu. Onaj ko sabotira rad GSP ima za cilj, kako je procenio Djindjic, da gradjanima dokaze kako nova vlast ne zna da radi i da su socijalisti, zapravo, nezamenljivi. Iako sve govori da bi socijalisti mogli biti proglaseni krivcima, Djindjic nije hteo to da potvrdi, jer, kako je rekao, za to nema dokaze.

Medjutim, secamo se da situacija u GSP nije bila sjajna i dok je SPS bio na vrhu. I tada su pojedinci busili gume i skidali delove autobusa, kako bi sprecili izlazak vozila na ulicu. Vozaci su bili nezadovoljni kompletnom situacijom u preduzecu. Nisu dobijali plate na vreme, niti su imali normalne uslove za rad. Sve to je bio razlog cestih strajkova radnika GSP, ali i pesackih ili taksi dana za sugradjane. Zna se da je tada Sindikat vozaca vodio borbu sa tadasnjim generalnim direktorom Mihailom Glavicicem i da je zbog toga celnik tog sindikata Dragoljub Stosic proveo nekoliko dana u zatvoru. Secamo se i da su cuvari reda i mira tukli strajkace (vozace GSP), ali i novinare koji su se zatekli u pogonu "Novi Beograd" za vreme strajka.

"Pokusavali smo dve godine da sprecimo pljacku i sada kada smo uspeli i kada je promenjen rezim u Beogradu, pojedincima je onemoguceno da lako zaradjuju novac preko nasih ledja, rekao je za "Nasu Borbu" Dragoljub Stosic i dodao da se po tome moze zakljuciti kome je stalo da spreci rad Skupstine grada, ali nikog konkretno nije optuzio.

Mihailo Glavicic je smenjen u januaru ove godine. Prema dogovoru nove gradske vlasti direktora GSP treba da bira Demokratska stranka, a predsednika Upravnog odbora Srpski pokret obnove. Milan Zivanovic, nekadasnji Glavicicev zamenik, koji nije clan ni jedne stranke, imenuje se za vrsioca duznosti generalnog direktora GSP. Vuceta Mandic, clan SPO imenovan je za predsednika Upravnog odbora preduzeca. Sukobi u vec bivsoj koaliciji "Zajedno" vremenom postaju ocigledni i znatno se reflektuju na preduzece. Nakon cetiri meseca Zivanovicu se "zamera" clanstvo u SPO i on kao tako "zigosan" vise nije pogodan da obavlja posao generalnog direktora. DS je nedavno izabrala najnovijeg direktora GSP Pavla Gladovica.

Sukob SPO-DS postaje dovoljan da se spreci normalan rad GSP. Pitanje je da li im je uopste potrebna treca strana, odnosno SPS, kao kamen spoticanja.

Najveca ironija u citavoj prici o GSP je to sto prepucavanja pojedinih politickih partija na svojoj kozi osete uglavnom nasi sugradjani, a ne oni koji "teraju mak na konac".

"Operacija 63", odnosno najavljivani autobusi iz Svedske nece stici u Beograd sve do septembra. Pitanje je da li ce i tada vozni park biti povecan za odredjeni broj vozila, jer postoji niz komplikacija oko transporta i prelaska granica. Problem predstavljaju i sami autobusi koje nudi Stokholm. Kako nezvanicno saznajemo strucna ekipa koja je boravila u Svedskoj uverila se da su vozila stara i neupotrebljiva. Zelja Svedjana je, po svemu sudeci bila, da se resi svojih krntija, sto je bilo i ocekivano, jer ko jos na zapadu bilo sta poklanja. Kada se uzme u obzir da bi Beograd skupo platio transport vozila, kako bi povecao broj "leseva" voznog parka GSP i ubrzo zavapili za rezervnim delovima i to skupim koji se ne mogu nabaviti u nasoj zemlji, pitanje je da li nam uopste treba poklon Svedjana. Bolje je prihvatiti cinjenicu da nismo dovoljno bogati da kupujemo jeftine stvari.

Tanja Pekic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /