Subota, 5. jul 1997.

I PORED ODLUKE O RASPUSTANJU, JUCE NA JAHORINI POCELO ZASEDANJE SKUPSTINE RS

Ne moze se vladati i sa Pala i iz Banjaluke

Aleksa Buha: Organi vlasti na Palama su radili zajedno, a Biljana Plavsic se vracala u Banjaluku i odluke donosila sama. Ako gospodja Plavsic nece da dodje na Pale kako bismo zajednicki radili za dobrobit naroda i RS, neka podnose ostavku. Momcilo Krajisnik: Radovan Karadzic najveci povod za raskol u vlasti

Dragan Banjac

Podrska legitimnom predsedniku:
Biljana Plavsic govori na
jucerasnjem mitingu u Banjaluci
FOTO: FoNet/AP

Jahorina, Pale. - I pored toga sto je dr Biljana Plavsic, predsednik Republike Srpske, prekjuce raspustila Narodnu skupstinu RS, juce je u hotelu "Bistrica" na Jahorini nedaleko od Pala pocelo njeno redovno, 10. zasedanje. U uvodnom delu predsednik Narodne skupstine RS dr Dragan Kalinic konstatovao je da je jucerasnjem sastanku prisustvovalo 49 narodnih poslanika (bez predstavnika SDA i jos nekih stranaka, ali sa nekoliko radikala), a razloge kratkog roka sazivanja, nakon deset dana, obrazlozio je najnovijim odlukama vlade (clan 114. Ustava) da obustavi tri odluke koje je donela predsednica Biljana Plavsic, a ticu se nekih pitanja vezanih za Brcko, odluka Ministarstva unutrasnjih poslova i suspenzije ministra unutrasnjih poslova Dragana Kijca.

Nakon sto je dr Biljana Plavsic raspustila skupstinu, deo rukovodstva RS na Palama poslednjih dana imao je veliku aktivnost. Najpre je zasedala vlada, potom, odmah nakom Odluke o raspustanju i Glavni odbor SDS i ponovo juce, neposredno pred skupstinsko zasedanje, Vlada Gojka Klickovica. Na jucerasnjem zasedanju na Jahorini, naravno, nije se pojavila dr Biljana Plavsic kojoj je dr Kalinic, osim pismenog poziva, to porucio i usmeno, cak i preko visokog predstavnika Karlosa Vestendorpa.

- Umesto otvorene i demokratske rasprave - rekao je Kalinic - nasa predsednica se odlucila za borbu sa Skupstinom koju ona kritikuje i govori da u njoj nema ni traga demokratske atmosfere, a samo koji mesec ranije rekla je da je dirigent dobar i da je konacno skupstina visestranacka.

Kalinic je naglasio da postoji preliminarna odluka da je vlada, donoseci odluke, postupila ustavno, a da raspustanjem Narodne skupstine RS u ustavnu krizu ulazi i BiH ciji parlament ostaje bez delegata iz RS.

Za jucerasnji dnevni red skupstinskog zasedanja na Jahorini (jednoglasno podrzan uz jedan uzdrzani glas), predsednik parlamenta RS predlozio je pet tacaka, a to su: rasprava o aktuelnoj politickoj situaciji u RS nakon odluke predsednice da raspusti Skupstinu; rasprava o inicijativi za ocenu ustavnosti te odluke; hitno donosenje Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o odbrani i vojsci i peta, najvaznija - usvajanje inicijative za pokretanje opoziva predsednika RS.

- Ovaj spor koji je dogurao do krize, traje vec osam meseci - rekao je predsednik Srpske demokratske stranke i ministar inostranih poslova RS Aleksa Buha. - Glavni odbor stranke smatrao je da ovo nase uzburkano stanje treba resiti tako sto bismo se svi zajedno sastali, razgovarali i donosili najbolja resenja. U pocetku je bilo neke nade da smo pronasli tu nit, da mozemo dalje, ali su se one rasprsile i svako je opet nastavljao po svome. Ovi organi na Palama ovde su radili zajedno, a predsednica se vracala u Banjaluku i odluke donosila sama.

Predsednik SDS je rekao da zapravo postoje dve ravni problema, odnosno nesuglasice. Jedna je suverenitet RS prema vani, a druga suverenitet prema unutra, kaze Buha nesporeci nista po pitanju suvereniteta prema unutra sto se, prema njegovim recima, ne moze reci kada je u pitanju suverenitet prema spolja.

- Meni se cini da se Biljana nije najbolje snasla u svemu tome sto i nije cudno, jer ako smo zajedno, to ide lakse, ali ako se covek osloni na samog sebe, stvari su mnogo teze. Upravo u takvoj situaciji se nasla predsednica zbog cega smo jos ranije trazili od nje da dodje na Pale, u centar drzave i radi zajedno s nama. Licno sam na tome mozda najvise insistirao, ali nista nije pomoglo. Zato sam ja stao iza odluka Predsednistva SDS, potom i iza odluka Glavnog odbora SDS koje kazu da se ne moze jedna politika da vodi sa Pala, a druga iz Banjaluke, ni prema vani, ni prema unutra.

Na kraju je Buha rekao da su gospodji Plavsic vrata otvorena i da je oni cekaju da dodje na Pale, kako bi zajednicki radili za dobrobit naroda i RS, a ukoliko nece, predlozio joj je da podnese ostavku. A ako nece ni to "mi moramo staviti tacku na dve politike i na ovo dvovlasce".

Clan Predsednistva BiH iz Republike Srpske je o najnovijem problemu u vrhu vlasti najpre rekao da ga neki predimenzioniraju, a neki opet potcenjuju, dajuci jednu hronologiju sa svoje pozicije, vezanu za implementaciju Dejtonskog sporazuma sto se, nakon pocetnih razlicitih pogleda pretvorilo u raskol. On je rekao da se tu pre svega radi o kompentencijama, jer je Dejton nametnuo situaciju preplitanja kompentencija, narocito kada je rec o predsedniku RS i clanu Predsednistva BiH iz RS.

- Sve je, kaze Krajisnik, pocelo sa Sporazumom o specijalnim vezama, a kada smo to prevazisli, onda je do toga doslo unutar RS. Govoreci o ulozi medjunarodne zajednice u svemu, vezano za krizu vlasti u RS, Momcilo Krajisnik je rekao da medjunarodna zajednica hoce da bude tutor MUP-a RS i u tom kontekstu pomenuo neke drzavne firme koje su osnovane "u miru i s ciljem da budu najvisa drzavna tajna". Krajisnik je dalje rekao da je zapravo najveci povod za raskol u vlasti dr Radovan Karadzic.

- Ja sam se s Kornblumom dogovorio da gospodin Karadzic ode u neku vrstu ilegale i ne bavi se vise politikom, ali sada je tu novi momenat - kada god nesto Srbi odbiju, kriv je dr Karadzic, rekao je Krajisnik navodeci najnoviji primer iz Federacije BiH gde mu je Izetbegovic rekao da u slucaju brzog hapsenja dr Karadzica ne bi trebao ovoliki Sfor i da bi doslo do pomirenja. Vracajuci se ponovo na predsednika RS, Krajisnik je rekao da je ubrzo posle izbora Biljana Plavsic imala primedbu da na Palama ne moze da radi, na sta joj je tada Karadzic rekao: "Ja sam pet kilometara od Pala. Dodji slobodno, dogovarajte se, radite bez problema, ali zajedno i ovde".

Objasnjavajuci u kakvoj se to sada (politickoj) situaciji nalazi RS Krajisnik je - izbegavajuci da otkrije izvor - rekao da postoje planovi da sve ovo neko uradi, jer izbori se nisu pokazali onakvi kakvi su ocekivani. Sada neko trazi nacin da se revidiraju izborni rezultati u cemu saglasnost postoji i kod nekih nasih kadrova i kod opozicije, kako u RS, tako i u Federaciji. Cak se govori i o raspustanju parlamenta Federacije, i samo ukoliko budemo svesni (a ovo su planovi bez krcmara) mozemo prevazici teskoce i nesuglasice i samo tako RS ima buducnost.

Za najnoviju odluku koja stize iz "banjaluckog Banskog dvora" Krajisnik je rekao da to ne donosi Biljana Plavsic "vec neki njeni savjetnici" i predlozio da bi najbolje bilo za sve da se ona ponovo ukljuci u vlast, da joj treba pruziti ruku, ali ako od toga nema nista, neka podnese ostavku.

Svoje jucerasnje izlaganje clan Predsednistva iz Republike Srpske je zavrsio sa: "Ne daj Boze da je to tacno, ali ovako je pocelo i u Republici Srpskoj Krajini".

Na kraju je rekao: "Mi moramo raditi zajedno, jer jedna glava nije dovoljna Republici Srpskoj".

D. Banjac

Vojska lojalna vrhovnom komandantu

Bilo je dosta nagadjanja oko toga da li ce vojska podrzati predsednika, ali se njen prvi covek general Colic juce nasao u skupstinskoj klupi i rekao da oni ne zele da se opredeljuju ni za kakvu licnost, vec da ce postovati slovo Ustava. Ipak, u konkretnom slucaju, Colic kaze da to otprilike znaci da oni sve dok ga ne budu smenili, postuju svog vrhovnog komandanta.

U sukobu sa svim institucijama drzave

Na jucerasnjoj skupstini na Jahorini pojavio se Jovan Zametica, bivsi savetnik predsednika Karadzica koji je krizu vlasti okarakterisao tako da ona postoji jos od onog trenutka "kada je predsednik dr Biljana Plavsic prenela predsednistvo u Banjaluku i drasticno reducirala svoje kontakte sa ostatkom vlasti u RS". Ona se sada nalazi u sukobu ne samo sa izvrsnom vlascu - vladom, nego i sa zakonodavnom skupstinom koju je ona pokusala raspustiti na jedan nacin koji krsi ne samo Ustav i proceduru, nego i sustinu i duh Ustava. Sada ocekujemo da Ustavni sud Republike Srpske da svoje misljenje, a ako se Ustavni sud izjasni da je prekrsen Ustav, ocekujemo da se Biljana Plavsic povinuje takvoj odluci. U suprotnom, ona se stavlja iznad svih legalnih institucija vlasti ove drzave.

Danas sednica vlade

Banjaluka, FoNet. - Predsednik Republike Srpske Biljana Plavsic, na osnovu Clana 82. Ustava RS, sazvala je za danas u 14.00 casova u Banjaluci sednicu vlade, javlja Srna. U pozivu upucenom predsedniku vlade Gojku Klickovicu i resornim ministrima, predsednica Plavsic predlozila je da se na sednici razmatraju dve tacke dnevnog reda. U saopstenju iz Kabineta predsednika RS navodi se da ce se u okviru prve tacke voditi rasprava o fukcionisanju vlade, a za drugu tacku predvidjena je rasprava o ostalim pitanjima.

Skupstina i vlada u neprekidnom zasedanju

Sinoc kasno na zahtev 41 poslanika (37 SDS i cetiri radikala) deseta redovna sednica ce, kako je rekao dr Dragan Kalinic, predsednik Narodne skupstine RS, biti u neprekidnom zasedanju.

To ce, kako je rekao, trajati sve "do okoncanja krize ili donosenja drukcije odluke Narodne skupstine". Isto je predlozeno i jednoglasno za Vladu RS, koja ce takodje od sinoc biti u neprekidnom zasedanju.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /