Utorak, 8. jul 1997.

JUBILARNI EVROBASKET NIJE DONEO NIKAKVA IZNENADJENJA

U Evropi (bas) nista novo

Zoran Pavic
Vladimir Stankovic
specijalni izvestaci "Nase Borbe"
iz Barselone

Pehar u rukama najboljih:
Aleksandar Djordjevic i Predrag Danilovic

Iako su domacini za nesto vise od sat vremena posle finalne utakmice spakovali u kutije sve sto se u dvorani "San Djordi" dalo razmontirati, a ubrzo posle toga poceli i da gase svetla, Evrobasket '97. (30. po redu) bice jos danima predmet strucnih analiza. Oni uspesni vreme ce provesti u istrazivanju da li su mogli i vise, losije plasirani trazice gde su pogresili. Mada je za opstirniji "grupni portret" prikazanog u ove dve nedelje na sampionatu mozda potrebno i vise vremena za smirivanje strasti, neki zakljucci se sa sigurnoscu mogu izvesti.

Ono sto je, svakako, najvaznije - na kosarkaskoj mapi Evrope nema nikakvih promena. Konacni plasman ekipa je, uz manja iznenadjenja, prilicno ocekivan. Jugoslavija je dokazala da je i dalje ubedljivo najkvalitetnija selekcija, sve oscilacije i kraci periodi krize bili su samo "par rupa na autoputu uspeha". "Plavima" kvalitet niko nije sporio, ipak svi ostali su u odsustvu Divca i Paspalja, i kasnije u povredama Obradovica, Danilovica i Djordjevica videli povecanje svojih sansi. I ovde u Barseloni imala je nasa selekcija lose dane ali je, kao mnogo puta u nasoj kosarkaskoj istoriji, dokazala da je velika bas onda kada je to najvaznije.

Upravo u tome i lezi razlika izmedju velikih ekipa i onih kojima "fali malo" da to postanu. U sportu uopste to "malo" je obicno kilometrima daleko, sto se i ovoga puta dokazalo. Opste misljenje u strucnim krugovima je da je dobro za evropsku kosarku sto je Jugoslavija igrala nekompletna, pa i sto je kljucne utakmice - odigrala s povredjenim kljucnim igracima. Da nije bilo tako sampionat bi, bez ikakve sumnje, izgubio svaku draz. I ovako, rezultatski gledano, pitanje pobednika turnira nije dolazilo u pitanje.

Plasman ostalih u vrhu takodje je ocekivan. Italija je, bez svake sumnje, zasluzeno osvojila srebro, uzgred cak jednom pobedila Jugoslaviju i u taboru "azura" niko nije zbog toga krio veliko zadovoljstvo. Dino Menegin nam je, neposredno posle utakmice rekao da je, kada je za nas list izjavio - "vidimo se u finalu, pa makar mi izgubili s 20 razlike" - mislio sasvim ozbiljno. Italijani su se vratili u sami vrh, izbacili su par novih, kvalitetnih igraca i ostavili veoma dobar utisak. Rusija je zasluzila bronzu, sto se njih tice oni smatraju da su mogli i vise, po prikazanom se to nije moglo zakljuciti. Sa takvom neodgovornoscu u igri i "basket ideologijom", bez obzira na nesumnjivi kvalitet, postigli su trenutni maksimum. Grci, pak, jednostavno nisu izdrzali, turnir od devet utakmica bio je preveliki zalogaj za relativno mladu ekipu. Imali su i tu nesrecu da u polufinalu naidju na Jugoslaviju.

Preostala dva putnika iz Evrope na Svetsko prvenstvo dogodine u Atini, Spanija i Litvanija, zavrsile su takmicenje bas tamo gde im je trenutno i mesto. Prvi su, zbog domaceg parketa, mozda ocekivali i vise, u vaganju kvaliteta i "parketa" moraju biti veoma zadovoljni konacnim rezultatom. Litvanci ne kriju da su ispunili zacrtano i tu se prica o "gornjem domu" zavrsava.

Od ostalih najprijatnije je iznenadila Poljska i najavila moguci povratak u elitu u kojoj je bila 50-ih i 60-ih godina. Turska, Izrael, Francuska i Hrvatska plasirale su se bas ovim redom od osmog do 11 mesta, po prikazanom nije mnogo falilo da se izmedju sebe i drugacije rasporede. Najvece razocarenje je Slovenija, jaku konkurenciju u tome pravili su joj Nemci. Ukrajina, BiH i Letonija vec samim plasmanom na Evrobasketu napravili su svojevrsni podvig.

Kosarkasi Evrope sledeci samit imace za dve godine u Francuskoj.

Organizaciji - 3 plus

Katalonija, kao izvrsni organizator takmicenja, pokazala je u protekle dve nedelje i sposobnost ali i nedostatke. Od pokrajine (ili autonomne provincije), koja je na onako spektakularan nacin organizovala Olimpijadu 1992. godine, ipak se vise ocekivalo.

Najveci podbacaj bio je u popularizaciji sampionata. Mediji su vise nego skromno najavljivali najvecu smotru evropske kosarke, svaka "leva" utakmica fudbalera Barselone imala je na desetine puta vise plakata. Propagandnih materijala gotovo da nije ni bilo. Po prvi put u poslednjih desetak godina nisu se mogle kupiti ni majice sa znakom Evrobasketa, isti je slucaj bio i sa privescima, znackama i ostalim suvenirima. To se drasticno odrazilo na posetu, izuzimajuci par utakmica domacina i finale, ogromne dvorane u Badaloni i Barseloni delovale su avetinjski prazno. Na to su, svakako, uticale i papreno skupe ulaznice.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /