Sreda, 9. jul 1997.

SKUPSTINA SRBIJE: NASTAVAK RASPRAVE O PREDLOGU ZAKONA O LOKALNOJ SAMOUPRAVI, PO AMANDMANIMA

Zabrana kosarkaskog slavlja uperena protiv lokalne samouprave

Preksinocni dogadjaj ispred Skupstine Beograda bio je dobar povod demokratama da dokazu ispravnost svog amandmana o ostvarivanju prava i slobodne volje gradjana. Duel Mihalja Kertesa (SPS) i Slobodana Gavrilovica (DS) o tome ko radi po diktatu iz inostranstva. Amandmani usvojeni prosecnom brzinom "amandman na sat"

Beograd. - Prosecnom brzinom "amandman na sat", Skupstina Srbije juce je - u ustaljenom sastavu (bez poslanika SPO i DSS), i stalno "na ivici kvoruma" - nastavila raspravu "u pojedinostima" o vladinom Predlogu zakona o lokalnoj samoupravi, koji je protekle sedmice usvojila u nacelu.

Preksinocnji dogadjaj ispred Skupstine Beograda bio je dobar povod demokratama da dokazu ispravnost i funkcionalnost svog amandmana kojim traze da gradjani svoja prava ostvaruju i slobodnu volju izrazavaju, osim referendumom i narodnom inicijativom, odnosno preko svojih predstavnika, i na druge nacine; na primer - podnosenjem peticija, predstavki i predloga, da mogu da kritikuju funkcionere. Ceste opomene predsedavajuceg Dragana Tomica, da se poslanici drze amandmana umesto sto "prepricavaju tekuce dogadjaje", nisu imale mnogo efekta, pa je, tako, Slobodan Gavrilovic uspeo da se osvrne na "sinocnji nemili incident u Beogradu".

- Ne moze biti posebno pravo nicije, a pogotovu MUP-a Srbije, ili neke njegove ekspoziture, da svojom slobodnom voljom proceni da jedan organizator iste manifestacije to moze ciniti, a drugi - iste manifestacije istog karaktera to ne moze ciniti. Ovaj primer najbolje ilustruje zasto treba prihvatiti amandman, jer se njime zakonski onemogucava da bilo ko, pa i organi MUP-a, zabranjuju ili dozvoljavaju razlicitim organizatorima istu manifestaciju, ili isti karakter, ili oblik okupljanja gradjana. A valjda je prirodno pravo coveka da reaguje kada zakonodavac prekrsi Ustav, a vladalac - zakone.

Organizovanje proslave povodom osvajanja zlatne medalje kosarkasa Jugoslavije na prvenstvu Evrope samo je jedna ilustracija, po Zoranu Vacicu (DS), kako se postupa sa ustavnim pravom gradjana da se okupljaju. Brojni protesti gradjana tokom 1996. sirom Srbije, zbog velike izborne kradje, drugi je primer. "U to vreme je predsednik Slobodan Milosevic poslao pismo Vorenu Kristoferu i iza toga je organizovan miting podrske pismu Milosevica Kristoferu u Beogradu", rekao je Vacic, navodeci da su neke "nepostojece fantomske organizacije" pripomogle da se to ostvari. "Na primer - Radovan Raka Radovic, kao pojedinac, organizuje da iz Smederevske Palanke u Beograd stigne 18 praznih autobusa, a da se racun ispostavi koaliciji "Zajedno" onog trenutka kad je dosla na vlast, a da ne postoji odluka Skupstine opstine da se unajme ti autobusi..."

SOCIJALISTI PLANIRAJU UBRZAVANJE USVAJANJA ZAKONA O LOKALNOJ SAMOUPRAVI

Prelazak na celodnevni rad?

Predsednik Skupstine Srbije Dragan Tomic najavio je juce mogucnost da sednice traju duze od uobicajenog radnog vremena.

- Ne mogu da vam kazem kada ce se zasedanje zavrsiti, ali ocigledno cemo raditi jako dugo. Jul je potpuno izvestan - rekao je Tomic novinarima pred pocetak popodnevnog dela sednice.

Glavna tema novinarskih, ali i poslanickih nagadjanja juce je u Skupstini bila na koji ce nacin socijalisti pokusati da ubrzaju usvajanje zakona o lokalnoj samoupravi. Potvrda da vladajuca partija intenzivno traga za izlaskom iz neugodne situacije pronadjena je u informaciji da su republicki ministri u vreme skupstinske pauze bukvalno otrcali u zgradu Vlade, a bilo je i prica o konsultacijama predsednika Srbije i Milorada Vucelica. I pedesetominutno kasnjenje popodnevnog dela sednice ukazivalo je da se nesto vanredno desava.

Osim prelaska na celodnevnu raspravu, rizicnog zbog teskoca oko ostvarivanja kvoruma, kao moguca varijanta pominjano je i povlacenje zakona i njegovo vracanje na raspravu po hitnom postupku - u tom slucaju amandmane bi trebalo ponovo podneti, ali bi, verovatno, bilo ostavljeno suvise malo vremena za obavljanje tehnickog posla. Pominjana je i mogucnost "kreativnog" tumacenja poslovnika, zahvaljujuci cemu bi bila skracena rasprava o amandmanima - njihovim grupisanjem ili na neki drugi nacin.

Poslanik Demokratske stranke, Zoran Vacic "tipovao" je na prelazak na celodnevnu raspravu, pa je i izracunao da bi, kada bi o svakom amandmanu govorilo 15 poslanika, i to u slucaju da Skupstina zaseda 24 sata dnevno - sednica trajala 42 dana.

Mada je Raka Radovic bio prozvan, on se, ovoga puta, uzdrzao od replike. Kada je vec izgledalo da socijalisti nece izlaziti za govornicu, ne bi li ustedeli na vremenu, pojavio se Mihalj Kertes, posto mu je demokrata Rafail Ruskovski "odao priznanje" da je uspeo da napravi zaobilaznicu iza koje ne stoji opstina, a njom prolazi tek svaki 27. automobil u pravcu Karadjordjeva.

"Nisam znao da imam takvu reputaciju da se postiva da se nesto izgradilo", uzvratio je Kertes, dodajuci da zna sta se ovde dogadja, da je to porudzbina opozicije iz zemlje i inostranstva, ali da ga zanima kolika je provizija, odnosno procenat. U ovaj verbalni okrsaj umesao se i Slobodan Gavrilovic, isticuci da "gospodin Kertes izrice optuzbu na racun opozicije da dobija provizije", a socijaliste optuzio da donose rdjave zakone i to po narudzbinama iz inostranstva, jer "samo onaj ko ima palicu i ko upravlja, on je mogao da radi po diktatu iz inostranstva, a onaj ko je u opoziciji to ne moze ni objektivno ni subjektivno"-

- Videcemo da li cemo da sudimo gde god ste nesto potpisali, a to je bio korak posrtanja. Bilo je - Srbija se saginjati nece - skroz se sagla. Bilo je, takodje, ovo nije na prodaju - a sada je sve na rasprodaji. Prodajete sve u bescenje, samo da bi svoju vlast ocuvali, ne vodeci racuna ni o svojoj deci, ni o potomstvu, ni o ovoj drzavi.

Od tri amandmana demokrata o kojima se juce pre podne glasalo, (ukljucujuci i o onom jednom koji je preostao od prosle nedelje a kojim se trazi vise prava za izbeglice), nijedan nije usvojen...

TOMISLAV NIKOLIC, ZAMENIK PREDSEDNIKA SRPSKE RADIKALNE STRANKE, U IZJAVI ZA "NASU BORBU"

Moguce nove koalicije na lokalnom nivou

Zamenik predsednika Srpske radikalne stranke Tomislav Nikolic, najavio je juce u izjavi za "Nasu Borbu" mogucnost "da dodje do neke koalicije koja bi na lokalnim izborima mogla da pobedi socijaliste".

- SRS u nacelu ima stav da ne ide u predizborne koalicije, ukoliko su regularni izbori, a ovo se granici sa regularnoscu - rekao je Nikolic, komentarisuci usvajanje vecinskog jednokruznog sistema za lokalne izbore. Prema njegovim recima, za sada nije bilo nikakvih dogovora o novim koalicijama. "Ako nesto i bude, bice to iz nuzde da se zamrsi politicka situacija i da socijalisti shvate da ne postoje zakoni da bi ih oni menjali prema svojoj volji", naglasio je Nikolic.

Upitan da li bi takva nuzda mogla dovesti do saradnje radikala i stranaka koje su cinile koaliciju "Zajedno", Nikolic je odgovorio: "Mnogo je varijanti u igri, s tim sto SRS i u koaliciji "Zajedno" nije priznavala sve partnere kao dovoljno relevantne politicke partije". Odgovor na pitanje da li je, nakon poslednjih medjusobnih napada, moguca saradnja radikala i Demokratske stranke, glasio je:"U politici je moguca saradnja sa svakim. Za radikale ne dolazi u obzir jedino saradnja sa socijalistima kad su na vlasti, kao i saradnja sa nekim ko se odmah postavi kao jaci partner, pa postavlja bilo kakve uslove".

V. D.

Popodnevni deo sednice, koji je, bez obrazlozenja, poceo sa sat zakasnjenja, protekao je u vredjanjima, svadjama i replikama. Zoran Vacic (DS) je zatrazio od predsedavajuceg da "kultivise" poslanika Radovana Raku Radovica (SPS) zbog ispustanja "krika iz Savane", zbog kojih ga je nazvao "neidentifikovanim zoomorfnim bicem koje je mutiralo u nilskog konja".

Radovic je uzvratio da direktor beogradskog ZOO-vrta Vuk Bojovic ne bi na ulici mogao da prepozna koja je zivotinja u pitanju kada bi video Vacicevu glavu. Vacic je odgovorio da on sam pripada vrsti homosapiensa, dok "Raka cudno mutira, bleji, muce, mekece, sto je svojstveno ovnovima, volovima, i jarcima". Radovic je, opet, optuzio Demokratsku stranku da je pokusala da "mukanje, meketanje, zvizdanje i cangrljanje u serpe ugradi u svest srpskog naroda, ali u tome nije uspela".

Slobodan Gavrilovic (DS) je replicirao da je gradjanski protest za cetiri meseca "oprao ljagu izazvanu stetnim aktivnostima SPS-a, i ceo svet je tada video drugo lice Srbije". Demokratama se obratila i Gorica Gajevic, sef poslanicke grupe SPS, recima: "Danima u ovoj sali pokazujete za kakve pravne okvire se zalazete. Onako kako shvatate lokalnu samoupravu, tako se i ponasate. Pokusali ste da pokazete da se srpski narod moze pronaci u zvizdanju, rikanju, mukanju i nosenju stranih zastava. Na srecu, srpski narod to nije prihvatio".

"Nije Srbija propistala samo zbog izborne kradje. Propistala je zbog stare devizne stednje, kradje zajma, penzionog fonda, loseg vodjenja drzave od strane SPS-a, mladih ljudi koji odlaze u inostranstvo zato sto ova vlast ne pruza nikakve perspektive, a svega cega ste se dohvatili, osusilo se. Propistala je da pokaze da se ovako vise ne moze ziveti", rekao je Slobodan Gavrilovic.

Uskoro ce izbori

Gorica Gajevic je na to uzvratila: "Ova Srbija, za koju vi tvrdite da ne postoji, dobila je na izborima 1,98 miliona glasova. Oko lokalnih izbora stavimo tacku. Vi ste krali, a ne mi. Vi ste 17. novembra poceli da vicete 'drzite lopova' pre nego sto su biralista zatvorena. Pogledajte se medju sobom koliko je vas nama reklo koliko je ko i gde ukrao. I, na kraju, kako vodite svoje opstine pokazuje ko krade a ko ne. A uskoro ce izbori pa cemo videti kako ce ko proci."

Bogoljub Trkulja (DS) je, obracajuci se Gajevicevoj, rekao da je "predsednik Milosevic dobro cuo cegrtaljke, angazovao je, otuda, medjunarodne snage i predlozio Lex specialis".

U repliku se umesao i sef radikala Tomislav Nikolic, rekavsi da "od SPS-a gorih nema, ali je DS blizu njih, jer se isto ponasa tamo gde je na vlasti". Posle republickih izbora, pola ovog zakona o lokalnoj samoupravi ce, prema njegovoj prognozi, pasti u vodu, jer opstinama i nisu potrebne lokalne radio i televizijske stanice ako ne donose profit, cime je podsetio da je tema rasprave amandman koji se odnosi na informisanje gradjana. Drzava bi, po njemu, trebalo da zadrzi jedan TV kanal za sebe, a svi ostali da se daju na koriscenje putem licitacije. No "vi znate da necete pobediti na republickim izborima, pa zelite da zadrzite kamere u vasim opstinama za sebe", rekao je Nikolic.

Skupstina je, nakon celodnevnog rada, "skinula s dnevnog reda", samo cetiri amandmana. Danas nastavlja rad raspravom o amandmanima na 4. od ukupno 225. clanova Predloga zakona o lokalnoj samoupravi. Prema nekim racunicama, ostalo je nesto vise od 600 amandmana za razmatranje.

B. Didanovic
M. Torov

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /