Petak, 11. jul 1997.

POPODNEVNA RASPRAVA O DOGADJAJIMA U REPUBLICI SRPSKOJ

Milosevic omogucio NATO akciju u RS

Slobodan Gavrilovic (DS) optuzio predsednika Srbije da je potpisivanjem dejtonskog sporazuma doveo RS u danasnju situaciju. Gorica Gajevic (SPS) odgovorila tvrdnjom da je DS jedina stranka u istoriji Srbije koja je stavila svoje interese ispred srpskog naroda

Popodnevni deo jucerasnje sednice Skupstine Srbije iznenada je zapoceo raspravom o poslednjim zbivanjima u Republici Srpskoj. Nju je zapoceo sef poslanicke grupe SRS Tomislav Nikolic pozivajuci parlament da se "opredeli po srpskim tragedijama", da usvoji deklaraciju o akciji SFOR-a i o obezbedjivanju srpskih nacionalnih interesa, a za Biljanu Plavsic je rekao da je "jedan od najvecih izdajnika u istoriji srpskog naroda", koja se prodala svetu.

Ukoliko je socijalisti ne sklone sa vlasti, jer jedino oni to mogu, uskoro ce nestati i RS, upozorio je Nikolic, a sledeci korak bice, po njemu, demilitarizacija Kosmeta i Sandzaka, cime ce biti ugrozen i teritorijalni integritet Srbije. Republika Srpska Krajina otisla je u prah i pepeo, a njenim putem sada ide i Republika Srpska, ocenio je Nikolic.

- Socijalisticka partija Srbije nijednog trenutka nije bila nema kada je u pitanju RS - rekla je Gorica Gajevic, sef poslanicke grupe SPS, isticuci da je partijsko rukovodstvo oduvek podrzavalo pravednu borbu naroda u RS, ali i upozoravalo na opasnosti koje prete. - Pozvali smo na razum sve institucije i clanove rukovodstva RS, sa ciljem da ona opstane, a da narod ne trpi stete zbog nesloge u rukovodstvu. Nadam se da ce taj poziv pomoci da se prizovu pameti oni koji sada vuku nerazumne poteze, dodala je Gorica Gajevic.

Pri tom je naglasila da se poslanici SPS nadaju da ce u RS prevladati razum, da ce svi clanovi rukovodstva RS staviti interese RS i naroda iznad sopstvenih interesa, a da ce u tome imati nasu podrsku.

Izrazavajuci zabrinutost zbog najnovijih dogadjaja, zamenik sefa poslanicke grupe DS Slobodan Gavrilovic pozvao je na ujedinjenje u borbi za dostojanstvo i demokratiju. Demokratska stranka je, kako je rekao, uvek ukazivala na potrebu da se konsenzusom resavaju najvaznija drzavna i nacionalna pitanja, jer samo na taj nacin Srbija moze biti jaka. Gavrilovic je optuzio socijaliste da su se ponasali suprotno i da su zbog lose drzavne i nacionalne politike najveci krivci za sve sto se desava.

- Dejtonski sporazum je potpisan, a njime je Milosevic i omogucio danasnju akciju SFOR-a u RS, da po nalogu Haskog suda moze da hapsi osumnjicene za ratne zlocine - rekao je Gavrilovic, naglasivsi da DS podrzava sva nastojanja zastite naroda i RS, ali i pravnog i drzavotvornog povezivanja SRJ i RS.

Zna se, kako je rekao, da je SPS odgovoran za ovo sto se desava, i da bi bar danas trebalo pronaci zajednicki interes da se ocuva RS. Svojevremeno su socijalisti odbacili deklaraciju demokrata o konfederaciji SRJ i RS, napomenuo je Gavrilovic.

Gorica Gajevic je replicirala da u srpskoj istoriji nije bilo stranke koja je svoje interese stavljala ispred interesa Srbije i srpskog naroda, kao sto je to slucaj sa DS. - Dok se vodio rat vi ste pozivali na demobilizaciju, toliko ste menjali svoje misljenje da ste uvek nacionalni interes odredjivali prema svojim interesima - rekla je Gajevic ukazujuci da su Dejtonski sporazum podrzale sve stranke iz RS, jer je zahvaljujuci njemu i nastala RS, i optuzila DS da se bori za osvajanje jeftinih politickih poena.

Odgovarajuci na repliku, Gavrilovic je rekao da su socijalisti od 1990. godine potpuno promenili svoj kurs, jer je svojevremeno predsednik SFRJ Borisav Jovic obecao da ce JNA braniti RSK. Ko je to obecao - SPS ili DS, upitao je Gavrilovic, optuzujuci SPS da pravi razdor u RS da bi na celo dovela svog coveka. Kao sto je Slobodan Milosevic legitimni predsednik Srbije, tako je i Biljana Plavsic legitimni predsednik RS, jer nju nisu birali Amerikanci - rekao je Gavrilovic, dodajuci da pogubne posledice lose drzavne i nacionalne politike SPS jos dugo nece moci da se otklone.

Radmilo Bogdanovic (SPS) predlozio je da se od drzavnih organa i od Saveta bezbednosti zatrazi istraga o tome kako je doslo do tragedije, kao i da Savet bezbednosti stavi pod kontrolu svoje akcije SFOR-a, ako nisu usaglasene sa rukovodstvom RS.

Na kraju je predsednik Skupstine Dragan Tomic ocenio da bi ova izlaganja trebalo da budu reakcija Skupstine na zbivanja u RS, a Bogdanovicu je predlozio da sazove sednicu Odbora za odnose sa Srbima izvan Srbije koji bi predlozio zakljucke parlamentu.

Potom je Zoran Zivkovic (DS) predlozio da zbog dogadjanja u RS parlament prekine rad, ali je, "zbog nediscipline", posle tri javne opomene predsedavajuceg, voljom vecine iskljucen sa sednice. Posto on nije hteo da se pomeri sa govornice predsednik Tomic je dao pauzu, posle cega su poslanici DS ostro reagovali, dokazujuci da je to "diskriminacija kritickog misljenja", a predsednika parlamenta optuzili da je prekrsio Poslovnik.

Zatrazili su da se poslanici izjasne o Zivkovicevom predlogu da se sednica prekine, sto je predsednik odbio jer se, kako je rekao, Zivkovic okrenuo prema njemu, "iskolacio oci i drao se, a zao mi je sto jedan tako visoki funkcioner DS ne ume da se ponasa u Skupstini".

Replicirajuci Gorici Gajevic, Rafail Ruskovski (DS), rekao je da "niko nije mogao nikoga da poziva da se vrati sa ratista, jer Srbija nije ni bila u ratu". Ova polemika je potom prekinuta a zapoceta je rasprava o paketu izbornih zakona, ali su poslanici SRS napustili sednicu, uz obrazlozenje da "nisu spremni da skupljaju politicke poene na tragediji RS".

Skupstina nastavlja rad u ponedeljak.

Izvestaci: V. Radivojevic
M. Torov
V. Didanovic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /