Cetvrtak, 17. jul 1997.

GRCKA STAMPA O IZBORU SLOBODANA MILOSEVICA

Trijumf do konacnog - pada

Strah od pobede reformista u Crnoj Gori ubrzao izbor. Politika Milosevica, koja je stvorila brojne probleme u zemlji, ne moze i da ih resi

Slobodan markovic
dopisnik "Nase Borbe" iz Atine

"Pred nama je novo blistavo polje za jednu politiku koja ce trijumfovati do konacnog pada!" - ironicni je zakljucak visokotiraznog atinskog lista "Elefterotipija", jedinog u Grckoj koji je komentarom propratio izbor Slobodana Milosevica za saveznog predsednika.

U grckim izvestajima dominira procena da je izbor Milosevica obavljen zurno da bi se preduhitrila Crna Gora: "Milosevic je strahovao da bi u slucaju prevlasti reformiste Djukanovica, neki od saveznih crnogorskih poslanika glasali protiv njega", pise konzervativni dnevnik "Katimerini", a opozicioni, desnicarski "Elefteros tipos" pise o "agoniji" zbog toga. Najcitaniji grcki list, provladina "Ta nea" ukazuje da su poslanici DPS glasali "za" jer ih je na to "obavezivala odluka CK te stranke".

Druga tacka u kojoj se podudaraju grcki izvestaji je ocekivanje da ce Milosevic nastojati da prosiri zasad samo "dekorativna ovlascenja" koja ga cekaju na novom mestu. Tako "Elefterotipija" pise da je Milosevicev "sledeci cilj da promeni Ustav Jugoslavije i da ojaca simbolicnu funkciju federalnog predsednika", a "Elefteros tipos" kaze: "Namestanjem koje osudjuju njegovi rivali, organizovao je 'zauzimanje' mesta saveznog predsednika da bi mogao da pristupi ustavnim reformama koje bi dale vise vlasti vrhovnom vladaocu Jugoslavije ".

Izvesnost takve promene najavljuje i "Katimerini" posto ukazuje da se "ne ocekuje da savezni predsednik ima samo simbolicnu vlast" jer bi se time slomio uticaj koji on (Milosevic) vrsi na srpske snage bezbednosti i sredstva javnog informisanja. Posto pise koliko je poslanika glasalo za Milosevica - sto je za grcke prilike neuobicno malo - "Ta nea" objasnjava da je "to bilo dovoljno za njegov izbor". Taj najtirazniji grcki list pise i da su "opozicione stranke... izrazile nezadovoljstvo zbog nacina na koji je na dnevni red stavljen izbor Milosevica", a "Elefteros tipos" smatra da se radi o "namestanju" i ukazuje da su "odbacene cak i same kandidature drugih politicara".

"Znacajno je da je sa glasanja odsustvovalo ukupno 48 poslanika sto se moze protumaciti kao izraz nezadovoljstva prema srpskom lideru", ocenjuje "Elefetrotipija". Jedini komentar povodom izbora Milosevica objavljen je u tom dnevniku, pod naslovom "Milosevicev potez zaostrava krize". U tekstu pise da ce problemi u Crnoj Gori i Srbiji "omoguciti Milosevicu ulogu arbitra" sto je "uostalom, i njegova najveca sposobnost: da stvara sve vece krize i sukobe, pojavljujuci se na kraju kao covek koji moze da ih resi".

Komentator "Elefterotipije" pominje da je Milosevic Srbe iz Krajine "pretvorio u izbeglice bez domovine", zatim da "njegovo 'majstorstvo' u manipulaciji bosanskim Srbima... velikom brzinom ... vodi u medjusrpski gradjanski rat". Pored toga kosovski problem "ostaje opasno otvoren", pogorsava se stanje u Sandzaku, u Vojvodini jacaju zahtevi za autonomiju, a "svi ti problemi gomilaju se u okviru socijalnog i ekonomskog siromasenja".

"SRJ je u krizi od svog osnivanja. Njena stolica u UN je prazna, nije prihvacena u medjunarodnim organizacijama, nije clan MMF i Svetske banke", navodi se u ostro intoniranom komentaru. "Koja politika moze da resi te probleme? Svakako ne politika Milosevica koja ih je i stvorila!

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /