Petak, 18. jul 1997.

SKUPSTINA SRBIJE: USVOJENA SVA TRI IZBORNA ZAKONA

Srbija u 29 izbornih jedinica

Za usvajanje Zakona o izbornim jedinicama u nacelu, glasalo 122 poslanika, protiv se izjasnilo 12, jedan je bio uzdrzan, a cetiri nisu glasala

Beograd. - Skupstina Srbije usvojila je juce Zakon o finansiranju stranaka i Zakon o izboru narodnih poslanika (u potpunosti) i Zakon o izbornim jedinicama (u nacelu).

Povlacenjem jednog amandmana, poslanici Demokratske stranke pripomogli su da Parlament, posle dvodnevne rasprave, bez i jednog glasa protiv, donese zakon o finansiranju stranaka (demokrate su, prilikom glasanja, ipak, ostale uzdrzane). Zahvaljujuci "konstruktivnom" gestu povlacenja amandmana, kao i cinjenici da je DS kasno predala sedamdesetak drugih amandmana, popodne su usvojene i izmene Zakona o izboru narodnih poslanika.

Najsporniji iz paketa izbornih zakona, Zakon o izbornim jedinicama, kojim se predvidja povecanje izbornih jedinica sa devet na 29, a broj poslanika po izbornoj jedinici krece od sest do 14, u nacelu je usvojen sa 122 poslanicka glasa "za". Protiv se izjasnilo 12 poslanika, jedan je bio uzdrzan, a cetiri nisu glasala.

Na predlog radikala Aleksandra Vucica odluceno je da se radi do ponoci, cime je odbacena inicijativa Zivorada Cvetkovica da sednica traje do 22 casa. Negodovanja demokrata da je time prekrsen Poslovnik, jer se u trajanju sednice odlucuje na njenom pocetku, a ne na kraju, nije pomoglo.

Prema novim resenjima, strankama se povecavaju sredstva iz republickog budzeta za finansiranje poslanickih izbora sa 1.500 na 2.500 prosecnih neto zarada u Republici. Polovina sume rasporedice se strankama srazmerno sadasnjem broju poslanika u Narodnoj skupstini na dan konstituisanja, a druga polovina prema broju poslanika u novom sazivu. Onima koji ucestvuju u predsednickih izborima, bice podeljeno 1.000 prosecnih neto zarada. Od prvog januara 1998. stranke ce za redovan rad dobijati svakog meseca 500 prosecnih neto zarada.

Da ne bude kasno

"Ako se desi da se ovaj zakon donese, krivci ce biti poslanici onih stranaka koji sebe nazivaju strankama demokratske opozicije i koji su, posle vise puta ponavljanih poziva DS da nam se pridruze da sprecimo donosenje ovog zakona, odbili da udju u salu. Ako to ne urade u toku danasnjeg dana, sutra ce biti kasno, ne samo za demokratsku opoziciju, vec i za celu Srbiju" - izjavio je Zoran Vacic (DS) novinarima.

Na primedbu Rafaila Ruskovskog (DS) da je Vlada prihvatila dva amandmana Nove demokratije, o kojima se, Skupstina nije izjasnjavala, a da iz inata nije usvojila nijedan od tri amandmana Demokratske stranke, replicirao je Nebojsa Lekovic (ND). Iz njegove replike se saznaje da je Vlada, zapravo, prihvatila predlog ND kojim se omogucava preduzecima da mesecno izdvajaju 50 neto licnih dohodaka za finansiranje odredjene stranke.

Zakonom je, inace, precizirano da politicka stranka moze sticati sredstva za svoje delovanje po osnovu clanarine, priloga (donacije), prihoda od sopstvene imovine, od vlasnickih prava u preduzecima, kredita, poklona, legata, zavestanja, budzeta i iz drugih izvora. Medjutim, sredstva ne moze sticati od vlada, drugih organa i organizacija stranih drzava i stranaca, od drzavnih i organa lokalne samouprave, a ni od anonimnih lica preko iznosa od tri godisnja neto prihoda politicke organizacije u prethodnoj godini.

Izmenama Zakona o izboru narodnih poslanika precizirano je da mandat poslaniku prestaje njegovim istupanjem iz stranke.

Skupstina je juce usvojila i vise amandmana Sandora Pala (DZVM), kojima se, izmedju ostalog, predvidja da zajednicke izborne liste koalicije stranaka mogu predlagati dva ovlascena lica. Time je odbijen predlog demokrata da ih bude troje. Usvojeni su i Palovi predlozi da izborni materijali budu stampani i na jezicima manjina.

Jedna od novina u Zakonu je i da listu kandidata u ime politicke stranke, odnosno grupe gradjana, moze podneti samo lice koje je ovlasceno od strane predlagaca. Juce je odbacen amandman demokrata kojim se trazi da se glasanje van birackog mesta obavlja pred najmanje tri clana razlicitih politickih partija, koja odredjuje biracki odbor. Ostalo je kako je predlozdila Vlada, da budu dva clana, i pored upozorenja demokrata da su moguce manipulacije, jer bi se moglo dogoditi da dva clana budu iz iste koalicije.

Prema Vladinom resenju bice najvise dva nosioca izbornih lista, dok su demokrate predlozile tri. Najvise replika izazvao je amandman demokrata o tome ko treba da bude nosilac izborne liste. Po Tomislavu Nikolicu (SRS), predsednik stranke zasluzuje da to bude, za razliku od Zorana Vacica (DS), koji smatra da uopste ne treba da stoji ime podnosioca liste, buduci da se biracko telo identifikuje sa liderima umesto sa programima stranaka.

Bitka za Zakon o izbornim jedinicama sinoc se selila sa sprata na sprat, odnosno sa sednice Skupstine na Zakonodavni, a odatle na Administrativni odbor koji je najzad, vecinom glasova odlucio da se iz bezizlazne situacije u koju je Parlament doveden gomilom od 1.857 amandmana na samo cetiri clana zakona, izvuce objedinjavanjem amandmana u cetiri grupe. Prakticno, rasprava bi se vodila po clanovima ovog zakona (na naslov, na clan 1, na clan 2. i clan 4).

Na sednici Administrativnog odbora dogodio se i incident. Nezadovoljni sto nisu dobili rec, neki poslanici Demokratske stranke su ostro protestovali lomeci flase i case. Samo sto nije doslo do tuce. Sednica je potom nastavljena do duboko u noc.

Izvestaci: V. Didanovic, M. Torov

Iznenadni prekid sednice

Predsednik Skupstine, Dragan Tomic, oko 18 casova izenada je prekinuo zasedanje, zahtevom da, kako je rekao "zakonodavni, odnosno nadlezni odbor, zbog izuzetno velikog broja amandmana, razmotri mogucnost da se racionalnije raspravlja o izbornim jedinicama". Tomic je izracunao da je, nakon podnosenja ukupno 1.857 amandmana na Predlog zakona o izbornim jedinicama, po jednom clanu zakona, podneseno cak 450 amandmana.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /