Ponedeljak, 21. jul 1997.

DA LI CE BITI PLANIRANOG IZVOZA PSENICE

"Visak od kojeg glava boli"

Trgovcima psenicom verovatno ce od republicke Direkcije moci da dobiju psenicu po nizoj ceni od otkupne, pa je izvoz moguc, ali tek krajem godine. Rumuni i Madjari prodali psenicu "na zeleno"

Svetlana Jovicic
Tatjana Ostojic

Proslogodisnjom Uredbom o otkupu psenice, kojom se odredjuje ko moze, a ko ne, da kupi psenicu, a koja je jos uvek na snazi, su, prema recima strucnjaka, nezadovoljni i proizvodjaci i trgovci. "Ovakva uredba, ne treba da postoji na unutrasnjem trziste psenice. Inace, spoljno-trgovinski rezim uredjuje drzava i to je u redu, posebno sto se radi o strateskom proizvodu", naglasava jedan od strucnjaka u prometu zitarica.

Upravo ova Uredba i otkup psenice na vise rata, izaziva sumnju, da li ce neko i pored nepovoljne svetske cene psenice, ipak biti u mogucnosti da izveze psenicu i zaradi. Naime, sav ponudjeni trzni visak psenice ove godine otkupice drzava po ceni od 1,10 dinara. Odmah ce platiti 40 odsto, dok ce preostalih 60 odsto platiti u dve jednake rate do kraja oktobra. Pouceni iskustvom od ranije, kako kod isplate psenice od pre dve godine, kada su seljaci mesecima cekali svoj novac i isplate jesenjih useva, tako i secerne repe i suncokreta, koja nije ni do danas u potupnosti zavrsena, ratari su sumnjicavi da ce za psenicu zaista prodati po ceni od 1,10 dinara.

Sem toga, "kako je u pitanju subvencionirana cena, ne znaci da Direkcija za robne rezerve nece ponuditi psenicu po nizim cenama od otkupne", kako je nedavno istakao jedan trgovac. Pored toga sto mogu da nabave psenicu od Direkciji po nizoj ceni od otkupne, trgovci psenicom i izvoznici bi preko Direkcije, kako se to desilo prosle godine mogli i da pozajme psenicu. Ako bude dobar otkup psenice, uz povoljne cene, upuceni kazu, da je izvoz psenice izvestan, ali tek krajem godine.

"Kako je otkupna cena psenice 1,10 dinara, srecni bi bili kada bi mogli da nekome prodamo nasu psenicu. Naime, prema ovoj ceni jedna tona psenice je 190 dolara. Na ovo treba dodati jos deset dolara za koncentraciju i utovar robe. To prakticno znaci da trgovac treba u luci na Dunavu da dobije 200 dolara po toni i da ostane bez zarade", prica strucnjak za psenicu.

Medjutim, na Dunavu, prema njegovim recima, trgovci mogu da dobiju i to veoma tesko 120 dolara po toni, dok je cifra od 110- 115 dolara mnogo realnija. "Razliku od 70 dolara po toni ne moze da istrpi niko, niti to moze da se prebaci na neku drugu robu, kao sto su gas i nafta. To je prakticno 40 odsto od cene, a to je tesko nadoknadivo", objasnjava sagovornik naseg lista.

Ovaj strucnjak tvrdi da ce Jugoslavija ove godine imati robu, a nece imati kome da je proda. Naime, i Rumuni i Madjari su zavrsili svoj izvoz psenice. "Madjari su svoju psenicu prodali terminski ili kako to mi kazemo 'na zeleno' i to par stotina hiljada tona po ceni od 130 do 140 dolara po toni. Zadnja prodaja na Dunavu je bila 118 dolara po toni", kaze sagovornik.

Rumuni su svoju psenicu, kako kaze ovaj strucnjak, prodavali u Konstanci 130 dolara po toni. Da bi se nasa psenica prevezla do ove crnomorske luke i utovarila na morske brodove treba platiti 20 dolara po toni. To znaci da se psenica u Novom Sadu moze prodati za svega 110 dolara po toni.

"O izvozu se moze samo govoriti ukoliko drzava stane iza tog izvoza. Kako nasa drzava stoji iza toga da nema para za podsticaj izvoza, trgovci stoje iza toga da nece biti ni izvoza. Ponovice se sitacija sa kukuruzom. Imali smo milion tona viska, drzava je donela kontingent od 500.000 tona za izvoz, a izvezeno je svega par hiljada tona za Makedoniju i toliko za Rusiju", istice ovaj strucnjak.

Cetiri cene psenice

Na domacem trzistu, trenutno postoje cetiri cene psenice. Stara, psenica roda 1996. godine i uvozna psenica se prodaju po ceni od 1,30 dinara za kilogram. Nova, psenica roda 1997. godine, ako se placa odmah prodaje se za 90 para za kilogram. Ako se psenica placa za mesec dana cena kilograma je jedan dinar, a ako se placa na tri rate, odnosno za tri meseca cena je 1,10 dinara.

Iako proizvodjaci nisu narocito zadovoljni cenom od 1,10 dinara, trgovci kazu da niko i ne trazi vise od toga. Inace strucnjaci su jedinstveni u oceni da ce se cena od 1,10 dinara ustaliti i da "nema logike da bude iznad te cifre". "Kada bi psenicu sad uvozili ona ne bi dostigla tu cenu", kazu trgovci.

Za sada je svetska cena od pocetka zetve u Americi na silaznoj liniji. Ova cena, prema misljenju strucnjaka nece rasti, sem u slucaju elementarnih nepogoda, kako sada u vreme zetve tako i kasnije kada pristize argentinska psenica. Naime, od decembra do februara je zetva u juznoj hemisferi koja cini 45 odsto ukupne godisnje proizvodnje zita.

Inace, kako naglasava sagovornik naseg lista, kako domaca psenica ne moze da se proda skuplje od 120 dolara po toni, odnosno 70 para za kilogram, ako bi Direkcija prodala trgovcima psenicu za 44 pare po kilogramu, koliko je prva rata, pitanje kako bi isplatila sledece rate. "To je gubitak od 40 dosto, a kako to ne moze da se prevali na drugu robu, niko ne bi smeo na tu kartu da zaigra", tvrdi ovaj strucnjak.

Kako je Vlada Republike Srpske donela odluku da kilogram psenice placa 1,50 dinara, namece se pitanje da li ce ovdasnja psenica otici preko Drine. Prema informacijama kojima raspolaze sagovornik naseg lista u Republici Srpskoj nece biti zainteresovanih za uvoz jugo-psenice.

"Da bi se trgovalo psenicom moraju da se pojave firme koje ce da plate psenicu ili u dinarima ili u nemackim markama. One ce psenicu kupiti u Jugoslaviji samo ako ne mogu da je kupe jeftinije, na drugoj strani", kaze sagovonik naseg lista.

Trenutno je prema pricama, Bosna preplavljena hrvatskom robom i granica ka Hrvatskoj je otvorenija od jugoslovenske. "Trgovci iz Republike Srpske bi psenicu ovde placali 190 dolara po toni. Medjutim, preko Hrvatske mogu u Madjarskoj da nabave psenicu za 120 dolara po toni. Neka je zarada uvoznika deset dolara po toni i 20 dolara troskovi prevoza preko Hrvatske do Brckog. Znaci psenica dovezena do Brckog bi ih kostala 150 dolara po toni", istice ovaj strucnjak.

Prema njegovim recima, zbog znacajne razlike u ceni, jugo- psenicu ce kupiti tek pokoji drustveni mlin ili ce je dobiti na poklon, kao pomoc, ali znacajnijeg izvoza u Republiku Srpsku nece biti. Sem toga, na granici ce psenica biti evidentirana i u Republiku Srpsku nece otici vise psenice od potreba ove drzave. "Ove godine cemo po svemu sudeci, imati visak psenice od kojeg ce nas boleti glava", naglasava ovaj strucnjak.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /