Utorak, 22. jul 1997.

HRVATSKA ODBILA PONUDU HASKOG TRIBUNALA DA NJEGOVI ISTRAZITELJI PREISPITAJU DOKAZE PROTIV OSUMNJICENIH ZA RATNE ZLOCINE

"Drumska pravila" ne vaze u Hrvatskokj

Mirko Klarin
dopisnik "Nase Borbe" iz Brisela

Hrvatska vlada odbila je ponudu Haskog tribunala da njegovi istrazitelji pregledaju dokazni materijal protiv osoba osumnjicenih za ratne zlocine u Istocnoj Slavoniji ili u drugim delovima zemlje, te da - primenjujuci medjunarodne pravne standarde - utvrde ima li, ili nema, osnova za njihovo krivicno gonjenje. "Nema potrebe, razloga niti pravnog osnova da vlada Hrvatske prihvati usluge koje joj je ponudio Tribunal" - odgovoreno je iz Zagreba na takav predlog iz Haga. Umesto toga, Hrvatska je zatrazila da joj se dostave dokazi do kojih su, eventualno, protiv licnosti na njenim listama osumnjicenih za ratne zlocine dosli u tuzilastvu Medjunarodnog krivicnog suda za bivsu Jugoslaviju.

Greem Bluit, zamenik glavnog tuzioca Haskog tribunala, kaze za "Nasu Borbu" da je navedena ponuda Zagrebu ucinjena "u najboljoj nameri." U Tribunalu su, kaze Bluit, svesni da "aktivnosti hrvatskih vlasti na hapsenju i progonu ljudi za koje tvrde da su ratni zlocinici... stvaraju nervozu i izazivaju napetosti." Povodom liste od 150 osumnjicenih za ratne zlocine u istocnoj Slavoniji, podseca Bluit, i sam general Klajn je nedavno ukazao da "takva situacija ne doprinosi stabilizaciji podrucja."

Pored toga, Hrvatska je vec uhapsila, optuzila i u nekim slucajevima osudila ljude za dela koja su kvalifikovana kao ratni zlocini, a oni koji su bili podvrgnuti toj proceduri zale se da nisu imali fer postupak i sudjenje. Rodjaci tih ljudi, kaze Bluit, "obracaju se Birou haskog Tribunala u Beogradu i traze da se na neki nacin umesamo i pomognemo da se dodje do pravde." To od Tribunala traze i neke organizacije, poput kninskog udruzenja "Veritas" koje sada deluje iz Beograda, a koje je Birou dostavilo tri liste sa imenima ukupno 130 ljudi, po njima krivo optuzenih, ili vec osudjenih, za ratne zlocine.

Odgovarajuci na ove apele i, kako ukazuje Bluit, "u najboljoj nameri da doprinese popustanju napetosti i pomogne u izmirenju i uspostavljanju dobrih odnosa", tuzilastvo Haskog tribunala se 12. juna ove godine obratilo hrvatskim vlastima pismom u kojem su ponudjene vec pomenute "usluge." U pismu se ukazuje da je Rimskim sporazumom iz februara 1996. predvidjeno da istrazitelji Haskog tribunala preispitaju dokazni materijal protiv osumnjicenih za ratne zlocine, te da - primenjujuci medjunardne standarde - ukazu ima li dovoljno pravnih osnova da nacionalni organi pravosudja nastave sa istragom ili progonom. Ideja je bila da se primenom takve procedure olaksa sloboda kretanja u Bosni, te je zato i nazvana "drumska pravila."

U Haskom tuzilastvu su znali da je Hrvatska jos prosle godine ukazala da je Rimski sporazum ne obavezuje. Uvazavajuci takvu hrvatsku poziciju, u pismu koje je potpisao zamenik glavnog tuzioca Bluit se, ipak, nudi da Tribunal, na bazi "drumskih pravila", ispita dokazni materijal protiv osoba na listi za Istocnu Slavoniju i ostalim listama osumnjicenih, optuzenih ili vec osudjenih koje su dostavljene u prilogu. Namera je, podvlaci Bluit, bila da se "izbegnu arbitrarna hapsenja i progoni, te da se u onim slucajevima gde ima osnova za krivicno gonjenje, obezbedi da to bude prema medjunarodnim pravnim standardima."

Hrvatska vlada je, kako se navodi u njenom odgovoru od 26. juna 1997, ponudu "pazljivo razmotrila" i... odbila, nalazeci da "nema potrebe, razloga niti pravnog osnova" za prihvatanje navedenih usluga Tribunala. "Steta" - konstatuje na kraju Bluit. "Da su nam dostavili dokazni materijal, mi bismo ga preispitali. To je jedino sto smo mogli da ucinimo, buduci da ima tako mnogo slucajeva da nismo u stanju da ih sami sve istrazimo, niti da trazimo njihovo preuzimanje." Ostaje, po njemu, "da medjunarodna zajednica odrzi pritisak na sve balkanske strane, kako bi osigurala da sudjenja optuzenima za ratne zlocine budu u skladu sa medjunarodnim standardima, uz puno postovanje prava optuzenih."

Za sada, jedino mesto gde optuzeni mogu sa sigurnoscu da ocekuju na fer sudjenje... i dalje je Haski tribunal. Sve ostalo je veliki rizik.

Zagreb nece Hagu ustupiti dokumente od nacionalnog znacaja

Zagreb, Beta. - Potpredsednica hrvatske vlade Ljerka Mintas-Hodak izjavila je juce da Hrvatska Haskom tribunalu nece predociti dokumentaciju koju je taj sud trazio povodom sudjenja hrvatskom generalu Tihomiru Blaskicu. "Hrvatska vlada ne slaze se sa nacinom odlucivanja Medjunarodnog suda u Hagu, a odluka o 'sub poeni' moze biti opasan presedan za sve drzave", izjavila je Mintas-Hodak na konferenciji za novinare u Zagrebu. Ona je istakla da ce hrvatska vlada "koristiti sva raspoloziva pravna sredstva kako bi zastitila svoje pravo suverene drzave da joj se ne izricu takve mere, kao i pravo da ne ustupi sudu onu dokumentaciju za koju smatra da je od nacionalnog interesa i koja zato ne moze biti predmet javnog uvida".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /