Utorak, 22. jul 1997.

KOSTA CAVOSKI, NEFORMALNI SEF PRAVNOG SAVETA STRANAKA KOJE SU NAJAVILE NEIZLAZAK NA IZBORE

Priprema pravnog terena

Poziv na bojkot - legitiman. Organizovanje antiizbornih zborova. Kontrola broja biraca izaslih na izbore

Potpisnici Sporazuma o minimalnim izbornim uslovima, pored odluke o bojkotu predstojecih izbora, formirali su i dve radne grupe - jedna (petoclana) sa zadatkom da utvrdi operativnu strategiju antiizborne kampanje i troclani Pravni savet koji bi trebalo da pripremi "pravni teren" za najavljeni aktivni izborni bojkot. U njegovom sastavu ce se nalaziti predstavnici Gradjanskog saveza Srbije, Demokratskog centra i Srpske liberalne stranke.

Uloga neformalnog sefa Pravnog saveta pripala je profesoru Pravnog fakulteta u Beogradu, Kosti Cavoskom (SLS), dok GSS i DC, tokom jucerasnjeg dana, jos nisu bili odredili svoje predstavnike.

Prema recima Cavoskog, jos uvek nije izasao iz stampe ni Sluzbeni list u kome treba da bude zvanicno objavljen Zakon o izbornim jedinicama, tako da Pravni savet i ne moze da pocne sa svojim radom. Nuzno je, dodao je on, i da izbori budu zvanicno raspisani i odredjen datum predaje izbornih lista, da bi formalno proglasenje bojkota bilo moguce.

U iscekivanju raspisivanja izbora, ali i zvanicnih odluka glavnih odbora stranaka koje su najavile bojkot, Cavoski je, ipak, u izjavi za "Nasu Borbu" prokomentarisao tvrdnju predstavnika "leve koalicije" da je poziv na izborni bojkot - nezakonit.

- Kao sto je dozvoljeno nagovarati gradjane da izadju na izbore, tako je moguce i nagovarati ih na bojkot. I jedno i drugo je legitimno - kaze Cavoski i dodaje da ne postoji pravna obaveza da gradjani izadju na izbore, vec da je koriscenje prava glasa stvar njihove slobodne volje.

Cavoski istice da je na subotnjem sastanku formirano petoclano radno telo sa zadatkom da pripremi strategiju antiizborne kampanje i iznosi svoj stav kako bi ta kampanja trebalo da izgleda.

- Morali bi se organizovati antiizborni zborovi po ugledu na one koje prave stranke koje na izborima ucestvuju. Takodje, potrebno je sve nastupe u javnim glasilima posvetiti pozivanju gradjana na bojkot i objasnjavanju razloga zasto je on neophodan. Izuzetno je vazno i prouciti sastav izbornih tela i identifikovati nepravilsnosti - kaze on.

Upitan kako je, u slucaju bojkota izbora, koji za posledicu ima i odsustvo opozicionih stranaka iz birackih odbora, moguce spreciti falsifikovanje broja glasaca koji su se odazvali izborima, Cavoski kaze da stranke mogu da se organizuju tako da na odredjenom broju birackih mesta, u prisustvu novinara i stranih posmatraca, broje gradjane koji dolaze na glasanje. Nakon toga, precizira Cavoski, moze se napraviti kalkulacija o ukupnom odzivu biraca na teritoriji Srbije.

V. Didanovic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /