Petak, 25. jul 1997.

ZAKAZANI IZBORI ZA PRVOG COVEKA CRNE GORE

Ko ce biti predsednik?

Naredne predsednicke izbore obelezice duel Djukanovica i Bulatovica. Bulatoviceva pozicija na ovim slicna onoj Branka Kostica na proslim izborima. Opozicione stranke jos nisu razgovarale o svom kandidatu

Prema odluci predsjednika crnogorskog parlamenta, za nesto manje od tri mjeseca (5. oktobra) gradjani Crne Gore odlucivace o tome ko ce u narednih pet godina biti njihov predsjednik. Bice to drugi neposredni izbori za predsjednika Crne Gore u postkomunistickom periodu, i od kada je donesen sada vazeci republicki Ustav. Prema prethodnoj konstrukciji, Crna Gora je imala kolektivnog predsjednika, a nakon prinudnog povlacenja stare komunisticke nomenklature, u januaru 1990. godine, pod pritiskom tzv. "Antibirokratske revolucije",

Predsjednistvo i njegov prvi covjek birani su na neposrednim izborima. Momir Bulatovic, sadasnji predsjednik Crne Gore, izabran je 1990. godine za pedsjednika Predsjednistva (jos uvijek) Socijalisticke Republike Crne Gore.

Svi oni koji imaju namjeru da se nadmecu na predstojecim predsjednickim izborima treba da do 15. septembra obave sve neophodne formalnosti, kako bi Republicka izborna komisij mola da ozvanici njihovu kandidaturu. Ako je suditi prema prethodnim izborima, nece manjkati pretendenata na predsjednicku fotelju, ali je jos rano da se zna ko ce se pocetkom oktobra pojaviti na "startnoj liniji". Za sada je jedino izvjesna kandidatura crnogorskog premijera i potpredsjednika DPS- a Mila Djukanovica, ali nista manje sigurna nije ni kandidatura Momira Bulatovica, aktuelnog predsjednika Crne Gore. Djukanovic je nominovan na raskolnickoj sjednici Glavnog odbora DPS-a, kada je Bulatovic smijenjen sa funkcije predsjednika partije. Bulatoviceva frakcija, koja ne priznaje odluke sadasnjeg rukovodstva DPS-a, i koja je zakazala partijski kongres za 23. avgust, jasno stavlja do znanja da svog lidera zeli da zadrzi na funkciji predsjednika Crne Gore.

Bulatovic "izmedju dva zla"

U drugom krugu prethodnih izbora za predsjednika Crne Gore, odrzanom 10. januara 1993. godine, Momir Bulaatovic je ubjedljivo porazio dr Branka Kostica. Bulatovic je dobio 158.722 glasa, a Kostic 92.045. U prvom izbornom krugu Bulatovicu je glasove dalo 91.165 biraca, a Kosticu 50.426. Treceplasirani je bio lider Liberalnog saveza Crne Gore Slavko Perovic sa 41.035 glasova, a na cetvrtoj poziciji nasao se predvodnik Narodne stranke Novak Kilibarda sa 21.362 glasa.

Uoci drugog izbornog kruga, Perovic je sugerisao clanstvu i simpatizerima da, birajuci "izmedju dva zla", glasove daju Bulatovicu.

Najjaca opoziciona grupacija, liberalno-narodnjacka koalicija "Narodna sloga", nije jos dala nikakav pouzdan signal sta namjerava da ucini. Njeni lideri (dr Novak Kilibarda i Slavko Perovic) prije su konacnog cijepanja DPS-a napomenuli kako ce sacekati poteze vladajuce partije. Jos ranije je predsjednik Socijaldemokratske partije CG Zarko Rakcevic sugerisao da demokratska opozicija istakne jednog kandidata, ali, koliko se zna, o tome nije bilo ozbiljnijih razgovora do sada.

Nezavisno od toga hoce li se relevantne opozicione stranke dogovoriti o tome da istaknu jakog zajednickog kandidata, sve su prilike da ce naredne predsjednicke izbore obiljeziti duel Djukanovica i Bulatovica, doskorasnjih drugova, a sada ljutih politickih protivnika. Nesto slicno se desilo i 1992. godine, kada su predsjednicki izbori takodje bili u znaku dvojice zavadjenih DPS-ovaca, Momira Bulatovica i dr Branka Kostica. Razlika je, medjutim, u tome sto Kosticevo suprotstavljanje zvanicnom partijskom kandidatu nije prouzrokovalo nikakve posebne lomove unutar DPS-a, niti je izazvalo dramaticnu poalrizaciju u Crnoj Gori. Sada se desava upravo to, a moze se samo pretpostaviti kako ce stvari teci tokom predstojece Djukanoviceve i Bulatoviceve izborne kampanje.

Ukoliko se kandiduje, Bulatoviceva pozicija na ovim izborima bice vrlo slicna onoj dr Kostica na proslim. Zvanicno kandidovan od Udruzenja radnika 91/92. i grupe gradjana, Kostic je kao predsjednicki kandidat proteziran od zvanicnog Beograda, bas kao sto je sada slucaj sa Bulatovicem. Okosnica Kosticeve izborne propagande bile su optuzbe da je Bulatovic prikriveni separatista (jos je sasvim svjeze bilo sjecanje na njegov potpis u Hagu), a da se crnogorska vlast bavi sumnjivim poslovima. Sada isto radi Bulatovic u odnosu na Djukanovica, samo u mnogo ostrijoj formi. Ove analogije mogle bi da upute na sljedeci zakljucak - ukoliko se Bulatovic i Djukanovic nadju u izbornom ringu, pobjednik ce biti poznat tek nakon druge runde, i to ce biti Djukanovic.

Za kandidaturu potrebno 2.000 potpisa

Prema Zakonu o izboru predsjednika republike, kandidata za predsjednika Crne Gore mogu da predlazu politicke stranke, odnosno grupe gradjana, na osnovu potpisa najmanje 2.000 biraca. Politicka stranka (ovo vazi i za grupu gradjana) moze da predlozi samo jednog kandidata. Za predsjednika je izabran kandidat koji je dobio najveci broj glasova, pod uslovom da to predstavlja vise od polovine biraca koji su glasali. Ukoliko to ne podje za rukom nijednom od kandidata, glasanje se ponavlja za 14 dana, i to izmedju dva kandidata koji su dobili najveci broj glasova.

Za zakljucke je, medjutim, jos rano, pogotovo sto se jos ne zna hoce li se najjace opozicione stranke pojaviti na izborima sa zajednickim kandidatom. Ukoliko bi se nesto tako dogodilo, ne bi trebalo iskljuciti mogucnost da u drugi izborni krug udje opozicioni takmac. A onda bi konacan ishod zavisio od toga kako bi se opredijelili vec eliminisanih predsjednickih kanidata. Posebno onih popularnijih.

Dragoljub Vukovic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /