Petak, 25. jul 1997.

DEVIZNE STEDISE IMAJU SVE VISE RAZLOGA ZA NEZADOVOLJSTVO

Najava novih protesta

Ovih dana upuceni su zahtevi politickom vrhu Srbije da primi delegaciju stedista, kako bi se, dok jos nije kasno, izmenila resenja u buducem zakonu o staroj deviznoj stednji, najavljenom za jesen

Sto se vise primice finale izrade nacrta zakona o vracanju stare devizne stednje sve je vece nezadovoljstvo stedisa. Sudeci po informacijama koje svakodnevno stizu do njih ekspertski tim koji priprema nova resenja za vracanje deviznog duga vise se trudi da ugodi vlastima nego gradjanima. Sa zvanicnih mesta vec je najavljeno da ce tek u septembru poceti rasprava o novom zakonu, a izrecene su i pesimisticke prognoze da ce on biti usvojen bez obzira kako ga stedise ocene.

"Sve sto smo do sada culi o predlozenim resenjima upucuje na procenu da ce to biti do sada najlosija verzija buduceg zakona", kaze Rajko Grahovac, predsednik Udruzenja deviznih stedisa Srbije. "Predlagaci ne odustaju od toga da rok za vracanje duga bude 13 godina, sto je za nas potpuno neprihvatljivo, jer mnogi nece ni doziveti da povrate svoj novac. Takodje, ne pristajemo ni na isplatu u obveznicama kojima mozemo da placamo samo obeveze prema drzavi, kao sto su porez ili carina. Mi smo ponudili nase predloge koji se odnose na kraci rok i isplatu u papirima sa kojima bi mogli da placamo sve dazbine, kupujemo trajna potrosna dobra ili ih ponudimo na trzistu hartija od vrednosti. To, po svoj prilici, niko nije ni pogledao, mada je obecano da ce stedise imati priliku da ucestvuju i izradi novog zakona."

Ni usvojeni Zakon o svojinskoj transformaciji nije zadovoljio zahteve stedisa. Prema recima Zagorke Vidovic, clana Upravnog odbora Udruzenja, stedise su trazile da se novim zakonom regulise fond za izmirenje stare devizne stednje u koji bi se slivalo 10 odsto sredstva od prodaje drustvenog kapitala. Pored toga predlogano je da se stedisama od prodate imovine ne isplacuju obveznice, jer je to suprotno ustavnim resenjima i Zakonu o obligacionim odnosima.

"Sa ovim zahtevima obratili smo se svim poslanickim klubovima u Skupstini Srbije i uputili dva zahteva da nas primi predsednik Skupstine Dragan Tomic. Sve je bilo uzaludno, a zakon je izglasan bez ikakave izmene, sto je jos jednom potvrdilo da stedise nemaju nikakva prava i da njihove zahteve niko i ne slusa", istice Zagorka Vidovic.

Stedise, ipak, jos ne odustaju. Ovih dana upuceni su zahtevi politickom vrhu Srbije da primi delegaciju stedisa da bi se, dok jos nije kasno, u korist stedisa izmenila resenja iz zakona o vracanju stare devizne stednje. Ukoliko i taj pokusaj bude bezuspesan stedise za jesen, kad nacrt zakona izadje iz strogo cuvane tajnosti, najavljuju nove proteste.

"Okupljacemo se svakodnevno ispred Savezne skupstine ili zgrade Savezne vlade. Ovoga puta sigurno necemo odustati dok se ne ispostuju nasa zakonska prava i dok ne dobijemo cvrste garancije da ce nasa imovina biti vracena u razumnom roku", kaze Grahovac.

Dafiment stedise jos u neizvesnosti

I pored toga sto su predlagaci novog zakona o vracanju stare devizne stednje nekoliko puta potvrdili da ce se stednja u Dafiment banci tretirati kao i stara devizna stednja za koju je garant drzava, stedise ove banke jos u to ne veruju. Do sada su nekoliko puta poverovali slicnim obecanjima i bili iznevereni.

Zbog toga njihovi predstavnici isticu da ce odahnuti tek kad to vide na zvanicnom papiru. Desi li se da njihova stednja bude "pod posebnom stavkom" nece se zadovoljiti samo ulicnim protestima.

M. Vukovic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /