Nedeljna, 27. jul 1997.

Bojkot, da ili ne

Nezanimljivi ili nepodnosljivi izbori

Iako je vec sada sigurno da u Srbiji u septembru ne moze biti normalnih izbora, neizvesno je hoce li biti bojkota i sta on uopste moze promeniti

Zuzana Serences

Ja to nisam cuo - odgovorio je celnik Skupstine Srbije Dragan Tomic, sada vec i na privremenom radu na predsednickom mestu Republike, na brujanje demokratske opozicije da ce bojkotovati izbore po pravilima koje su njegovi poslanici upravo izglasali. Jos je samo dodao - da kad partije to zvanicno objave, onda ce se o tome znati. Prosle subote je dvanaest opozicionih stranaka na celu sa DS, DSS i GSS ozvanicilo nameru aktivnog bojkota izbora, a Srpski pokret obnove takodje porucuje da ce verovatno bojkotovati izbore. Buduci da nisu ispunjeni osnovni uslovi, sto ce reci odrzavanje okruglog stola i oslobadjanje medija.

I sta onda? Opet gluvi telefoni. Namerni na bojkot kazuju kako oni sa vlastima "vise nemaju o cemu da razgovaraju", a ova, opet, ne cuje i ne haje. Izbori ce, kako god da izgledaju, biti legalni i legitimni - odgovara u "gluvim telefonima" cuveni reditelj levice.

Ali, igra ni tu ne staje, upraznjavaju je i namereni na bojkot, clanovi ekipe zvane "demokratska opozicija". Telefonski, ili putem drugih (medijskih) komunikacija potpisnici Sporazuma o minimalnim izbornim uslovima, koji su i obnarodovali najavu bojkota, salju poruke SPO-u. Ovaj opet, uzvraca kako se sopstvenom objavom (da se valjda ne zanosimo) "ne prikljucuje nijednoj od stranaka" jer je odluka "iskljucivo njihova". Ne izostaju ni usputne opaske - sta bi bilo da je bilo, da nisu neki (oni sa druge strane "telefona") isli na kafu kod Marjanovica i Vucelica...

Gluvi je razgovor i beogradske opozicije i koalicije "Vojvodina", koja je resena da ako i bude isla na bojkot o tome odluci potpuno samostalno. Sa beogradskom opozicijom, vise, ne vredi ni razgovarati - izricit je recimo Dragan Veselinov, dok se reformisti samo pitaju zna li se da je jedan od zvanicnih "objavljivaca" njihovog bojkota pre godinu dana izbacen iz njihove stranke zbog saradnje sa socijalistima. Razgovor "gluvih", uostalom, izmedju opozicionara Novog Sada i Beograda vodjen je jos prilikom koncipiranja junskog Sporazuma o minimalnim izbornim uslovima, kada su ih ovi iz prestonice zvali u akciju bukvalno poslednjeg dana.

Gluvi i osioni

Konacno, ono na sta su svi gluvi u pripremama izbora koji su vec poceli bezakonjem i osionoscu, stavljajuci ponovo na kusnju gradjansko dostojanstvo je: sta o svemu u situaciji kada je vec belodano jasno da u septembru normalnih izbora ne moze biti, pa ni po cenu da koliko sutra budu prihvaceni svi opozicioni uslovi - misle setaci i vlasnici pistaljki od zimus. I o tome, zanimaju li ih uopste izbori. Ili bi, recimo, oni radije ipak i promene putem izbora, a koje, kako se sve vise cini nikako da docekaju, i sta je njihov izbor u izborima na vasaru politicke i stranacke tastine.

U razgovoru gluvih sagovornici se ne cuju, zato mnogi sumnjaju da svi nasi vlastoljupci iz svih nasih stranaka i sujeta nastupe, ipak, u kubertenovskom duhu, kao na prethodnim izborima. Bojkot je naime, svaki put najavljivan, a ipak se ucestvovalo. Izuzetak su bili izbori maja 1992. koje je i dr Sandor Pal nazvao "stvaranje skracene Jugoslavije od strane socijalista, cetnika i Madjara". Inace, opozicija je uvek pretila bojkotom, a svaki put izlazila na izbore. Izuzetak je, recimo, Srpska liberalna stranka, ali to nije menjalo stvari. Vlast to zna pa joj se moze da bahato odvraca kako "oni svaki put pred svake izbore najavljuju bojkot, pa na kraju izadju i to sto ga najavljuju nista ne mora da znaci. Prema tome nema razloga da se time posebno bavimo". Zna to, uostalom, i opozicija pa se medjusobno sumnjici, priprema "A" i "B" varijante.

Tomic pise Tomicu

U dilemi "za i protiv bojkota" naravno da bi pre svega valjalo izvagnuti ciljeve. Ako je prvi cilj da se vlast prinudi da sedne na dogovor za okruglim stolom, onda je on tesko ostvariv kada je vec inauguracijom predsednika SRJ poznat i datum izbora za predsednika Srbije. Istovremeno vlast na najave bojkota bezobzirno odgovara kako ih se to ne tice. Teoretski, sansa za neki dogovor ostala bi samo kao mogucnost (koju, doduse, sve vise njih prepoznaje kao izvesnu) ukoliko bi se ovaj put predsednicki i parlamentarni izbori odrzavali odvojeno. Ovi potonji, pred kraj godine, pa mozda i (iznenadno?) po ranijoj izbornoj geografiji, u devet izbornih jedinica. Ne treba, naime, smetnuti sa uma cinjenicu da ukaz o proglasenju zakonskog propisa o izbornim jedinicama Slobodan Milosevic nije potpisao pre nego sto se preselio u Beli dvor. Ni paradoks da je po tom pitanju Tomic sada ostao da se "sam sa sobom dopisuje".

Ukoliko ne bude takvog "iznenadnog" strategijskog povratka na prvobitnu izbornu geografiju i odvajanje predsednickih i parlamentarnih izbora, smisao bojkota bi, naravno, bio u izvesnoj mogucnosti da ih medjunarodna zajednica i ne prizna. Sto ce reci - hteo to da prizna neko ili ne - u njihovom kratkom roku trajanja, sto uostalom potvrdjuje iskustvo sa bojkotovanim izborima iz 1992. koji nisu "trajali" ni pola godine.

Naravno, bojkot moze uvek biti i spasonosni izlaz za one koji - sem sto nemaju osnovnih uslova - znaju i da su izneverili ili razocarali biracko telo. Nije nepoznato, uostalom, da se izneverena nada najteze budi. Da se izlizane potpetice kojima se na hladnoci koliko jos pre par meseci probudjeno setalo ne zaboravljaju. Izgleda da cipele definitivno postaju najvazniji modni detalj u nas ove godine. Opominjuca slika pred Saveznom skupstinom gde su cipele letele na Titov automobil sa novim korisnikom, razni vlastoljupci, sa svim svojim sujetama i strancarenjima, moraju da zive sa rizikom da i pred njihovim pragovima osvanu - cipele. Sem samouverene vlasti koje se "bojkot je tice" o tome treba da razmislja i opozicionarski autizam ako olako zaboravi smisao pozitivne energije koja se tako masovno skupila zimus. Otuda i u pitanju, "za ili protiv bojkota" ni jedni ni drugi vlastoljupci ne bi trebalo da smetnu s uma da mozda trce poslednji krug, i da ce - nakon sto su zimus mozda tek odskrinuta vrata pretpolitickog drustva - biti jos izbora i izbora.

Zimus je Djerdj Konrad ozarenim licima porucio kako su lepa i kako ce biti tuzna kada pobede. Vec su pomalo tuzna, ali ne zbog pobede.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /