Nedeljna, 27. jul 1997.

James Gow, profesor na King's koledzu na Odjeljenju za istrazivanje rata i prvi svedok, strani ekspert na Haskom tribunalu

RS skoljka koja sama sebe jede

Kada je 1948. Tito bio izbacen iz Kominterne Staljin je mislio da ce lako izaci na kraj s Titom i s Jugoslavijom, odnosno da nece dobiti nikakvu podrsku. Isto se moze dogoditi i s Biljanom Plavsic i Republikom Srpskom, dugorocno gledano

Sofija Kordic

Gospodine Gow, trenutacna borba za vlast u Republici Srpskoj se obicno opisuje kao borba izmedju tvrde linije sa Pala i predsjednice iz Banjaluke koja je voljna saradjivati sa medjunarodnom zajednicom. Kako biste vi ocenili tamosnju situaciju?

- Takozvana borba za vlast u RS vodi se izmedju skupine koja cini srz SDS-a i koja funkcionise na stari komunisticki nacin, skupine okupljene oko Radovana Karadzica i izmedju predsednice Plavsic koja pokusava, da tako kazem, ocistiti Republiku Srpsku. Svedoci smo svojevrsnog propadanja autoritarnog rezima, korumpirane partijske elite koja je izolirana od ostatka drustva. Gospodja Plavsic jeste tvrdokorni nacionalist koja je podrzavala i etnicko ciscenje, ali s druge strane ona je osoba koja zeli stvari postaviti na svoje mesto i nema nikakve veze s korupcijom.

Smatrate li da je njeno iskljucenje iz stranke znak panike na Palama ili tamosnje dominacije?

- Mislim da je u ovom trenutku nemoguce reci da li je iskljucenje Plavsiceve iz SDS-a znak njene slabosti u odnosu na tvrdu liniju SDS-a ili je to u stvari znak slabosti i ocajanja u stranci. Kada je 1948. Tito bio izbacen iz Kominterne Staljin je mislio da ce lako izaci na kraj s Titom i s Jugoslavijom, odnosno da nece dobiti nikakvu podrsku. Isto se moze dogoditi i s Biljanom Plavsic i Republikom Srpskom, dugorocno gledano.

Sudeci prema paljanskoj televiziji vojni i policijski vrh se izjasnio da nece podrzati Biljanu Plavsic. Kako ocenjujete poziciju predsednice Plavsic bez podrske vojske, policije i medija?

- Vrlo je tesko u ovom trenutku oceniti bilo ciju poziciju u RS. Radi se o razlicitim uticajima i moci ukljucujuci i podelu u vojnom vrhu, a podela je moguca i u policiji. Niko ne moze biti siguran u to koliko dugo moze racunati na ove institucije. Medjutim, jedno je sigurno - trenutne podele u RS cine ovaj entitet vrlo slabim i vrlo ranjivim politickim entitetom. Ako se nastavi s podrskom Radovanu Karadzicu doci ce do potpunog kolapsa iznutra ili, sto je takodje moguce, do kolapsa nakon odlaska medjunarodnih snaga zbog vojne akcije koju bi preduzela bosnjacko-hrvatska federacija.

Neki posmatraci smatraju da poslednji dogadjaji mogu podeliti srpski entitet na dva dela sa rivalskim vladama na Palama i u Banjaluci. Je li ovo moguci scenario?

Podele u RS su vrlo jasne. Siguran sam da pored ocevidnih raskola koji vladaju izmedju Pala i Banjaluke treba pomenuti i Bijeljinu. Ono sto je sigurno jest da trenutno nema tela ili institucije koja bi predstavljala snaznu i koherentnu RS. Ona sve vise podseca na skoljku koja na kraju moze samu sebe pojesti.

Gospodine Gow, NATO akcija u Prijedoru rezultirala je svojevrsnom kampanjom protiv SFOR-a i predstavnika medjunarodne zajednice u RS. Imajuci to u vidu moze li se ocekivati skoro hapsenje Karadzica i Mladica?

Smatram da je pitanje hapsenja Karadzica i Mladica potpuno nezavisno od operacija u Prijedoru i od reakcija bosanskih Srba. Akcije protiv predstavnika medjunarodne zajednice su ipak izolirane i nisu rezultat jednog koherentnog plana. A pitanje da li se radi o koherentnom planu ili ne je irelevantno, jer hapsenje Karadzica i Mladica i Darija Kordica s hrvatske strane je samo pitanje prave prilike. Ocekujem jos akcija hapsenja, ali ne bih to stavljao u neke vremenske okvire, jer to ce zavisiti od okolnosti.

Medjunarodna zajednica, posebno Sjedinjene Drzave su izrazile zabrinutost zbog situacije u RS. Da li tamosnja situacija moze ugroziti mir i stabilnost u celoj Bosni i Hercegovini?

Nema sumnje da mir i stabilnost u Bosni i Hercegovini i ceo proces primene mirovnog sporazuma zavidi od saradnje vlasti iz RS. Zbog trenutnih politickih podela nema puno nade za dalju primenu Dejtonskog sporazuma. To ne znaci da ce celi mirovni proces propasti, to jednostavno znaci da ce primena dejtonskih odredbi biti usporena. Smatram, odnosno nadam se da cemo ipak nakon odredjenog vremena biti svedoci vece saradnje od strane bosanskih Srba.

Gospodine Gow, u beogradskim novinama se moglo procitati da ce se ove nedelje sastati Milosevic s Plavsicevom. Koliko njegova uloga moze biti odlucujuca u borbi za vlast u RS?

U poslednjih nekoliko godina, gledajuci celo podrucje bivse Jugoslavije, jasno je da je medju Srbima Slobodan Milosevic najuticajniji politicar. On je osoba koja uvek ima odlucujucu ulogu i uopste ne sumnjam u to da ako predsednik Milosevic nesto odluci da ce to i ostvariti. Zato smatram da ce, sto god on preduzme u ovom slucaju, imati izvanredni znacaj. Pitanje je samo sta ce preduzeti.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /