Utorak, 29. jul 1997.

ELEKTROPRIVREDE BALKANA PREGOVARAJU O POVEZIVANJU SA UCPT

Koordinator za Balkan - Italija

Prvi ozbiljan dogovor o vracanju elektroprivreda Srbije i Crne Gore u evropski visokonaponski elektroenergetski sistem (UCPT)

U Atini ce, danas i sutra, predstavnici elektroprivreda Grcke, Srbije, Crne Gore, Makedonije, Rumunije, Bugarske i Albanije, uz koordinaciju Italije, razmatrati tehnicke i druge aspekte povezivanja elektroenergetskih sistema sa ovog podrucja sa UCPT (Evropskom interkonekcijom - sistemom koji obuhvata visokonaponske mreze zemalja zapadne Evrope). Ovaj skup je posebno znacajan zbog toga sto se po prvi put od prekida visokonaponskih veza na 400 - kilovoltnom dalekovodnom prostenu "Nikola Tesla" i prestanka paralelnog rada elektroenergetskih sistema SFRJ i Grcke sa evropskim, 26. septembra 1991. godine, ozbiljno pristupilo pripremama za ponovno povezivanje sa UCPT.

Predvidjen je sastanak dve radne grupe, od kojih je jedna za povezivanje i uspostavljanje veze na juznoj 400 KV dalekovodnoj magistrali Gacko-Mostar- Konjsko, i na severnoj Mladost-Ernestinovo-Tumbri (Zagreb).

Formiranje dve radne grupe od predstavnika elektroprivreda sa ovog podrucja, medju kojima su, pored strucnjaka elektroprivrede Grcke, Srbije, Crne Gore i Makedonije i predstavnici Hrvatske i elektroprivreda sa podrucja nekadasnje Bosne i Hercegovine, cijom teritorijom dalekovdni prsten i prolazi, i bez cijeg odobrenja i angazmana je, zapravo, nemoguce njegovo osposobljavanje i ponovno ukljucenje na evropsku visokonaponsku mrezu.

U Elektroprivredi Srbije isticu da ce u Atini biti razmatrani i azurirani podaci o mogucnostima aktiviranja ovih delova mreze, snimljeni podaci o neophodnoj opremi, koja mora da se ugradi da bi se ovo povezivanje realizovalo. Potrebno je, takodje, da se definisu sredstva i vreme, neophodni za sanaciju, kao i nacin i izvori finansiranja. Ucesce predstavnika Italije treba da pomogne da se definisu akcije u okviru sistema UCPT i Sudela (koji koordinira juzni deo UCPT), sve kako bi se ceo taj plan poslovnog povezivanja sto bolje sproveo.

Kako su elektroenergetski sistemi Rumunije i Bugarske zadnjih par godina u paralelnom radu sa elektroprivredama SRJ i Grcke, a u toku su i pripreme za povezivanje elektroenergetskih sistema ovih zemalja sa UCPT, potrebna je i analiza njihovih tehnickih karakteristika. Posto je ponovni start visokonaponskog dalekovodnog prstena, ipak, jos uvek predmet i politickih dogovaranja, razmatraju se i mogucnosti da se povezivanje sa UCPT obavi drugim vezama.

Tokom jeseni, naime, treba da bude realizovana veza izmedju elektroenergetskih sistema Rumunije i Madjarske na naponskom nivou od 400 kilovolti, na potezu Mintija-Arad (Rumunija)-Sandor Falva (Madjarska). U narednih godinu - godinu i po dana postoji i mogucnost povezivanja "strujnih" veza Ukrajine (Muhacevo) i Rumunije (Rosiori) sa Slovackim elektroenergetskim sistemom, sto je posebno znacajno zbog toga sto je Slovacka vec u sistemu Sentral. Sve ovo stvara mogucnosti za povezivanje Balkanskih zemalja sa UCPT.

Atinskom sastanku prethodio je dogovor i potpisivanje ugovora u Herceg- Novom, kojim su predstavnici balkanskih elektroprivreda konkretizovali dogovor o paralelnom radu elektroenergetskih sistema Grcke, Makedonije, Albanije, SRJ i Rumunije sa Bugarskom. Ulazak Bugarske je, tvrde u EPS, znacajan zbog povecanja sigurnosti rada "Balkanske interkonekcije". Uspostavljaju se, konkretno, 400 kilovoltne veze Solun (Grcka)-Blagoevgrad (Bugarska)-Nis (SRJ) i Sofija (Bugarska)-Kozloduj (Bugarska)-Cincarski (Rumunjija).

U EPS isticu da je dogovoreno medjusobno ispomaganje elektroenergetskih sistema i da na raspolaganje stave obrtnu rezervu, koja na nivou interkonekcije iznosi 400 megavata snage.

J. Putnikovic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /