Ponedeljak, 9. jun 1997.

AMERICKA REAGOVANJA NA PREDIZBORNA ZBIVANJA U JUGOSLAVIJI I HRVATSKOJ

Prepreka iz Podgorice nesavladiva za Milosevica

Hoce li se Milosevic nagoditi sa Djukanovicem, pita se americki Nacionalni radio. Tudjmanu i Milosevicu trebalo bi da bude sasvim jasno da strpljenje SAD nije beskrajno, izjavio je Nik Berns, predstavnik za stampu Stejt dipartmenta

Slobodan Pavlovic
dopisnik "Nase Borbe" iz Vasingtona

Vasingtonski zvanicnici zasad ne zele da govore za javnost o svojim vidjenjima tekucih predizbornih politickih konfrontacija na relaciji izmedju Beograda i Podgorice. Ovdasnji elektronski mediji, medjutim - pozivajuci se uglavnom na informativne agencije - izvestavaju od subote da je Slobodan Milosevic naisao na "ozbiljnu prepreku" u svojim nastojanjima da se sa mesta predsednika Srbije preseli uskoro na polozaj predsednika Jugoslavije.

"Milosevic se pretvorio u taoca federalnog partnera iz Crne Gore, koji se protivi trazenim ustavnim promenama strahujuci za svoj buduci status u zajednickoj drzavi, koja je preostala na razvalinama bivse Jugoslavije", receno je tim povodom u jucerasnjem programu Si-En-Ena, uz pominjanje proslonedeljne konferencije za stampu u Podgorici na kojoj je premijer Djukanovic (kako se navodi) ponovio svoje poznate kritike na racun Milosevica i, istovremeno, javno optuzio predsednika Crne Gore Momira Bulatovica ne samo za izazivanje rascepa u vladajucoj partiji vec i za prizivanje ozbiljnih podela i sukoba u ovoj republici.

Prenoseci ocene zapadnih diplomata, americki Nacionalni radio, sa svoje strane, takodje je izvestio da bi sve ocigledniji politicki sukob izmedju Beograda i Podgorice mogao da dobije "veoma ozbiljne razmere" u situaciji kad postaje jasno da ce Milosevic tesko moci da racuna na podrsku Crnogoraca za svoje trazene ustavne promene koje bi mu omogucile da "nad Jugoslavijom zadrzi svoju autoritarnu vlast poput one kakvu je dosad imao nad Srbijom - sto znaci sa potpunom kontrolom nad unutrasnjom i spoljnom politikom, vojskom, policijom, glavnim medijima i finansijama".

Prema oceni ove radio stanice, Djukanovic je "ne samo odmah podrzao zahteve demokratske opozicije u Srbiji za priznavanjem rezultata novembarskih lokalnih izbora, vec je i cesto u javnim istupanjima trazio od Milosevica da se u potpunosti ispune sve obaveze iz Dejtonskog sporazuma, kako bi se uklonile medjunarodne sankcije koje Srbiji i Crnoj Gori onemogucavaju pristup ka preko potrebnim fondovima iz inostranstva". Tim povodom, prenoseci izjavu jednog zapadnog diplomate iz Beograda, americki Nacionalni radio predvidja da ce se sadasnja bura oko buduceg predsednika SRJ zavrsiti time sto ce se Milosevic nagoditi nekako sa Djukanovicem ("Sto bi mogloveoma skupo da ga kosta, imajuci u vidu zahteve Crnogoraca") ili ce, pak, on otici na novi polozaj i sa sadasnjim neizmenjenim Ustavom SRJ, "da bi potom poceo da prosiruje i jaca svoju vlast, na isti nacin kao sto je to dosad cinio na mestu predsednika Srbije".

Bilo kako bilo, ti srpski izbori jos su u pripremnoj fazi - za razliku od predsednickih izbora u Hrvatskoj, koji su zakazani za nedelju 15. juna i o kojima je Klintonova administracija izrekla pred vikend neke ocene i upozorenja kojima se ne bi dicila nijedna zemlja koja drzi do svog dostojanstva i integriteta. "Vlada SAD osudjuje napade na opozicione kandidate kojima se ugrozava ono sto se ocekivalo da ce biti slobodni i posteni predsednicki izbori u Hrvatskoj. Bez mogucnosti da slobodno putuju i govore, opozicioni kandidati nece imati priliku da prenesu svoju poruku hrvatskom izbornom telu" - izjavio je povodom proslonedeljnih napada na Vladu Gotovca i Zdravka Tomca predstavnik za stampu Stejt Departmenta Nik Berns, trazeci od hrvatske vlade da u preostalom periodu do predsednickih izbora aposolutno obezbedi uslove "koji ce onemoguciti ponavljanje ovakvih incidenata".

Ni ovo istupanje predstavnika administracije, inace, nije moglo da prodje u Stejt Departmentu bez sad vec prakticno redovnog novinarskog pitanja dokle ce se SAD zadovoljavati samo upozorenjima ove vrste, koja se sad sve cesce salju Tudjmanu u Zagreb. Odnosno, dokle ce se tolerisati politika koja je (kako je to u petak pitao jedan americki kolega) "u raskoraku sa obavezama koje je u Dejtonu prihvatio predsednik Hrvatske, kao i u suprotsnosti sa ostalim zahtevima medjunarodne zajednice"?

Ukljucujuci u odgovor na to pitanje i predsednika Srbije, Nik Berns je tom prilikom izneo sledecu poziciju americke vlade:

"Bez potpune implementacije Dejtonskog mirovnog ugovora, Tudjman i Milosevic rizikuju svoje ekonomske odnose sa SAD. Mi imamo sredstva koja (protivnjih) mozemo da primenima u medjunarodnim finansijskim institucijama i bilateralnim odnosima. Njima bi trebalo ba bude sasvim jasno da strpljenje SAD nije beskrajno".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /