Sreda, 18. jun 1997.

PRIVATNIK IZ LESKOVCA OPTUZUJE MIHALJA KERTESA I SAVEZNU VLADU ZA REKET

Porezi i carine "preprzile" kafu

Goran Stojicic vlasnik preduzeca za preradu kafe tvrdi da je zbog carinskih dazbina morao da smanji proizvodnju 90 odsto i tvrdi da takva sudbina ceka i svih sedam proizvodjaca kafe u zemlji

Goran Stojicic, vlasnik privatnog preduzeca za proizvodnju i preradu kafe "Goldeksporta" izjavio je na konferenciji za novinare da je ovo preduzece bilo prinudjeno da smanji proizvodnju poslednjih meseci za 90 odsto zbog visokih carinskih dazbina, poreza i akciza. On je istakao da postoji opasnost od potpunog zatvaranja "Goldeksporta" koji je do sada godisnje preradjivao dve i po hiljade tona sirove kafe sa stotinak uposlenih radnika.

Prognozirajuci da ista sudbina ceka svih sedam proizvodjaca kafe u zemlji, pet drustvenih i dva privatna, Stojicic je za takvo stanje optuzio Saveznu vladu i direktora carinske uprave Mihalja Kertesa, nazivajuci ih lopovima i reketasima.

Stojicic je, naime, ustvrdio da Savezna vlada ne tretira vise uvoz sirove kafe kao uvoznu sirovinu, vec kao gotovu robu za koje vaze vece carinske dazbine. Na dusu Savezne vlade Stojicic stavlja i, kako je istakao, prolongiranje ukidanja akcize od 30 posto, cije trajanje je bilo predvidjeno do skidanja sankcija.

Neposredan povod za organizovanje konferencije za novinare bio je zapravo tromesecno zadrzavanje kamiona "Goldeskoporta" na granicnom prelazu kod Preseva sa tovarom od 4,5 hiljade kilograma kafe.

- Kamion je zadrzan jer nisam bio u finansijskoj mogucnosti da odmah u gotovom isplatim carini 23 posto poreza na promet. I pored mnogobrojnih molbi i pretnji da se kamion sa robom propusti, a porez plati kasnije u leskovackoj carinskoj ispostavi, on je i dalje zarobljen, a proizvodnja u "Goldeksportu" svedena na minimum - istice Stojicic.

Prema recima vlasnika "Goldeskporta", zahvaljujuci "Kertesovim pravilima", cena kafe po kilogramu na inostranom trzistu kupljena po 19 dinara dostigne iznos od 45 dinara kada dospe u fabricke pogone kod nas, odnosno uvecava se za 133 posto.

- Ispada da je jeftinije uvesti gotovu kafu iz Bugarske - konstatuje ovaj poznati privrednik iz Leskovca, koji je inace nedavno ulozio znatna finansijska sredstava u izgradnju fabrike za preradu drveta u Crnoj Travi.

M. Jovic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /