Sreda, 18. jun 1997.

NEZADOVOLJSTVO VLADE SAD ZBOG PREDIZBORNOG MEDIJSKOG BOJKOTA OPOZICIONIH KANDIDATA U HRVATSKOJ

Neprihvatljiva praksa u demokratskom svetu

Na balkanskim testovima iz demokratije "od Tudjmana i Hrvatske u ovom trenuku se vise ocekuje nego od predsednika Srbije Milosevica, kojeg zasad niko ne smatra kandidatom za ukljucivanje u Evropu"

Izbori bili slobodni, ali ne i posteni:
Americki senator Pol Sajmon (levo),
sef posmatracke misije OEBS i
Norvezanin Kare Volan na konferenciji za
novinare u Zagrebu u ponedeljak popodne
FOTO: FoNet/AP

Slobodan Pavlovic
dopisnik "Nase Borbe" iz Vasingtona

"Stvorena je bila atmosfera koja nije dozvoljavala opozicionim partijama da se u potpunosti iskazu, niti da izborni proces bude u potpunosti sproveden. Evidentno je da opozicione partije nisu imale pristup medijima, kao i da je bilo i ostalih problema" - rekla je preksinoc, pored ostalog, drzavni sekretar Medlin Olbrajt, iznoseci javno nezadovoljstvo americke vlade pripremama i tokom nedeljnih izbora u Hrvatskoj. Ona je tom prilikom podrzala ocenu medjunarodnih posmatraca iz Zagreba da je to izjasnjavanje u Hrvatskoj, sve kad se sabere, mozda i bilo slobodno za sve gradjane, ali da ni u kom slucaju nije bilo posteno, niti u skladu sa opste prihvacenim demokratskim standardima - posebno kad je rec o otvorenosti medija za Tudjmanove suparnike iz redova opozicije.

U razgovoru sa izvestacima iz Stejt dipartmenta, Olbrajtova je tim povodom podsetila da se politika Tudjmanove vlade u Zagrebu vec duze vremena nalazi pod lupom Sjedinjenih Drzava i, uopste, medjunarodne zajednice, pre svega (kako je navela) zbog upornog izbegavanja Hrvatske da dosledno sprovede sve svoje dejtonske obaveze vezane za mirovni proces u Bosni, kao i za povratak izbeglog i proteranog srpskog stanovnistva iz Krajine.

POSLE OCENE OEBS I MEDLIN OLBRAJT O PREDSEDNICKIM IZBORIMA

Kredit pod znakom pitanja

Ocena Pola Sajmona, specijalnog koordinatora Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju za nadgledanje izbora da su predsednicki izbori u Hrvatskoj bili slobodni ali da nisu bili posteni koje je podrzala Medlin Olbrajt, uticace na zelju te zemlje da dobije kredit od 30 miliona dolara od Svetske banke.

Nikolas Berns je izjavio da bi Vasington mogao blokirati nastojanja Hrvatske da dobije taj kredit, o cemu se odluka ocekuje krajem ovog meseca. Hrvatskoj je inace nedavno odobren kredit od 13 miliona dolara posle manjih poteza koji su se ticali ljudskih prava, cije je stanje kritikovala Medlin Olbrajt tokom svoje posete Zagrebu.

Pojacavajuci kritiku drzavnog sekretara ("Izbori u Hrvatskoj nisu ispostovali ni minimalne uslove demokratskih tradicija"), predstavnik za stampu Stejt dipartmenta Nik Berns pomenuo je novinarima i podatak iz izvestaja posmatracke ekipe OECD da je, recimo, prosle nedelje Franjo Tudjman dobio skoro 1 sat i 11 minuta za predizbornu kampanju na programima drzavne televizije (4.008 sekundi), dok su kandidati opozicije Gotovac i Tomac bili u tom istom periodu prisutni na ekranima HTV samo 16 sekundi!

"To jasno govori o stepenu drzavne kontrole nad nacionalnim medijima, kao i o cinjenici da je opoziciji bilo uskraceno pravo da se preko TV pojavi pred narodom, sto je jedan od osnovnih izbornih uslova. U normalnoj demokratskoj zemlji opozicioni kandidati se pojavljuju na televiziji i direktno se obracaju narodu. U Hrvatskoj to, ocigledno, nije slucaj i to je za zaljenje... Hrvatska trazi da bude tretirana kao evropska zemlja, tako da prema njoj moraju zbog toga da se primenjuju visoki standardi. Predsednik Tudjman, medjutim, nije dostigao jos mnoge od tih visokih standarda" - izjavio je tim povodom predstavnik za stampu Stejt dipartmenta Nik Berns, konstatujuci na kraju da se na ovim balkanskim testovima iz demokratije "od Tudjmana i Hrvatske u ovom trenutku vise ocekuje nego od predsednika Srbije Milosevica, kojeg zasad niko ne smatra kandidatom za ukljucivanje u Evropu".

U Vukovaru najvise glasova Gotovcu

Zagreb, Beta. - Na nedeljnim izborima za predsednika Hrvatske u Vukovaru je glasalo 16,1 odsto biraca, a najvise glasova osvojio je Vlado Gotovac - 74,31 odsto. Na podrucju Vukovarsko-sremske zupanije, koja je pod kontrolom UNTAES, glasalo je 21,9 odsto od 33.500 upisanih biraca. Gotovac je dobio 57,24 odsto, Franjo Tudjman 27,66 odsto a Zdravko Tomac 15,09 odsto glasova.

Prema nesluzbenim izvorima, u Zagrebu je Tudjman dobio 33, Tomac 30, a Gotovac 17 odsto glasova. U Splitu je Tudjman dobio 44, Gotovac 32, Tomac 24 odsto glasova. U Rijeci svaki od kandidata osvojio je po trecinu glasova. U Osijeku je Tudjman dobio 63 a Tomac i Gotovac po 18 odsto glasova. U Istri je, prema istim izvorima, Gotovac osvojio 50 odsto, Tomac oko 30, a Tudjman 15 odsto glasova.

Prema juce objavljenim skuzbenim, ali nepotpunim rezultatima, Tudjman je na predsjednickim izborima dobio vise od milion i 300 hiljada glasova ili 61,42 odsti. Tomac je dobio 21,08 odsto, a Gotovac 17,50 odsto glasova. Na izbore je izaslo oko 57 odsto biraca.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /