Ponedeljak, 5. maj 1997.

PRAVNICI O EVENTUALNOJ TRECOJ KANDIDATURI SLOBODANA MILOSEVICA ZA PREDSEDNIKA SRBIJE

Ne vaze nikakva pravila

Da bi se bar formalno ispostovala neka pravna pravila trebalo bi da se menja Ustav i unese odredba koja bi predvidela trecu kandidaturu

Najava da ce aktuelni srbijanski predsednik Slobodan Milosevic mozda izabrati da ostane na istoj "politickoj stolici", po mnogima je samo potvrda da u Srbiji nema niceg novog - Ustav se na "dvoru" tumaci po potrebi tako da se na drzavnu silu moze odgovoriti jedino gradjanskim otporom.

Ukoliko se jasne, nesporne Ustavne odredbe ne ispostuju, opoziciji, gradjanima i studentima kao jedini "provereni pravni lek" ostaju - pistaljke i protesne setnje, kaze Stevan Lilic, profesor Pravnog fakulteta u Beogradu, naglasavajuci da cak i po Ustavu Milosevic ima pravo da se kandiduje, ali da Izborna komisija mora doneti resenje kojim se njegova kandidatura odbija.

Profesor Pravnog fakulteta Pavle Nikolic kaze da Ustav izricito propisuje da niko ne moze biti vise od dva puta izabran. "Odredba ne govori o broju mandata, jos manje sabira godine provedene u istom mandatu. Da li je predsednik proveo u jednom mandatu manje od pet godina ili je iscrpeo ceo mandat nema apsolutno nikakve vaznosti", kaze Nikolic naglasavajuci da to znaci da sadasnji predsednik Republike ne moze biti po treci puta izabran na to mesto.

- Nas predsednik je i do sada gazio Ustav - konstatuje Nikolic i navodi da je sadasnja situacija dokaz je Ustav Srbije lose pisan - jer u nizu situacija nije obezbedio odgovarajuca resenja. Naime, ukoliko Milosevic bude zeleo da bude ponovo predsednik Srbije nema odredbe u Ustavu koja omogucava nekoj instituciji ili sudu da to zaustavi.

Zapelo u federaciji

Osim potreba stranke i licnih ambicija Slobodana Milosevica, najava njegove nove kandidature na mesto predsednika Srbije ukazuje, po svemu sudeci, da postoje problemi oko moguceg "osvajanja" saveznog nivoa.

- Poslednja zbivanja na relaciji sa Demokratskom partijom socijalista Crne Gore govore da je za sad propala mogucnost njegovog kandidovanja za predsednika savezne republike - kaze za "Nasu Borbu" Pavle Nikolic.

Da bi se makar formalno ispostovala neka "pravna pravila igre", morao bi da se menja Ustav Srbije i unese odredba koja omogucava novo kandidovanje Milosevica jer je tumacenje koje je dao Ratko Markovic, kazu nasi sagovornici, prosto silovanje ciste i apsolutno nesporne postojece ustavne odredbe.

Ne treba iskljuciti razna iznenadjenja, kao na primer ekspresnu promenu Ustava Srbije jer on nije uskladjen sa novim saveznim ustavom, smatra Lilic.

Najava nove predsednicke kandidature u Srbiji aktuelnog predsednika je samo jos jedna potvrda da nismo pravna drzava, tvrdi Momcilo Grubac. "Izjava Ratka Markovica u stvari i ne zasluzuje nikakav pravni komentar, jer je sama po sebi cisto politicka, a pravo kod nas danas malo vredi", kaze Grubac navodeci da i ova zbivanja pokazuju kako je pravo pretvoreno u goli instrument za osvajanje i odrzavanje vlasti".

"Smisao prava je suprotan tome sto se unapred stvara za apstraktne, a ne odredjene slucajeve. Samo tako pred ustavom i zakonom mozemo svi biti jednaki", kaze Grubac i nastavlja: "Rezim nas uporno uci da to pravilo ne vazi i da se pravo moze prilagodjavati njegovim potrebama i zeljama. Uoci svakog izbora menjaju se pravila igre i prekrajaju izborni zakoni, onako kako vlasti odgovara".

Potreban referendum

Ukoliko bi se Ustav menjao na nacin kako je to predvidjeno njegovim odredbama, to bi bilo prilicno tesko za vladajucu stranku, kaze Pavle Nikolic. On podseca da je pored dvotrecinske vecine u Skupstini "sto je mozda i moguce", potreban i referendum na kome treba da se postigne apsolutna vecina.

Mislim da takav referendum, koji treba da omoguci novu predsednicku kandidaturu Milosevica, ne bi uspeo, posebno posle ovih dogadjaja iz poslednjih meseci, procenjuje Nikolic.

U Ustavu je zapisano da isto lice moze biti izabrano za predsednika najvise dva puta, dok je propisano da mandat prestaje ili istekom pet godina ili opozivom ili ostavkom, kaze Grubac i dodaje:

"U slucaju opoziva ili ostavke mandat je potrosen, bez obzira koliko je trajao. Da je drugacije, odredba Ustava koja izbor ogranicava na dva puta ne bi imala nikakvog smisla. Predsednik bi pri kraju svake pete godine podnosio ostavku i bio biran do kraja zivota".

"Problem nije ni u Ustavu, ni u Markovicu, ni u njegovom kandidatu, problem je u nama, u nasoj svesti o sudbini naroda i drzave, ako je zaista tacna procena da se pored svega jos nismo otreznili i da nam je vazniji vodja nego pravo i Ustav", kaze Grubac.

N. Kovacevic
N. Todorovic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /