Ponedeljak, 5. maj 1997.

Imperija uzvraca udarac

Bojana Jager

Posle pet godina medjunarodne izolacije, cije su posledice merljive visedecenijskim zaostajanjem upropascene ekonomije, logicno bi bilo da rezim u predizbornu kampanju krene sa obecanjem da ce sve uciniti da ovu zemlju i njene gradjane vrati u svetsku zajednicu i civilizovane uslove zivota i razvoja. Srpski rezim, medjutim, pokazuje da je u izbornu utakmicu resio da krene, vec zavisno od toga gde ce na kraju Milosevic izabrati da vlada - u republickoj ili saveznoj drzavi - sa iskljucivom namerom da ostvari taj cilj, bez obzira da li ce to zemlju ostaviti u produzenoj izolaciji i bez obzira koliko ce to kostati njeno stanovnistvo.

Politicko zaostravanje oko crnogorskog premijera, kao uvertira za preoblikovanje federalne drzave kroz odlaganje prepreka na lokalnom terenu, vec je proizvelo sasvim konkretne ekonomske posledice u vidu bezanja potencijalnih stranih investitora u crnogorsku privredu, zbog, lepo receno, "latentnih politickih turbulencija". Ozbiljno zainteresovanih da udju u srpsku privredu ionako jos nema, sto se povezuje sa uverenjem stranih privrednika i njihovih vlada gde je centar takvih "politickih turbulencija".

U aprilskom izvestaju poznate svetske investicione banke "Meril Linc" mogucnost otvaranja pregovora o jedanaest milijardi dolara jugoslovenskog spoljnjeg duga koji preti da potopi domacu ekonomiju, i sustinskog otklanjanja spoljnjeg zida sankcija, bez cega se ta ekonomija zaglibljuje u sve dublje recesiono blato, direktno se vezuje za poteze koje ce povlaciti predsednik Srbije u nastojanju da konsoliduje svoju politicku situaciju. Konkretno, vezuje se za njegovu politiku prema Kosovu i Bosni i za mogucu proizvodnju politicke destabilizacije u zemlji - zapocetu u Crnoj Gori, sa opasnoscu da se isto cini i u Vojvodini.

U svetlu tog vise nego jasnog analitickog upozorenja informacija (koju niko nije potvrdio, ali je nije ni demantovao), o dogovoru izmedju Milosevica i Bulatovica o prekompoziciji saveznog Ustava, nagovestava nove politicke potrese u zemlji i nova razilazenja sa medjunarodnom zajednicom. Ako za ovo prvo (za pitanje da li ce se Crnogorci osecati asimiliranim ili ne) svet i ne bude bilo bas mnogo briga, za ideju da Republika Srpska udje u uniju sa SRJ, on ce svakako biti presudno zainteresovan, a negativne reakcije vise su nego izvesne.

Sta nam se jos moze dogoditi - da nam EU ukine tek odobrene trgovinske povlastice, da spoljnji zid sankcija ostane neokrnjen, da nas pritisnu ino-poverioci, da strani kapital ne dodje skoro na ove prostore - sve same sitnice u poredjenju sa glavnim ciljem socijalista, da se rezim odrzi i ustolici na predstojecim izborima. Milosevic je jednom gordo izjavio "Srbija se saginjati nece", Gorica Gajevic moze sada umesto njega da objasni da se Srbija nece ni iz blata vaditi, ako neko drugi treba da odredi gde ce Milosevic postaviti granice svoje vlasti. Pa sta kosta neka kosta!

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /