Ponedeljak, 12. maj 1997.

PITER GALBRAJT, AMBASADOR SAD U ZAGREBU

Hrvatska mora podsticati povratak izbeglica

Najimpresivnije je u vezi sa izborima u Istocnoj Slavoniji sto je 75 odsto Srba u tom regionu prihvatilo hrvatsko drzavljanstvo. To znaci da srpsko stanovnistvo ostaje u svojim domovima, rekao je Galbrajt u jucerasnjem rijeckom "Novom listu"

Rijeka, Beta. - Ambasador SAD u Hrvatskoj Piter Galbrajt rekao je da je rat na podrucju bivse Jugoslavije Americi pokazao Evropu kakvu ona "zeli da izbegne".

U intervjuu za danasnji rijecki dnevnik "Novi list", Galbrajt je rekao da neki to mogu da smatraju "mesanjem u unutrasnje stvari odredjene zemlje ili kontinenta", ali je dodao da se samo takvim ponasanjem i ukazivanjem na nedostatke "mogu podstaci demokratski procesi". Govoreci o programu Partnerstvo za mir, Galbrajt je rekao da Hrvatska jos ima odredjene probleme koje mora da resi pre nego sto pocne da razmislja o tom programu i prijemu u NATO. On je rekao da je Hrvatska "postigla znacajan napredak" izrucenjem Zlatka Aleksovskog Medjunarodnom sudu za ratne zlocine u Hagu, potpisivanjem sporazuma o misiji medjunarodnih mirovnih snaga UN u Hrvatskoj (Untaes) i Sporazuma o povratku prognanih i izbeglih lica sa Visokim komesarijatom za izbeglice UN (UNHCR).

Prema njegovom misljenju, medjutim, Hrvatska mora da preduzme dodatne korake u skladu sa Erdutskim i Dejtonskim sporazumima, koji ukljucuju saradnju sa Haskim tribunalom i podsticanje povratka ljudi u istocnu Slavoniju. Galbrajt je naglasio da se radi o podsticanju povratka svih hrvatskih gradjana "bez obzira na njihovu nacionalnu pripadnost" uz garancije da ce ziveti "u sigurnosti, bez straha".

Americki ambasador je ocenio da su opstinski izbori i izbori za Zupanijski dom hrvatskog parlamenta, odrzani 13. aprila, bili "slobodni i posteni na teritoriji cele Hrvatske". "Najimpresivnija stvar u vezi sa izborima u istocnoj Slavoniji je to sto je oko 75 odsto Srba u tom regionu prihvatilo hrvatsko drzavljanstvo i ucestvovalo na izborima. To znaci da srpsko stanovnistvo ostaje u svojim domovima, s tim da se istovremeno omogucava i povratak hrvatskih izbeglica".

Komentarisuci neke ocene hrvatskih medija da se on "previse eksponira u javnosti", Galbrajt je rekao da odgovor na to treba traziti u "shvatanju njegovog mandata", kao i u "specificnoj situaciji koja je vladala u Hrvatskoj za vreme rata". "Smatram da sam se ponasao u skladu sa ulogom koju je moja zemlja igrala u mirovnom procesu (u Hrvatskoj)", zakljucio je Galbrajt.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /