Ponedeljak, 12. maj 1997.

JUGOSLAVIJA RASKRSNICA MEDJUNARODNIH CRNIH KANALA TRGOVINE CIGARETAMA

Sverc s drzavnim blagoslovom

SRJ ukljucena u medjunarodno sivo trziste cigareta. Za domace uzivaoce duvanskog dima ostaju samo mrvice velikih transporta. Crna Gora obezbedila povoljnije poslovanje velikih dilera cigareta

Strane cigarete na jugotrzistu nisu obican sverc vec drzavni posao, koji se odradjuje uz znanje i ucesce najviseg vrha, fedralnog, a ne samo srpskog ili crnogorskog. Pri tome, samo deo cigareta koje prodju ovu nasu "balkansku raskrsnicu" zavrsi kod domacih pusaca, a gro odlazi dalje, u medjunarodne kanale. Sagovornici "Nase Borbe" ukljucenost drzave u ovaj medjunarodni trgovacki lanac tumace lakonski i kazu: "Putevi bozji su svakojaki".

Tako je sasvim uobicajeno da, na primer, iz Holandije cigarete u Jugoslaviju stizu kamionima, preko Srbije, da se u barskoj luci, dakle u Crnoj Gori, zavrsava njihov transportni put kroz SRJ, i da oficijelno uz kontrolu vlasti tovar bude ukrcan za Maltu.

Cigarete stizu i iz Makedonije, pa opet kroz Srbiju i Crnu Goru idu dalje. Cesto je dopremanje organizovano avionom. Setimo se samo misterioznih kargo tovara u iznajmljene ruske letilice, o kojima se u javnosti pricalo iz sasvim drugih razloga.

Ovaj tranzit za inostranstvo radi se u organizaciji drzavnih spediterskih firmi, sa propisanom (?) papirologijom, i od njega, odnosno sastavnih poslova i usluga, profitira drzava. Drzava, odnosno vlast, profitira i kada deo tih cigareta ostane na ovim prostorima. Nasi sagovornici isticu da je i ovde rec o kompletnoj organizaciji. Sleper inostranih cigareta kosta oko 287.000 DEM. Tovar se po propisu carini, placa se akciza, porez... Cak i kad je rec o cigaretama koje, na primer, preko Makedonije udju u SRJ, posao se odradjuje preko Crne Gore, zbog povoljnijih finansijskih davanja u ovoj Republici.

Kupac, ako je iz Srbije, treba da plati robu i da tacnu adresu na koju ce mu roba biti isporucena. To je, tvrde oni koji cigarete obrcu na veliko, mnogo cistiji posao od onoga kada sami sacekuju sleper na granici i sprovode ga do magacina. Jer, i pored toga sto su se ranije ovim poslom, takodje, bavili sa blagoslovom odozgo, cesto se desavalo da ih kakav snalazljiv inspektor ili neko drugo sluzbeno lice reketira. U organizaciji crnogorskog duvanskog lobija posao je tako sigurniji.

Repriza s kampom

Sve podseca na dilovanje naftnih derivata preko Crne Gore, koja je, takodje, imala organizovan lanac, poput ovog duvanskog. Kada se u Srbiji, odnosno u Naftnoj industriji Srbije, podigla bura zbog toga sto nacionalna naftna kompanija gorivo lageruje u skladista a privatnici ga povoljnije nabavljaju iz Crne Gore doslo je, da podsetimo, do svojevrsnog benzinskog rata. Cisterne s gorivom su zaplenjene, derivati konfiskovani, a privatne pumpe u Srbiji "presusile".

Nesto slicno se desilo ovih dana i sa cigaretama. Kontrola izmedju Crne Gore i Srbije je zaustavila slepere. Prica se, dakle, ponavlja, a na ulicnom trzistu cigareta u Srbiji dolazi do manjka pojedinih marki cigareta.

"Sitne ribe" ne znaju sta se desava

Na ulicnoj berzi inostranih cigareta, tokom proteklih mesec dana, cene najtrazenijih cigareta menjale su se vise puta. Cena "laki strajka" varirala je od 4,5 do 6 dinara, "bond" je menjao cenu od 4,5 do 3,5 dinara, a "pal mal" od 4 do 5,5 dinara. Promena kursa marke na crnom trzistu nije uticala na cenu cigareta. Ulicni prodavci kazu da se oni prilagodjavaju zakonima ponude i traznje. Cene su skocile jer nije bilo dovoljno cigareta na trzistu.

Ne zna se tacno sta utice na kolicinu cigareta koje ce se pojaviti na trzistu. Do odgovora, a i do velikih dilera se ne moze doci jer, kako kazu na ulici, sve su to oni "odozgo". Najveci kanal kojim dolaze cigarete je, jos uvek, crnogorski. Odakle dolaze cigarete u Crnu Goru? Iz Albanije, preko Skadarskog jezera, tvrde ulicni prodavci. To su veliki kontigenti, a neke manje kolicine dolaze iz Bugarske ili Rumunije. Ulicni prodavci nabavljaju cigarete na buvljaku ili od svojih dilera. Ti dileri nabavljaju od svojih dilera koji imaju svoje dilere itd. Ko je "prva ruka" - moze se samo nagadjati.

Inostrane cigarete se prodaju i u velikom broju trafika. Cene u trafikama su iste kao i one na ulici. Ako bi trafike radile po zakonu, morale bi imati papire za uvoz cigareta i placale bi porez na svu prodatu kolicinu. Njihove cene bi bile mnogo vece od ulicnih. Ocigledno je da je nacin prodaje cigareta u trafikama istovetan sa ulicnom berzom. Uknjizi se jedan ili dva boksa, a ostalo zvanicno ne postoji.

Na pitanje dokle ce postojati ulicna berza cigareta, jedan ulicni prodavac odgovara: "Svi smo mi sitne ribe. Mozemo samo da posmatramo sta se desava. Nece se nista promeniti jer onima 'gore' to odgovara, oni se bogate na tome".

M. M.

U kontinentalnoj federalnoj jedinici SRJ drzavna davanja su veca nego u primorskoj. Novi biznismeni, naravno, ne zele da rade u korist sopstvene stete pa posluju na povoljniji nacin, preko Crne Gore, i ova prepucavanja ih, tvrde izvori "Nase Borbe", nece omesti.

Nesto slicno se, kako saznajemo nezvanicno, desava i sa domacim proizvodima. Tako proizvodi krusevackog "Rubina" idu, zvanicno, u izvoz preko Crne Gore. Drzava je podmirena u potpunosti. A zapravo, roba ne stigne dalje od Trstenika, gde se tranzit za inostranstvo zavrsava, i dalja sudbina kontigenta prelazi u sivu ekonomiju.

Pri tome, pogotovo kada je o cigaretama rec, ne treba sumnjati da savezni organi vlasti imaju uvid u ono sta se desava. Sve je, na pocetku, podvrgnuto carinskoj kontroli, i revnosno se naplacuju propisane dazbine. Njih izbegnu samo retki dileri, na sitno, koji prenose po koji karton ili tek nekoliko boksova cigareta.

Sluzbeni i licni interesi

Javna je tajna da je zahvaljujuci biznisu s cigaretama Crna Gora savrseno organizovala popunjavanje svog budzeta, isplatu penzija... Niko vise ne mistifikuje ni brze glisere, u koje se cesto ukrcava duvanski tovar za "Maltu". Propis, jednostavno, ne kaze kojim prevoznim sredstvom treba da bude nastavljen medjunarodni pomorski tranzit po izlasku sa teritorije SRJ.

Zanimljivo je da se kao svercerski put ulaska cigareta u Crnu Goru stalno apostrofira Skadarsko jezero. Sve pomalo lici na onu narodnu: "Da se Vlasi ne dosete" sto, naravno, ne iskljucuje ovu varijantu. Pogotovo za neke sitnije dilove. Naravno, kriza u Albaniji je gotovo iskljucila ovu susednu zemlju kao ulazni kanal, mada, zapravo, od kada su ukinute sankcije medjunarodne zajednice i nema potrebe da se izbegavaju domace vode Jadranskog mora.

Na pitanje, zasto uvoz cigareta u SRJ, kada je i ovaj "divlji" pod svojevrsnom kontrolom drzave, jednostavno ne ide legalnim tokom, sagovornici "Nase Borbe" podsecaju da je drzavni vrh osim "po sluzbenoj duznosti" u ovaj biznis ukljucen i iz licnih interesa. A ovi drugi bi bili ugrozeni kada bi sve islo legalnim medjunarodnim trgovackim kanalima.

Naravno, da je ovaj uvoz u Jugoslaviju u potpunosti legalan i pusaci bi placali skuplje inostrane cigarete, pa sada ispadne da je u celoj prici jedino nezadovoljna domaca duvanska industrija.

N. N. B.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /