Ponedeljak, 12. maj 1997.

DA LI PRETI "UDAR" DINARA IZ PODRUCJA VRACENIH POD HRVATSKU VLAST

Zamena pod kontrolom

Dinari ce se za kune menjati od 5. maja do 5. juna, najverovatnije po kursu jedan prema jedan. I zvanicne i nezvanicne tvrdnje da ovoga puta nema opasnosti od "dinarskog udara" na SRJ

Zamena dinara za kune u Slavoniji, Baranji i Zapadnom Sremu posle izbora i ulaska hrvatskih vlasti na ta podrucja, koja traje od 5. maja do 5. juna, neizbezno je otvorila dilemu da li ce se ponoviti "dinarski udar" na teritoriji SRJ, kao sto se dogodilo kad je Hrvatska posle svog osamostaljenja dotadasnju zajednicku jugoslovensku valutu zamenjivala sopstvenom. Tada su, da podsetimo, kamioni dinara iz Hrvatske (a pre toga iz Slovenije) "izvezeni" u SR Jugoslaviju i napravili pravu pometnju na ovdasnjem prostoru, a kurs marke preko noci se vinuo u nebo.

Sada se to, prema tvrdnji zvanicnika, ne moze ponovo dogoditi, jer je situacija sasvim pod kontrolom. Danko Djunic, potpredsednik Savezne vlade izjavio je da ovi dinari ne mogu ugroziti monetarni sistem Jugoslavije "zato sto je kolicina tih dinara veoma mala, s obzirom na velicinu teritorije privrede te oblasti u odnosu na teritoriju i ekonomiju Jugoslavije". Pored toga, zameni dinara za kunu prethodio je medjudrzavni sporazum izmedju Hrvatske i SRJ. Dinari koji tamo postoje su popisani, tvrdi Djunic i ne postoji mogucnost emitovanja nekih novih dinara. Takodje ne postoji mogucnost nekontrolisanog ulaska postojecih dinara u SRJ, jer drzava kontrolise platni promet.

Ove Djuniceve reci potvrdio je i jedan nas sagovornik, poslovni covek koji trguje na relaciji Jugoslavija - oblasti koje sada potpadaju pod hrvatsku vlast. On kaze da je zaista rec o malim kolicinama dinara, koji ne mogu ugroziti ovdasnji monetarni sistem, cak i da svi odjednom udju u zemlju, jer je ovde "glad" za dinarima tolika da bi bili momentalno apsorbovani, bez posledica na kurs. Ovo se ipak, prema proceni naseg sagovornika, nece dogoditi, jer se situacija sada drzi pod kontrolom i obe strane postavile su "odbrambene mehanizme".

Odnos dinar-kuna na pijaci u Stocu jedan prema jedan

Beograd, Beta. - U vreme proteklih praznika, na manje-vise legalnoj pijaci automobila blizu hercegovackog gradica Stoca, jugoslovenski dinar i hrvatska kuna su u medjusobnim placanjima menjani u odnosu jedan prema jedan. Marka se u isto vreme menjala za 3,4 dinara, odnosno kune.

Dok se u Jugoslaviji javlja oprez po ovom pitanju zbog dosadasnjih losih iskustava, na hrvatskoj strani su takodje prisutne dileme koliko zamena dinara za kune moze ugroziti njihovu valutu. Slobodna Dalmacija, primera radi, u tekstu pod naslovom "Dinar sprema zamku kuni?" kaze da su "hrvatskim vlastima dodatan problem iznosi na racunima poduzeca u Podunavlju... Stoga valja ocekivati da ce srpske vlasti ubrzano na racune podunavskih poduzeca "upucivati" milijarde dinara, koje bi zatim valjda trebalo bespogovorno "prevesti" u kune. Takav monetarni udar Hrvatska bi tesko izdrzala.

No, to je mozda i san tvoraca memorandumske politike". Danko Djunic, pak, kaze da "nama tako nesto ne pada na pamet, a oni su se pretpostavljam obezbedili na odgovarajuci nacin".

Ovoga puta, po svemu sudeci, a sto misle i nasi sagovornici, nece biti nikakvih medjusobnih udara izmedju Hrvatske i SRJ "jer su sada dunuli drugi vetrovi i unapred je sklopljen ugovor o nenapadanju", kako se jedan od njih izrazio. Paritet po kome ce se dinar zamenjivati za kunu po svemu sudeci bice jedan prema jedan, tim pre sto su i kursevi ove dve valute prema nemackoj marki gotovo izjednaceni. Sto se tice kolicine dinara koja se moze zameniti, "Slobodna Dalmacija" tvrdi da ce iznos biti ogranicen na hiljadu dinara po osobi.

B. M. Stepanovic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /