Utorak, 13. maj 1997.

GENERALNI STRAJK ZDRAVSTVENIH RADNIKA SRBIJE

Zbrinjavani samo hitni slucajevi

Nepostovanje rokova isplate zarada povod za obustavu rada. "Oplakujemo jedni druge - pacijenti nas, a mi pacijente", kazu medicinari o ukupnom stanju u zdravstvu

Direktor naredio praznicni rezim rada:
Klinicki centar Srbije, juce
FOTO: D. Milosevic

Beograd. - Ove godine su isplate zarada najneredovnije. Cini mi se, cak, da smo za vreme sankcija redovnije dobijali platu. Plata jeste niska, ali nije kriv sistem za to, nego unutrasnja raspodela para. Desilo se da je funkcija direktora pogresno shvacena, nisu postovani koeficijenti prema profilima i mi smo tu najvise ostecene. Jedini nacin da se to resi jeste pravilnija preraspodela novca unutar nasih ustanova, ali kada bismo na to ukazale nasim direktorima, dobile bismo radnu knjizicu u ruke i pokazali bi nam izlazna vrata - kaze za "Nasu Borbu", Slavka Golub, visa medicinska sestra Doma zdravlja Zvezdara, koji je od juce pristupio generalnom strajku zdravstvenih radnika u Srbiji, organizovanom prvenstveno zbog nepostovanja rokova za isplatu licnih dohodaka. Ovaj beogradski Dom zdravlja od danas radi kao vikendom i praznicima, prima samo hitne slucajeve, a redovni pregledi, prepisivanje lekova i ostalo, cekaju neko bolje vreme.

- Radimo u svim ambulantama Doma zdravlja, ali samo za hitne slucajeve. Ne prepisujemo lekove, ali cak i da ih prepisujemo sta vredi, kad ih nema u apotekama. Svi smo, bez obzira na strajk, redovno na poslu - kaze Slavka Golub, medicinska sestra koja radi u polivalentnoj patronaznoj sluzbi, u kojoj je rad, zbog nedostatka osnovnih sredstava, maksimalno otezan. Kako su nam objasnile njene koleginice, medicinske sestre ove sluzbe cak nemaju ni karton za upisivanje dijagnoze bolesti, pa to cine na obicnom papiru formata A4. Poslednji put su, kao sredstvo za rad na terenu, dobili cizme od Crvenog krsta, zato sto su, van radnog vremena obisle 18.000 izbeglica. Ovaj poklon udeljen im je 1991. godine i od tada vise nikakvu pomoc nisu dobile.-Sta da vam kazem kad u Beogradu ne mozete da dobijete spriceve za dijabeticare. Situacija je takva da oplakujemo jedni druge - pacijenti nas, a mi pacijente - dodaje ova medicinska sestra.

Protestne setnje po bolnickom krugu

Oko 350 zaposlenih u KBC "Dr Dragisa Misovic" juce je sat i po vremena setalo po bolnickom krugu i po okolnim ulicama. To ce, rekao je predsednik sindikalne organizacije ove ustanove Jovan Atanasijevic biti pravilo i u narednim danima strajka. Svakog jutra, od 9.30 do 10.00, zaposleni se skupljaju u dvoristu centra i krecu u protestnu setnju. U ovoj bolnici rade samo dezurne sluzbe. Direktor KBC, docent Radislav Scepanovic, pokusao je, kako su nam rekli, da preko pravnika pripreti da oni koji strajkuju nece dobiti plate, ali to nije uticalo na odluku zaposlenih da se prikljuce strajku.

U Decjoj klinici u Tirsovoj, kako su nam rekle medicinske sestre ove kuce, nema strajka. -Mi ne mozemo da strajkujemo jer su nam poverena deca. Primili smo prvi deo martovske plate, kao i svi ostali u Beogradu, ali se kod nas ne postavlja toliko pitanje plata, mi jednostavno smatramo da strajk nije resenje da se neke stvari rese. Ja sam danas imala do podne 30 pacijenata i nisam nikog mogla da vratim. Sta se, uostalom, dobija strajkom? Pa, tri meseca su studenti bili na ulici, pa sta su dobili? Decja klinika ima najvise posla kada je strajk. Dok god bude trajao strajk, mi cemo raditi sa tri puta vise pacijenata nego uobicajeno - poverile su nam se dve medicinske sestre Decje univerzitetske klinike.

Jos uvek nisu potpuno pouzdani podaci koje sve ustanove u Beogradu strajkuju a koje ne. Ginekolosko-akuserska klinika "Narodni front" radi uobicejeno, cak mnogo vise, jer su zbog renoviranja Instituta za ginekologiju u Klinickom centru - prebukirani. -Nema ni govora o strajku! - kratko su nam rekli. Dom zdravlja u Rakovici strajkuje, po uobicajenom rasporedu rada. Jasminka Kupresanin, predsednik Sindikata zdravstvenih radnika grada Beograda, ocekuje da ce strajk biti dug i da se prvog dana ne mogu dati precizni podaci o broju ustanova koje su u strajku. Posto nije sasvim sigurna da li njena maticna ustanova, Dom zdravlja Stari grad, strajkuje ili ne, predsednica Kupresanin je kazala da ce se u 12 sati u onim beogradskim ustanovama za koje se ne zna jesu li pristupile strajku ili ne, organizovati sastanak sindikata na kojem ce se dobiti tacna obavestenja. -Za mene kao sindikalca, nepristupanje strajku moze da znaci da u toj ustanovi nema sindikata, da se nad zaposlenima vrse neke represalije ili da je formiran neki drugi sindikat. Zato nam je potrebno da znamo sta se desava u onim ustanovama koje ne strajkuju - dodala je Kupresanin. Kako se, medjutim, moglo nezvanicno saznati, Dom zdravlja Stari grad je u drugacijoj situaciji od ostalih zdravstvenih ustanova, posebno domova zdravlja, jer, navodno, ima dobro organizovanu Sluzbu medicine rada, koja opsluzuje velike firme i banke sa teritorije ove opstine, koji zauzvrat ponekad dotiraju ovaj Dom zdravlja.

Urgentni centar prima pacijente

Od jutros su u strajku i svi instituti i sve bolnice Klinickog centra Srbije, najvece zdravstvene ustanove u Srbiji. Urgentni centar KBC Srbije nije u strajku. Prema podacima koji su pristigli do 11 sati, strajk je poceo i u Klinicko bolnickim centrima Zvezdara, "Dragisa Misovic" i Zemun, Institutu za mentalno zdravlje, Institutu za onkologiju i radiologiju, Neuropsihijatrijskoj bolnici "Dr Laza Lazarevic", Zavodu za bolesti zavisnosti i bolnici u Mladenovcu, rekla je Jasminka Kupresanin agenciji Beta. U Beogradu strajkuju i zaposleni u domovima zdravlja Sopot, Zvezdara, Cukarica, Rakovica i Novi Beograd. Kupresanin je rekla da ce tek u sredu znati ko ne strajkuje, posto su materijale o strajku neke zdravstvene ustanove dobile tek danas. Za danas u 11 sati najavljena je konferencija za novinare u Republickom odboru sindikata zdravstva.

Strajkacki odbor Klinickog centra Srbije je vec juce imao pregovore sa upravom ove ustanove. Prema recima clana ovog odbora, Milke Kacarevic, medicinske sestre sa Instituta za dermatovenerologiju, zamenik direktora Klinickog centra profesor Vasa Antunovic naredio je sprovodjenje praznicnog rezima rada i prakticno time prihvatio strajk. Za sada nema problema sa pacijentima, jer su uglavnom svi obavesteni, a ako i nisu, kada dodju na institut budu uredno informisani o novom rezimu rada.

Kome je "dozvoljeno" da ne strajkuje

Prema preporuci predsednistva Republickog sindikata, pet ustanova u Beogradu nije u strajku i to: Decja klinika u Tirsovoj, Institut za majku i dete, Zavod za hitnu pomoc, Urgentni centar i Zavod za transfuziju krvi.

I u Klinicko-bolnickom centru "Dr Dragisa Misovic" se strajkuje, a kako nam je rekao predsednik sindikalne organizacije ove ustanove, Jovan Atanasijvic, ujedno je i pokrenut disciplinski postupak za smenu direktora, docenta Radislava Scepanovica, zbog neredovne isplate toplog obroka i naknade za markicu. Zaposleni ove ustanove, za razliku od drugih ustanova u gradu, okupljaju se ujutro u pola deset u dvoristu centra.

.S. Milicic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /