Sreda, 14. maj 1997.

CRNOGORSKI PREMIJER MILO DJUKANOVIC U EMISIJI "OTVORENI EKRAN" TV CRNE GORE

Na potezu su drugi

Carine se ne uplacuju u celini u Saveznu kasu zbog cega brojne fakture u Fondu penzijskog i invalidskog osiguranja ostaju neizmirene, rekao Djukanovic. Imam generalni otpor prema ukrupnjavanju banaka jer taj eksperiment u Crnoj Gori nije uspeo - izjavio je premijer

"U Vladi Crne Gore smo uvjereni da ce, bez ozbira na brojne napore koje smo ulozili u prethodnom periodu, i sve one koje cemo uloziti u periodu koji je pred nama, svi nasi rezultati biti bitno ograniceni ukoliko ne dodje do ispunjavanja preduslova za normalizaciju odnosa SRJ sa medjunarodnom zajednicom", izjavio je predsjednik crnogorske Vlade Milo Djukanovic u emisiji TV Crne Gore "Otvoreni ekran", koja je emitovana u ponedeljak uvece, i koja je bila uglavnom posvecena ekonomskim temama.

Podsjecajuci na to da u obrazlozenju zadrzavanja spoljnog zida sankcija dominiraju dva razloga - problem Kosova i obezbjedjivanje kooperativnosti SRJ sa Medjunarodnim sudom u Hagu - premijer Djukanovic je kazao da "i jedno i drugo pitanje nijesu karakteristicna pitanja za Crnu Goru, niti nalazu neku posebnu aktivnost crnogorske Vlade".

"Ocito, na potezu su drugi drzavni organi u ovoj zemlji. Ono za sta se mi zalazemo, prije svega je da, saglasno svojoj ustavnoj poziciji, Savezna vlada preuzme odgovornost za rjesavanje odredjenih najvaznijih politickih pitanja u ovoj zemlji, i da na taj nacin stvori sve preduslove za brzu i kvalitetnu reintegraciju Jugoslavije u medjunarodnu zajednicu", kazao je crnogorski premijer, a od ponedeljka, ponovo, i jedan od potpredsjednika DPS.

Govoreci o funkcionisanju savezne drzave, premijer Djukanovic je pomenuo i problem za koji, po njegovom misljenju, nema nikakvog opravdanja. Rijec je o tome da se "vec dugo vremena izvorni prihodi federacije, dakle carine, ne uplacuju u saveznu kasu u cjelini". "O tome postoje sasvim jasno ustanovljeni zapisnici nadleznih kontrola u saveznoj drzavi, i dakle, zbog pomanjkanja tih prihoda u saveznom budzetu, do danas ostaju neizmirene brojne fakture iz Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja", kazao je on, napominjuci da ima i nerealizovanih potrazivanja crnogorskih preduzeca iz saveznog budzeta.

Rekonstrukcija Vlade

Premijer Djukanovic je izjavio da je prihvatio da rekonstruise svoj kabinet, iako nije imao namjeru da to cini sada, vec tek za tri-cetiri mjeseca.

"Imajuci u vidu prilicno specificne politicke okolnosti, koje su zadesile ovu Republiku zadnjih mjesec-dva dana; imajuci u vidu politicke tenzije, koje su povodom toga pokrenute, i imajuci u vidu da je pitanje rekonstrukcije Vlade prakticno postavljeno kao jedno od pitanja koje je uslov za stabilizaciju politickih prilika u Republici, ja sam smatrao, kao odgovoran covjek, kao predsjednik Vlade koja je tu ne da produbljava politicke probleme nego upravo da ih rjesava, da treba da napravim odredjene ustupke, i odredjeni gest dobre volje, kojim cu doprinijeti stabilizaciji politickih prilika", kazao je Djukanovic.

On je napomenuo kako ce sebi ostaviti pravo da predlozi promjene u Vladi, i da ce biti spreman da prihvati svaki rezultat glasanja u parlamentu o tom predlogu.

Predsjednik crnogorske Vlade je apostrofirao i problem nekontrolisanog uvoza odredjenih proizvoda na jugoslovensko trziste. "Mislim prije svega na celik", precizirao je on i dao za pravo poslovodstvu niksicke Zeljezare, koje prigovara zbog nekontrolisanog uvoza zeljeza. Djukanovic je, u vezi sa ovim, napomenuo da su zeljezo i celik specificne robe, i da "nije nikakav jugoslovenski izum da stiti tu proizvodnju", jer to rade "sve najrazvijenije trzisne zemlje na svijetu".

Kada je u pitanju carinska politika, po Djukanovicevom misljenju tu se "nedopustivo dugo odrzava jedan veoma opterecujuci rezim visokih dazbina i carina na uvoz odredjenih proizvoda, cime se, potpuno bezrazlozno, suprotno ekonomskoj i trzisnoj logici, stite odredjene proizvodnje".

Ambasada u Atini

- Ono sto je, na zalost, sasvim evidentno iz posljednjeg boravka Vladine delegacije u Grckoj (koja je tamo boravila na celu sa potpredsjednikom Vlade upravo u namjeri da operacionalizuje ove ugovore koje smo potpisali tokom moje posjete Atini), govori o prilicnom nesnalazenju - evo da ne upotrijebim neku tezu rijec - jugoslovenske ambasade u tom citavom poslu, pozalio se, u odgovoru na jedno pitanje, premijer Djukanovic.

Pravdajuci se da nije procitao projekat reforme bankarskog sistema u Srbiji, premijer Djukanovic je kazao da generalno ima otpor prema okrupnjavanju banaka. Takvo rjesenje njemu lici na "dalje zataskavanje problema", napominjuci da je tako nesto vec radjeno u Crnoj Gori, ali da nije bilo kako valja.

Njegov je utisak da se u jednom dijelu jugoslovenske javnosti ("najcesce izvan Crne Gore") naglasava pitanje kriminalizacije crnogorskog drustva i vlasti, ali je takve procjene ocijenio tendencioznim i netacnim. Crnogorski premijer je odbacio i optuzbe da su drzavni organi podsticali, stitili ili da su se i sami uljkucivali u nezakonite radnje. "Moram da kazem da apsolutno takvih saznanja nemam", kazao je on, napominjuci, jos jednom, da smo tokom trajanja sankcija "svi morali uloziti neki napor da to vrijeme prezivimo".

D. Vukovic

Planovi privatizacije

Premijer Djukanovic je izjavio da bi Vlada mogla za nedelju dana da usvoji planove privatizacije, kojima ce biti stvorene normativne pretpostavke za dinamiziranje procesa privatizacije.

"Zbog izuzetne osjetljivosti tih pitanja, pojavili su se i neki drugi subjekti na politickoj sceni Crne Gore koji su zeljeli da se upoznaju sa rjesenjima koje Vlada sada priprema, i mi smo to smatrali opravdanim. Zbog toga smo zaustavili svoju aktivnost na tom planu, dali mogucnost zainteresovanim subjektima da se upoznaju sa nasim rjesenjima. Ovih dana smo dobili povratne odgovore", kazao je premijer, obrazlazuci razloge zbog kojih je Vlada odgadjala usvajanje planova privatizacije.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /