Cetvrtak, 15. maj 1997.

POGON "DORCOL" POTPUNO UNISTEN U POZARU

Materijalna steta ogromna

Vozila bila osigurana, ali ne i materijalna dobra. Dobavljaci rezervnih delova ponudili prvi "prvu pomoc"

Ostalo samo zgariste:
Spaljen trolejbus u pogonu "Dorcol"

Uzrok cetvorocasovnog pozara koji je, preksinoc u 17.50 casova, izbio u pogonu "Dorcol" jos uvek nije poznat. Pretpostavlja se da je do nesrece doslo zbog neispravne instalacije. Na konferenciji za stampu koju su, juce, odrzali Milan Zivanovic, v. d. generalnog direktora Gradskog saobracajnog preduzeca i njegov zamenik Petar Ilic, receno je da je pozarom potpuno unistena jedina trolejbuska garaza, pet trolejbusa od kojih su dva nedavno remontovana, magacin rezervnih delova, tehnicka dokumentacija, merni instrumenti, elektrooprema, alati... Materijalna steta je ogromna, a tacan podatak o finansijskom gubitku znace se nakon procene nadlezne komisije. Jedina sreca u nesreci je to sto nije bilo povredjenih.

Garaza nije "dozivela" jubilej

Renoviranje garaze nakon 50 godina Pozar ovolikih razmera nije zapamcen u poslednjih nekoliko decenija. Prema recima Milana Zivanovica, jos pre deset godina bila je planirana rekonstrukcija trolejbuske garaze. Medjutim, ideja je "pala u vodu", iz ko zna kojih razloga. Najveca ironija je u tome sto je 22. juna izgorela tramvajska garaza trebalo da slavi svoj 50. rodjendan. Izgleda da je ovo ipak bila presudna godina da se najstariji pogon GSP napokon renovira.

Neposredno po izbijanju pozara na lice mesta stigli su gradonacelnik Zoran Djindjic sa saradnicima, Milan Zivanovic i Vuceta Mandic, predsednik Upravnog odbora GSP.

Pozar je buknuo u potkrovlju garaze, kada je petnaestak radnika druge smene radilo na odrzavanju trolejbusa. Zgrada, izgradjena pre 50 godina, sa plafonima od trske i dascanim podovima, planula je velikom brzinom, tako da dva dezurna vatrogasca, dva radnika obezbedjenja i ostali radnici GSP nisu bili u mogucnosti sami da lokalizuju pozar. Gorele su gumarska, bravarska i elektricarska radionica. Oko 18 casova i deset minuta pristigla je vatrogasna brigada MUP sa cetiri vozila, a pozar je lokalizovan oko 21 cas.

Prema recima Zivanovica u gasenju pozara i spasavanju onog sto se moglo spasititi, osim radnika, ucestvovali su i gradjani koji su se nasli u neposrednoj blizini. Posto kroz garazu prolazi kontaktna mreza, odmah po izbijanju pozara iskljucena je struja. Radnici su tako bili primorani da, kroz dim i uz ogroman rizik, udju u zapaljenu zgradu i rucno izguraju trolejbuse kojih je bilo deset na kanalima za odrzavanje. Pribrani radnici su iz radionica izneli boce za autogeno zavarivanje, jer da su one eksplodirale, stete bi bile mnogostruko vece, a sigurno bi bilo i ljutskih zrtava. Iznosene su gume, alat, ali i pored velike volje i snalazljivosti radnika spaseno je veoma malo. Gornji sprat zgrade gde je izbio pozar koristio je radnicima kao svlacionica, pa su im izgoreli licni dokumenti, novac, odeca... S obzirom da je izgorela i tehnicka dokumentacija, trole su ostale bez "licnih karata", tako da se sada ne zna ni kad su proizvedeni, ni kada su remontovani, koje su im mane. Zato ce ubuduce biti mnogo teze obavljati tehnicki pregled vozila. "Tokom noci pokusali smo organizovati pregled vozila, jer u protivnom nijedan trolejbus ne bi mogao da se ukljuci u saobracaj. Sanirana je kontaktna mreza i pustena je struja", rekao je Zivanovic.

Vozila su se pregledala na perifernim terminusima, a radnici odrzavanja su bili primorani da svoj posao obavljaju na otvorenom prostoru, umesto u garazama. Srecom, vatra nije zahvatila nezavisni kanal na kojem se inace peru vozila, pa ce to mesto ubuduce koristiti za intervencije. U delu depoa, koji je koriscen za remont, obavljace se pregled vozila.

Dok se ne sanira zgrada, u saobracaju ce u narednih dva meseca kako se procenjuje, umesto dosadasnjih 100 biti samo 50 trolejbusa. Na linijama 28, 40 i 41 saobracace autobusi, a na ostalim linijama "trole", ali u smanjenom broju. S obzirom da ce oko 40 autobusa u narednih dva meseca "spartati" do Zvezdare i Banjice, na skoro svim autobuskim linijama vozice manje vozila nego do sada. Putnici ce sigurno u narednom periodu znatno duze cekati na autobuskim stanicama. Iako smo do juce svi kukali zbog loseg gradskog prevoza, malog broja vozila javnog gradskog saobracaja i nesnosnih guzvi u vozilima, sada cemo biti u mogucnosti da vidimo da od goreg postoji jos gore.

Milan Zivanovic i dalje prvi covek GSP?

Konkurs za generalnog direktora Gradskog saobracajnog preduzeca zavrsava se danas, a u roku od deset dana, dok konkursna komisija donese odluku, prilozi je Upravnom odboru GSP i Skupstini grada na razmatranje, izabrace se generalni direktor GSP. Pretpostavlja se da ce dosadasnji vrsilac duznosti generalnog direktora Milan Zivanovic ostati na mestu prvog coveka Preduzeca. Naime, nedavno je gradonacelnik Zoran Djindjic, govoreci o smeni direktora komunalnih preduzeca, izjavio da se direktor GSP nece menjati, jer su problemi u ovom JKP objektivne prirode.

Najveci problem zbog kojeg se rukovodstvo GSP i gradska uprava sada "hvataju za glavu" jeste naravno finansijski. Ko ce platiti saniranje, kupiti nove rezervne delove, instrumente, alate... a da ne pominjemo kupovinu novih vozila i ko zna kakvog napretka u gradskom saobracaju, koji se vec duze vreme najavljuje. Skupstina grada svojim budzetom, koji vec mesecima pokusava da razvuce "sa pet na devetnaest", verovatno nece moci podneti toliki finansijski teret, a ko ce otkljucati kasu, jos uvek se ne zna. Vozila su, inace, osigurana, ali ostala imovina nije. Prema recima Zivanovica, po zakonu nije obavezno osiguranje imovine, ali uskoro ce se sve osigurati.

Tokom jucerasnjeg dana, kako kaze Zivanovic, javljali su se dobavljaci rezervnih delova u zelji da pomognu, ne pominjuci ovog puta cenu i rok placanja. Neki su cak ponudili rezervne delove besplatno.

Tanja Pekic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /