Ponedeljak, 19. maj 1997.

PREPORUKE OEBS JOS CEKAJU NA REALIZACIJU

Novi izbori - pod teretom prethodnih

Sa ostvarivanjem preporuka na osnovu Gonzalesovog izvestaja stalo se nakon priznavanja rezultata lokalnih izbora. O demokratizaciji zemlje ili o njenoj reintegraciji u Evropu nema ni naznaka. Svi prozivaju vlast, iako u izvestaju nema amnestiranih od odgovornosti za "uvodjenje" demokratije

"Stvorena je izvanredna prilika za Saveznu Republiku Jugoslaviju da resi ovaj konkretan problem, da inicira pravu demokratiju u zemlji i da se reintegrise u medjunarodnu zajednicu", rekao je Filipe Gonzales u Zenevi, 27. decembra, prilikom objavljivanja izvestaja OEBS o drugom krugu lokalnih izbora u Srbiji.

Od "prilike" o kojoj je Gonzales govorio, iskoriscena je do sada samo trecina - resen je konkretan problem, to jest priznati su rezultati u 13 gradova. Nazalost, tu se stalo, tako da za sada nema nikakvih naznaka ni o demokratizaciji zemlje (koja se po Izvestaju mora ogledati pre svega u promeni izbornih uslova), niti o reintegraciji u Evropu.

Osim zakljucaka o izbornim rezultatima, Izvestaj OEBS sadrzi, da podsetimo, preporuke o deblokadi medija, finansiranju stranaka, i poboljsanju izbornog zakona na osnovu nedostataka koji su uoceni na novembarskim izborima.

- Nista od toga nije ucinjeno. Nesto se pokusava Zakonom o medijima ali je u prvom pokusaju napravljen zakon losiji od postojeceg. Posle velikog pritiska opozicionih stranaka otklonjeni su glavni nedostaci iz prve verzije. Druga je losa, ali nije katastrofalna kao prva - rekao je za "Nasu Borbu" Goran Svilanovic, portparol Gradjanskog saveza Srbije.

U preporukama OEBS se insistira i na uspostavljanju dijaloga vlasti i opozicije, i to uz posredovanje OEBS. Na tom planu do sada nema pomaka. Formiran je "okrugli sto" u programima RTS, ali on ni po formi, ni po efektima (nadglasavanje, vredjanje i netolerancija bez intervencije voditelja), ne predstavlja cak ni nagovestaj stvaranja bolje politicke klime u kojoj bi bilo kakav dogovor bio moguc.

Neuspesan je bio i pokusaj vladajuce stranke da panelom "odglumi" okrugli sto. Opozicija nije prihvatila ucesce u njemu, a poslanicke grupe Nove demokratije, Prvog decembra i stranaka nacionalnih manjina nisu bile dovoljne da simuliraju sliku cele visestranacke Srbije. Tako je panel jednostavno odumro, a cak i ako se bude odigrala jos neka njegova sesija, bice to samo zato da se dokaze istrajnost u svojim, pa makar i potpuno jalovim poduhvatima.

- Dijalog vlasti i opozicije treba institucionalizovati i ukljuciti sve relevantne stranke. Na takvom okruglom stolu mora se razgovarati o uslovima za razvoj demokratskog zivota u Srbiji, o izbornim uslovima, birackim spiskovima, zakonu o politickim strankama, zakonu o finansiranju stranaka - nabraja Svilanovic i istice da ovako definisan okrugli sto "nije na vidiku".

Ukoliko se izborni uslovi ne poprave, opozicija preti bojkotom izbora. Za to sto njihovim pretnjama ne veruje ni vlast ni gradjani, najvise su sami krivi. Bas kao u narodnoj prici, previse puta su do sada vikali "Ide vuk", da bi istim poklicom sada zaista nekog uplasili.

Bez alternative

Gradjane u Srbiji za sada spominje samo opozicija i to kada preti da ce ih opet pozvati da izadju na ulice. Kao da svi zaboravljaju da osim opozicije izbore mogu bojkotovati i biraci. Ako opozicija i ovog puta bude usla u izbornu trku bez bitno izmenjenih izbornih uslova, vrlo je moguca i ta varijanta. Ankete, bas u prilog tome, pokazuju da je mnogo razocaranih koji ne vide neku novu alternativu.

Naznaka da je opozicija ovog puta odlucnija nego ranije ipak ima, a sasvim je moguce da ce dodatno uporiste dobiti ako se OEBS doseti da preporuke nisu pisali samo da bi trosili vreme i papir vec da su obecali da ce vrsiti pritisak da se one i ostvare.

Goran Svilanovic tvrdi da je odobravanje trgovinskih preferencijala Jugoslaviji prva reakcija Evropske unije, jer je u deklaraciji koja preferencijale prati, jasno stavljeno do znanja da se oni odobravaju zbog apela koalicija "Zajedno" i zbog nagovestaja da bi u Srbiji moglo da dodje do dijaloga vlasti i opozicije i nove izmene zakona o medijima.

- Ukoliko se to ne ostvari, preferencijali ce biti ukinuti - kategorican je Svilanovic uz napomenu da strane diplomate, iz zemalja clanica EU vrse svakodnevni pritisak na vlasti u Beogradu da se preporuke OEBS primene.

Izborna kampanja je, u svakom slucaju, pocela sa velikim teretom koji je prenet iz prethodne. Ni vlast ni opozicija ne zele reprizu novembarskog, a zatim decembarskog i januarskog "izjasnjavanja" naroda. Evropa, kao treci zainteresovani, najverovatnije ceka da vidi da li ce akterima u ringu uopste biti potreban sudija.

Vazno je podsetiti da je na konferenciji za stampu, na kojoj je Izvestaj OEBS promovisan, bivsi spanski premijer pozvao licno Slobodana Milosevica da "uvede pravu demokratiju u zemlji", ali je istovremeno naglasio da sansu koja im se pruza moraju iskoristiti i opozicija i gradjani Jugoslavije. Odgovornosti, dakle, niko nije amnestiran.

O regularnosti sledecih izbora i postovanju preporuka OEBS dosta govori i to sto se uopste ne zna kada ce se izbori odrzati. Umesto demokratske procedure, oni su pitanje volje onih koji su vec na vlasti. Ako se, uz to, Ustav "pregazi" i omoguci treci mandat Slobodanu Milosevicu, sledeca stepenica neregularnosti moze biti samo da gradjani za izbore saznaju nakon sto se oni zavrse.

Kredit je veliki, jer je, kao i svaki put pred izbore, opozicija na potezu, a insistiranje na bezuslovnom sprovodjenju preporuka OEBS je jedini potez koji je sprecava da se nadje u mat poziciji. Nazalost, isto vazi i za gradjane Srbije.

N. Kovacevic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /