Utorak, 27. maj 1997.

ROBERT GELBARD, SPECIJALNI IZASLANIK SAD ZA BIVSU SFRJ U BEOGRADU

Od Milosevica se ocekuje puno sprovodjenje Dejtona

SAD ozbiljno zabrinute sto predsednik Srbije smatra da opstuzene za ratne zlocine koji su u Srbiji ne moze da izruci Hagu, izjavio Gelbard posle razgovora sa Milosevicem. Susret sa liderima koalicije "Zajedno" i predstavnicima studenata

Beograd. - Predsednik Srbije Slobodan Milosevic ima veliku odgovornost da sprovode sve odredbe Dejtonskog sporazuma, ukljucujuci i izrucenje osoba optuzenih za ratne zlocine, ali SAD su veoma zabrinute sto on smatra da to ne moze da ucini, rekao je juce u Beogradu specijalni izaslanik predsednika SAD za bivsu Jugoslaviju Robert Gelbard.

On je rekao da je dobar deo jucerasnjeg troipocasovnog susreta sa predsednikom Srbije bio posvecen upravo temi nesaradnje potpisnika mirovnog sporazuma sa Tribunalom, sto je u ovom trenutku jedan od prioriteta politike SAD prema bivsoj Jugoslaviji.

"To je jedana od tema gde postoji ozbiljno neslaganje. Mi smo ozbiljno zabrinuti cinjenicom da predsednik Milosevic smatra da nije moguce optuzene za ratne zlocine koji su u Srbiji posalje u Hag", rekao je Gelbard.

"Mi smatramao da je saradnja sa Hagom od ogromnog znacaja. Zato smo nedavno upotrebili svoj uticaj da bi Hrvatska poslala Zlatka Aleksovskog u Hag. To je bio pozitivan korak hrvatske vlade", rekao je Gelbard, dodajuci da je tim cinom i "carobnjackim hapsenjem i prebacivanjem" dvojice vodecih kriminalaca iz Mostara u Zagreb, hrvatska pokazala da moze imati veliki uticaj na bosanske Hrvate.

"Paralelno s tim mi ocekujemo da predsednik Milosevic upotrebi svoj uticaj i posalje optuzene za ratne zlocine iz Bosne u Hag", rekao je Gelbard.

"Mislim da sam realan", odgovorio je Gelbard na pitanje da li je optimista da ce se to i dogoditi. "Zeleo bih da budem optimista, ali to je u svakom slucaju jedan od fundamentalnih kriterijuma na osnovu kojih cemo ocenjivati nase odnose". Pomocnik drzavnog sekretara je rekao da je mirovni proces u Bosni jedna od "fundamentalnih tacaka americke spoljne politike" i da Dejtonski sporazum mora u potpunosti biti sproveden.

"Mi nameravamo da ostanemo dugorocno angazovani i u Bosni i na Balkanu", rekao je americki diplomata. "Nas cilj u Bosni je jedna drzava sa dva multietnicka entiteta i mi cemo upotrebiti sva sredstva koja su nam na raspolaganju da osiguramo da se taj cilj dostigne".

Medlin Olbrajt u Beogradu?

Gelbard juce nije bio spreman da direktno odgovori na pitanje da li bi posle susreta sa predsedikom Milosevicem preporucio drzavnom sekretaru SAD Medlin Olbrajt da u okviru svoje prve balkanske turneje od imenovanja dodje u Beograd. On je naglasio da dnevni red Olbrajtove posete, osim bosanskog segmenta, jos uvek nije utvrdjen.

"Predsednik Milosevic je rekao da ce upotrebiti sav svoj uticaj u RS kako bi se odredbe Dejtonskog sporazuma u potpunosti postovale. To je pozitivno i mi ocekujemo konkretne rezultate. Predsednik Milosevic je odigrao pozitivnu ulogu u proslosti i mi ocekujemo da on to ponovo ucini", rekao je Gelbard.

Odluka o dolasku Medlin Olbrajt u Beograd, kako "Nasa Borba" saznaje u dobro obavestenim krugovima, prvenstveno ce zavisiti od Gelbardove preporuke da li bi Olbarjtova mogla iz Beograda da se vrati s nekim konkretnim rezultatom. Gelbard, tvrde ovi izvori nije bio narocito zadovoljan "toplo-hladno pristupom" koji je dominirao prvim samostalnim susretom od kada sa predsednikom Milosevicem, tako da su sve opcije u dalje u igri.

Gelbard je rekao da je tokom susreta sa predsednikom Milosevicem pokrenuto i pitanje "unapredjenja i konsolidacije demokratije u Srbiji i Jugoslaviji, neophodnosti da se Gonsalesove preporuke u potpunosti sprovedu, pogotovu kada je u pitanju priprema predizbornih aktivnosti, slobode stampe i govora". U tom kontekstu, rekao je Gelbard, razgovaralo se i o spoljnom zidu sankcija za cije uklanjanje su Beogradu dobro poznati uslovi.

"SAD bi zelele da imaju dobre odnose sa SRJ, ali mi smo i u proslosti naglasavali da je to nemoguce bez da vlasti SRJ preduzmu odredjene korake u sprovodjenju Dejtonskog sporazum, demokratizaciji, slobodi govora, stvaranju uslova za odrzavanje slobodnih i fer izbora, pronalazenju adekvatnog resenje za Kosovo, resavanja pitanja sukcesije i pitanja vezana za ratne zlocince", precizirao je Gelbard naglasavajuci da su to preduslovi da bi spoljni zid sankcija bio uklonjen.

A. Djordjevic

Tri miliona dolara za demokratizaciju

Gelbard se juce sastao i sa liderima koalicije Zajedno, sa predstavnicima studenata i sa sluzbenicima kancelarije haskog Tribunala u Beogradu. Upitan da li su SAD zabrinute raskolima u koaliciji Zajedno, Gelbard je rekao da su "pitanja u vezi koalicije, stvar koalicionih partnera." Gelbard je susret sa opozicijom i studentima opisao kao "vrlo korisnu razmenu misljenja, posvecenu problemima demokratizacije u Srbiji. "Pazljivo sam pratio njihovo izlaganje o preprekama koje oni vide na putu pune demokratizacije. Mi nastavljamo da podrzamao demokratski proces i vlada SAD je za sada obezbedila tri miliona dolara za razne aktivnosti koje vode u tom pravcu", rekao je Gelbard.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /