Utorak, 27. maj 1997.

SUTRA ZVANICNA POTVRDA PREDSEDNICKIH KANDIDATA I POCETAK IZBORNE KAMPANJE

Tomac i Gotovac za drugaciju Hrvatsku

Potpredsednik HDZ procenjuje da ce Tudjman pobediti vec u prvom krugu sa 57 do 62 odsto glasova. Kampanja se zavrsava 13. juna, izbori 15. juna

Milan Bunjac
specijalni izvestac "Nase Borbe" iz Zagreba

Zagreb. - Na izbornim listicima za predsednika Republike Hrvatske 15. juna naci ce se, poredjana po abecednom redu, imena Franje Tudjmana, Zdravka Tomca i Vlade Gotovca. Samo njih trojica, odnosno njihove stranke HDZ, SDP i HSLS uspele su da po propisanoj proceduri i u zakonskom roku prijave svoje kandidature drzavnoj izbornoj komisiji, dok su kontroverzni Vladimir Bebic i Anto Djapic odustali, a Mladen Svarc i Dobroslav Paraga nisu uspeli da sakupe 10.000 potpisa podrske, pa njihove najavljene prijave nisu ni uzete u obzir. Preostaje da u roku od 48 sati izborna komisija obavi dalju ekspertizu i proveri primljenu dokumentaciju, oceni eventualne prigovore ili mozda povlacenje kandidatura i nakon toga, sutra objavi zvanicnu listu kandidata i otvori izbornu kampanju.

Premda kampanja prema Zakonu o izboru predsednika Republike treba da pocne sa danom zvanicne objave kandidatskih lista i da traje 17 dana (do 13. juna u ponoc) ona se vec uveliko odvija kroz nastupe stranaka u drzavnim forumima i predstavnickim telima, kao i stranackih funkcionera u medijima. Celnik zagrebacke HDZ i novoizabrani predsednik gradske Skupstine Zlatko Canjuga pohvalio se nedavno, u velikom intervjuu casopisu "Globus" kako je svojim marketinskim potezima, uz Tudjmanov blagoslov, uspeo spreciti ne samo najavljeno ujedinjenje opozicije, nego i podeliti i sama stranacka rukovodstva unutar SDP i HSLS.

Potpredsednik vladajuce stranke Ivic Pasalic najavio je istovremeno da ce Tudjman pobediti vec u prvom krugu sa 57 do 62 odsto glasova, uz izuzetno veliki odziv biraca.

Procenjujuci moguce rezultate ostale dvojice kandidata Pasalic je u razgovoru sa novinarima dao prednost Tomcu, uz napomenu da je Tudjman sakupio 120 hiljada potpisa podrske, te da je na prvim neposrednim predsednickim izborima 1992. godine ubedljivo trijumfovao u znatno tezim uslovima, nad veoma jakom garniturom protivkandidata medju kojima su tada bili i dr Savka Dabcevic Kucar, Drazen Budisa i Marko Veselica.

SDP je za svog kandidata sakupila 22.000 potpisa, a Tomac je izjavio da je time zadovoljan jer je dobio podrsku uglavnom pripadnika mladje generacije. On ocekuje glasove upravo iz tog miljea jer mladi, kako ocenjuje, perspektivu Hrvatske i njenu integraciju u zapadnu Evropu vide upravo kroz Socijaldemokratski pokret. On obecava promenu Ustava jer zeli biti "predsednik bez aviona i Briona", zamrzavanje stranackog clanstva, "vise rada manje parada"... Racanova stranka u Tomcu vidi "hrvatskog Ulafa Palmea", i nema sumnje, kroz njegovu kandidaturu zele potvrditi sticajem okolnosti stecenu prednost nad donedavno najjacim opozicionim strankama HSS i HSLS i ambiciju da postane vodeca politicka snaga u predstojecem posttudjmanovskom periodu koji, kako veruje, neizbezno dolazi. Dakako, prizeljkuje se i drugi izborni krug sa Tomcem, ali za svaki slucaj ova stranka je donela odluku da se, ukoliko dodje do drugog kruga, podrzi ujedinjena opozicija i pozovu stranacke pristalice da podrze zajednickog kandidata.

HSLS nije objavio koliko je potpisnika podrzalo Gotovcevu kandidaturu, ali uz konstataciju da je cifra vise nego dovoljna, kao zavidne komsinice u dovikivanju preko plota isticu da iza njihovog predsednickog kandidata stoji sedam udruzenih stranaka. Gotovac ocigledno racuna na kompaktnost i principijelnost opoziciji naklonjenih biraca koji zele "drugaciju Hrvatsku". On je nudi i najavljuje programom od 10 tacaka, ciju okosnicu cini regionalizacija Hrvatske i dosledna primena nacela podele vlasti na zakonodavnu, sudsku i izvrsnu.

No, Tudjman i njegova vladajuca stranka kontrolisu vecinu medija, pa se u njima ne ocekuje veci i korektniji plasman politicke alternative nego sto je to bilo do sada. Jos manje se moze ocekivati direktno suceljavanje trojice protivkandidata u posebnoj emisiji na drzavnoj televiziji, kao sto je uobicajeno u zapadnim demokratijama na koje se Tudjman cesto poziva. Velika vojna parada koja se priprema za 30. maj bice, nema sumnje, u funkciji njegove izborne kampanje, kao i najavljena voznja vozom 8. juna do Vukovara, pa kako sada stvari stoje niko ne veruje u iznenadjenja, a mogucnost da dodje do drugog izbornog kruga je, prema vecini politickih analiticara, samo teoretska.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /