Utorak, 27. maj 1997.

ELEKTRONSKI MEDIJI U BOSNI I HERCEGOVINI

Televizija - ogledalo etnicke mrznje

Program televizije sa Pala daje meteoroloski izvestaj samo za podrucje gde zive Srbi - televizija u Sarajevu interesuje se samo za Muslimane

Liberation

Za gledaoce televizije u Republici Srpskoj (srpski entitet u Bosni), Sarajevo i Mostar nalaze se u nekom sasvim drugom svetu. Vesti koje se odnose na ova dva grada iz Hrvatsko-muslimanske federacije nalaze se u rubrici "Svet" Srpske radio- televizije, kao Pariz ili Vasington. Ali, narocito je poucan meteoroloski izvestaj Srpske radio-televizije: u njemu su naznacene temperature samo u onim gradovima koji su pod kontrolom Srba. Televizija sa Pala dovela je stvari do vica navodeci temperaturu "srpskog Sarajeva", predgradja bosanske prestonice, ignorisuci potpuno samo Sarajevo.

Gledaoci televizije sa Pala mogu odnedavno da hvataju programe Televizije Bosne i Hercegovine. U poredjenju sa kolegama iz Republike Srpske, oni na drzavnoj televiziji Sarajeva su pravi primer umerenosti. Ali, ova televizija je zamisljena kao "glas Bosne". Njen novi glavni urednik, Senad Kamenica, brani se zestinom od pretpostavki da je zavistan od vlasti. "Mi smo bez sumnje drzavna stanica. Ali, u istom svojstvu kao sto su to France 2 ili France 3", objasnjava on. "Nase reportaze cesto provociraju zestoke kritike od strane vlasti." Medjutim, njegova uredjivacka politika uprkos tome izrazava u potpunosti zvanicne stavove.

Pretnje novinarima

Nedavno je ova televizija bila predmet napada Saveza nezavisnih novinara Bosne koji je tokom dva meseca podvrgao kritickoj analizi informativne programe. Na koncu ovih istrazivanja TV BH je optuzena da se interesuje iskljucivo za probleme Muslimana, da potpuno zanemaruje tacku gledista Hrvata i da daje vecinu intervjua sa politickim zvanicnicima iz Sarajeva. Senad Kamenica uzvraca napad: "Uzmimo primer Mostara. Nasim novinarima se redovno preti kad pokusaju da obave svoj posao u hrvatskom delu ovog grada. Kako u tim uslovima mozemo da budemo potpuno objektivni?" Ali, sta reci kad se s druge strane iz Mostara upucuju prekori Televiziji Bosne i Hercegovine sto je potpuno precutala nedavne vandalske akte koji su bili usmereni prema katolickim crkvama u Bosni?

U toku su diskusije koje pokusavaju da transformisu TV BiH u pravu televiziju Hrvatsko-muslimanske federacije, u kojoj bi bio deo prostora rezervisan za Hrvate. Jedan lokalni posmatrac kaze ironicno: "Direktor ce biti Musliman, njegov pomocnik Hrvat, itd... To mnogo obecava!" Televizije sa Pala i iz Sarajeva imaju slicnost u jednoj tacki: one redovno emituju specijalne emisije posvecene njihovim vojnim snagama. Cilj je jasan: televizijski gledalac moze biti miran, vojnici su stalno spremni i pod punom ratnom opremom, da mu osiguraju bezbednost. Sem toga, scene koje su snimane za vreme rata vrlo cesto poplavljuju ekrane. Povodom trece godisnjice masakra na pijaci Markale u Sarajevu (februar '94) Televizija Bosne i Hercegovine je pocela svoj dnevnik krupnim planovima raskomadanih tela.

"Solisticka deonica"

U ovom nacionalistickom koncertu, TVIN (skracenica od "TV International Network") pokusava da da jednu solisticku deonicu, da pruzi drugaciju sliku Bosne. Ova banka programa, koju je stvorio i koju finansira Zapad, predlaze cetiri sata svakodnevnih emisija na pretplatnickim kanalima u Sarajevu, Tuzli, istocnom Mostaru i Zenici. Njena redakcija, smestena u Sarajevu, sastavljena je od novinara sve tri etnicke zajednice a njen ton je sasvim razlicit. Ovom TV kanalu uspelo je nekoliko medijskih "pogodaka" medju kojima su talk-shaws emisije, koje okupljaju politicke licnosti, Srbe, Hrvate i Bosnjake, koji po pravilu, nikada ne stupaju u dijalog pred kamerama. TVIN uznemirava mnoge krseci nacionalisticke barijere u Bosni. "Veliki broj politicara nas tretira kao strano telo koje je vestacki nakalemljeno u ovoj zemlji", kaze glavni urednik, Srbin, Konstantin Jovanovic.

Medjutim, TVIN nastavlja svojim putem. Televizijski gledaoci iz Banjaluke vec mogu da hvataju program, preko satelita, a drugi gradovi u Republici Srpskoj uskoro ce poci istim putem. U ovim programima nema ni vojnika koji marsiraju strojevim korakom, ni unakazenih tela. To je izuzetak koji potvrdjuje pravilo.

Tomas Hofnung

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /