Sreda, 28. maj 1997.

ODUZIMANJE DEVIZA STRANIM DRZAVLJANIMA NA IZLAZU IZ SRJ IMALO POLAZNU ZAKONSKU OSNOVU

Novac ostajao u Saveznoj upravi carina

Do pocetka ove godine od stranih drzavljana koji borave u SRJ, ili su u tranzitu, ocekivalo se da prilikom ulaska u zemlju sami insistiraju na prijavljivanju deviza koje sa sobom nose jer po zakonu niko nije imao duznost da ih na takvu obavezu upozori

Oduzimanje deviza od stranih drzavljana na izlazu iz Jugoslavije sprovodilo se, barem do 1. januara ove godine, u skladu sa zakonom! Nezakonite radnje desavale su se tek posle, kada ni dokumentacija ni novac - ukupno oko dva miliona nemackih maraka - nisu sa carina upucivani u Savezni devizni inspektorat odnosno na odgovarajuci racun Narodne banke Jugoslavije.

Diplomatsko predstavnistvo Poljske u Beogradu uputilo je nedavno dopis Saveznom ministarstvu inostranih poslova sa zahtevom da se razjasni ko je nadlezan da strance koji ulaze u SRJ obavesti da su obavezni da prijave koliko deviza unose. Kao odgovor je stigao izvod iz Zakona o deviznom prometu i objasnjenje: Do 1. januara 1997. carinici, niti bilo ko drugi, nisu morali da o ovdasnjim regulativama obavestavaju strance koji ulaze u zemlju.

Dakle, svako ko ulazi u Jugoslaviju mora da prijavi koliko novca unosi i da o tome dobije potvrdu carinika. Prilikom izlaska iz zemlje, na pitanje carinika duzan je da kaze koliko deviza iznosi i da pokaze potvrdu. Ukoliko devize na ulazu nije prijavio, ili o tome nema sertifikat, novac ce mu biti oduzet i dobice priznanicu. Dalji zakonski klise je da posle osam dana devize mogu da se povrate u Saveznom deviznom inspektoratu uz placanje kazne u vrednosti od 5 do 15 odsto od oduzete sume.

Medjutim, do pre samo pola godine niko nije imao duznost da strancu ukaze na ovakve propise. "Zamislite sada situaciju", komentarise jedan evropski diplomata u Beogradu, "da se od coveka koji putuje autom, ili vozom, na granici, mozda i u pola noci, ocekuje da sam zna i da se seti da jugoslovenske carinike treba da obavesti da je na odmor u Grcku, recimo, poneo hiljadu ili dve nemackih maraka". A na izlasku iz Jugoslavije nista ne zavisi od dobre volje. Nesrecnog turistu opeljesice do gole koze - revnosni carinici oduzimaju i poslednju paru.

Iako su propisi sada poboljsani, nisu bili retki slucajevi, o kojima su posvedocili i zvanicnici turske ambasade, da strancu koji sam zatrazi da devize prijavi prilikom ulaska u SRJ carinici objasne da su sve to bespotrebne formalnosti i da moze da nastavi putovanje. Njihove kolege na izlazu, naravno, nisu takvog misljenja i - covek ostaje u Jugoslaviji bez novca cak i za povratak, sto je bilo neprijatno iskustvo mnogih Madjara.

Princip je uvek isti, bez obzira ko je u pitanju. Od Poljaka je, u poslednje vreme doduse redje, konfiskovano izmedju 400 i 1.400 dolara. Uglavnom od turista koji su krenuli u Grcku, receno je "Nasoj Borbi" u Ambasadi Poljske. Nemackim drzavljanima do sada je oduzeto nekoliko stotina hiljada maraka, Madjarima vise od pola miliona DEM, suma konfiskovana od Grka takodje ima sest cifara dok je od Turaka oduzeto oko 200.000 maraka. Sve ovo prema informacijama iz odgovarajucih ambasada u Beogradu.

SUBOTICKI CARINICI DIZU GLAS

Sve ce se cuti na protestu

Najposteniji suboticki carinici, reorganizacijom ove vazne sluzbe "sklonjeni" su na mesta s kojih nisu mogli ugrozavati opsti poredak stvari. Bilo je i suspenzija, pretnji, neposlusnima i onima koji vise vide nego sto se preporucuje. Neki od njih krecu 15. juna za Beograd gde ce sa kolegama iz drugih gradova protestovati protiv sluzbe kojom "rukovodi" Mihalj Kertes.

- Sazreo je trenutak da se sazna istina, nismo ni do sada cutali, ali ce nas u Beogradu konacno cuti cela zemlja. Nije nicija gorela do veka pa nece ni Kertesova - kaze jedan razalovani carinik, koji je umesto carinskog inspektora danas u polozaju obicnog finansa.

L. I.

Uz vec objavljenu izjavu zvanicnika Ambasade Italije da je od velikog broja poslovnih ljudi iz te zemlje na beogradskom aerodromu oduzimano po nekoliko hiljada maraka, po navedenom principu, dodaje se da je bilo i sedam slucajeva u drumskom saobracaju. I Italijani su osteceni za vise od sto hiljada DEM.

Kako je afera uzela maha, medju inostranim diplomatama sve je prisutnije uverenje da je broj poznatih, tj. prijavljenih slucajeva velika manjina u odnosu na broj slucajeva konfiskovanja deviza u kojima osteceni stranci ne obaveste nadlezne - svesni da je svaki trud uzaludan. Od kada je citava "akcija" pocela, pre tri godine, do danas, kada izgleda polako jenjava usled pritiska javnosti, devize su vracane zanemarljivom dinamikom. Opsti utisak je da jednom oduzet novac zauvek iscezava ovdasnjim "sivim" kanalima.

Pitanje povracaja deviza podizano je u nekoliko stotina situacija ali je odgovor uvek isti - Savezni devizni inspektorat nema ni dokumentaciju o oduzimanju novca niti mu je novac uopste uplacen. Sve navodi na zakljucak, saglasne su strane diplomate u SRJ, da devize protivzakonito ostaju u sefovima Savezne uprave carina. Savezna vlada, pod sve vecim diplomatskim pritiskom nezadovoljnih stranih diplomata, dva puta je prosle godine od SUC i njenog direktora Mihalja Kertesa trazila da resi problem. Bez uspeha.

Iako vecina ne zeli da se mesa u ono sto nazivaju "unutrasim stvarima drzave", diplomatski izvori "Nase Borbe" naglasavaju da je po sredi nelogicno odsustvo koordinacije izmedju Ministarstva za finansije, nadredjenog deviznom inspektoratu, i Savezne vlade, koja bi trebalo da direktno nadgleda rad carinske sluzbe. Ili, sve su glasnije sumnje, devize odlaze u ruke nekom mocnijem i od vlade i od ministarstva koji se na stetu drzave licno bogati. Prosta racunica pokazuje da je to bogatstvo do sada doseglo dva miliona nemackih maraka.

F. Slavkovic

PANIKA NA GRANICNOM PRELAZU KELEBIJA

Pala kompletna smena

Ivan Vitkovic, pomocnik sefa carinske ispostave na granicnom prelazu "Kelebija" policajci Aleksandar Vuckovic i Sasa Vukovic, pomocnik sefa saobracajne policije u Subotici Branislav Joka i sezonski radnik Nenad Bajic uhapseni su u nedelju tokom obavljanja poslova na granicnom prelazu "Kelebija" "nakon dojave" o nedozvoljenim poslovima oko uvoza robe u nasu zemlju. Medju uhapsenima je i Milan Vuckovic, vlasnik PP "Stefan" iz Subotice.

Suboticka policija informacije o dogadjaju i nadalje krije "kao zmija noge" upucujuci novinare na komunkaciju sa republickim organima. "Nasa Borba" nezvanicno saznaje da je ovo tek pocetak "cistke" na granicnim prelazima u blizini Subotice pa se ocekuju nova privodjenja kako bi definitivno pukao lanac svercovanja kafe u nasu zemlju. Pod udarom zakona tako treba da se nadje i jedan sluzbenik Interspeda, dvojica gradjana Backe Palanke i trojica Beogradjana.

Trodnevno ispitivanje okrivljenih juce je trebalo da bude "zavrseno" ustupanjem slucaja Okruznom javnom tuzilastvu. "Provala" sverca kafe kod Kelebije samo potencira utisak da su uvezeni carinski organi pogorsali opste stanje na ovdasnjim granicnim prelazima a da su familijarnost, rodbinske i druge veze drasticno narusili ugled sluzbe sa kojom smo se svojevremeno ponosili.

L. I.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /