Sreda, 28. maj 1997.

SASTANAK MATE GRANICA I MILANA MILUTINOVICA U ZAGREBU

SRJ i Hrvatska potpisale sporazum o konzularnim odnosima

Vec u junu bice potpisan veliki paket sporazuma od najvitalnijeg znacaja za gradjane dve zemlje. Uveravanja sa hrvatske strane da ce se u Sremsko-baranjskoj oblasti svim stanovnicima obezbediti puna ravnopravnost i imovinska sigurnost

Milan Bunjac
specijalni dopisnik "Nase Borbe" iz Zagreba

Zajednicka podrska Dejtonu:
Franjo Tudjman i Milan Milutinovic juce u Zagrebu
FOTO: FoNet/AP

Zagreb. - Ministri vanjskih poslova Republike Hrvatske i SR Jugoslavije Mate Granic i Milan Milutinovic potpisali su juce u Zagrebu konvenciju o konzularnim odnosima, a usaglasili su i tekst sporazuma o medjunarodnoj pravnoj pomoci koji ce, kako su izjavili, takodje biti uskoro potpisan. Ministra Milutinovica primio je odmah po dolasku u Zagreb u svojim predsednickim dvorima predsednik Republike Hrvatske dr Franjo Tudjman i zadrzao se s njim u kracem razgovoru.

Dvojica ministara razgovarali su o stanju bezbednosti na prostoru bivse Jugoslavije, posebno o stanju u Bosni i Hercegovini i na kraju izrazili zajednicku cvrstu podrsku Dejtonskom sporazumu. Na dnevnom redu nasla su se i brojna druga pitanja, reintegracija Sremsko-baranjske oblasti, problemi vezani za pogranicni promet i granicne prelaze, poslovi iz podrucja unutrasnjih poslova, te cestovnog i zeljeznickog prometa. U vezi s tim dogovoreno je da se u sledece dve sedmice sastanu eksperti za ova pitanja, te da se sporazumi o tome usaglase i potpisu vec tokom juna u Beogradu.

Granic je izrazio nezadovoljstvo zbog dosadasnje sporosti i izvesnog zastoja u razvoju bilateralnih odnosa i istakao da je na ovom jucerasnjem sastanku postignut znacajan napredak.

- Imali smo radne i sadrzajne razgovore, posebno o nasim bilateralnim odnosima, te o stanju pregovora. U pogledu toga, nismo zadovoljni brzinom, ali ipak, postignut je znacajan napredak. Jasno je da se ti pregovori vode na temelju balansa interesa i to je razumljiv razlog zasto kod nekih pitanja nismo jos postigli punu saglasnost. Medjutim, mogu kazati da ce vec u junu biti potpisan veliki paket sporazuma, sto je u interesu gradjana nasih zemalja. Razgovrali smo i o sporazumu o normalizaciji odnosa, posebno o clanu 7, gde je nase zajednicko misljenje da se ubrza rad na realizaciji tog sporazuma, koji direktno dotice imovinska pitanja, te o zastiti hrvatske manjine u SR Jugoslaviji.

Sto se tice stanja u ovom delu Evrope, smatramo da je potpis sporazuma o normalizaciji odnosa izmedju nase dve zemlje svakako doprineo stabilnosti, da je zajedinicki interes da se intenziviraju svi pregovori, jer bi to bio najveci doprinos miru i stabilnosti u ovom delu Evrope - istakao je Granic.

I ministar Milutinovic je zadovoljan rezultatima svoje trece posete Zagrebu, koju je obavio otkako je potpisan sporazum o normalizaciji odnosa u avgustu '96. i istakao da jucerasnji sastanak sa Granicem otvara perspektivu i dalji razvoj srpsko-hrvatskih odnosa.

- Zelim posebno da istaknem koristan razgovor sa predsednikom RH dr Franjom Tudjmanom, koji je i ovog puta naglasio interes i znacaj koji pridaje pozitivnom razvoju jugoslovensko- hrvatskih odnosa i dao punu podrsku naporima koje zajednicki preduzimamo na tom planu.

Danasnji razgovori su jos jednom potvrdili zajednicki interes, a saglasili smo se sa potrebom da se ubrza zapoceti proces pregovaranja. Tu posebno imam u vidu potrebu daljih zajednickih napora za uspesan zavrsetak pregovora koji se odnosi na povratak izbeglih i prognanih Srba iz Hrvatske. Posebno o resavanju njihovih imovinskih, statusnih i drugih zivotnih pitanja. To treba da omoguci da se ubuduce izbegnu nemili dogadjaji, kao sto su bili oni u Kostajnici i nesto ranije u Glini, kada su Srbi povratnici bili spreceni da se vrate na svoja ognjista. Zbog toga ocekujemo konkretno i efikasno angazovanje Hrvatske u cilju suzbijanja i eliminisanja u poslednje vreme veoma prisutnog antisrpskog raspolozenja u raznim sredinama, jer od toga u mnogome zavise i nasi ukupni odnosi. Razgovarali smo i o trgovinskoj i finansijsko-bankarskoj saradnji, pitanjima iz socijalno-penzijskog i invalidskog osiguranja. Razgovarali smo i o mogucnostima liberalizacije viznog rezima i slobodnijeg kretanja lica izmedju dve zemlje i uvereni smo da su stvoreni dobri uslovi za skore dogovore o svim tim pitanjima.

Posebnu paznju posvetili smo situaciji u Sremsko-baranjskoj oblasti i merama za doslednu primenu Erdutskog sporazuma, ukazali smo na odgovornost koju Hrvatska ima na tom planu. Nasa je ocena da je prelazni period sustinski otpoceo posle nedavnih izbora u Oblasti i od njegovog daljnjeg toka zavisice mir i stabilnost u regionu. Polazeci od toga, smatramo da Untaes koji je glavni garant mirne integracije, treba da ostane u Oblasti do kraja prelaznog perioda, tj. do 15. januara 1998. godine, sa neizmenjenim mandatom. Dobili smo uveravanje da ce Hrvatska ispuniti sve obaveze koje je preuzela pred medjunarodnom zajednicom, kako bi se ocuvao multietnicki karakter Oblasti, a svim njenim stanovnicima obezbedila puna ravnopravnost, licna i ljudska prava i imovinska sigurnost - izjavio je ministar Milutinovic.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /