Sreda, 28. maj 1997.

STRAJK PROSVETNIH RADNIKA SRBIJE

Pola aprilske zarade ne otvara ucionice

Obustava nastave se siri. Prvi deo aprilske plate stigao u beogradske gimnazije i skole podunavskog i branicevskog okruga. Dileme profesora o sopstvenim i djackim interesima

Beograd. - Podaci o ukupnom broju skola u Srbiji koje su se pridruzile generalnom strajku prosvetara ni juce nisu bili precizni. Brojka Koordinacionog odbora strajkaca u 106 skola u republici sa potpunom obustavom nastave, 91 sa delimicnom, 22 pancevacke koje strajkuju od danas i 117 vojvodjanskih koje se prikljucuju naredne nedelje, osvezena je najnovijim podacima sindikata "Nezavisnost" u 128 skola koje juce nisu primile svoje djake.

Isplata prvog dela aprilske zarade, sto je samo jedan od zahteva, pocela je juce, s tim da su, prema informacijama pare samo stigle u beogradske gimnazije. Beogradske osnovne i srednje skole su zaobidjene, a prema podacima iz Republickog odbora samostalnog sindikata prosvete, isplatom su obuhvacene i skole podunavskog i branicevskog okruga.

Nakon jucerasnjeg sastanka Odbora strajkaca odluceno je da se, i pored pritisaka iz republickog ministarstva - na strajku istraje. Nastave i ocenjivanja do petka nece biti, a posebno su ukorene gimnazije u kojima su juce ocenjivani slabi ucenici. Na momente, zucna diskusija profesora i nastavnika bila je rezultat razlicitog misljenja o tome ciji su interesi bitniji: sopstveni ili decji.

Zorica Blagojevic, sekretar Foruma gimnazija kaze da su sve beogradske, osim gimnazije "Sveti Sava" u kojoj je delimicna obustava, u strajku. "Strajk kao i nas zahtev za isplatu ne samo aprilske vec i dela majske plate, iznudjeni su. Mi smo prosle srede upozorili republickog ministra prosvete da do strajka moze doci ali, bismo, da je tada doslo do sporazuma, bili zadovoljni i aprilskom platom, kaze Zorica Blagojevic. Sekretar Foruma osnovnih skola Radmila Dodic smatra da su u isplate uvek gimnazije prioritetne zato sto ih je malo. Mnogo je teze namiriti gotovo 200 osnovnih skola u Srbiji.

Profesor pancevacke hemijske skole Mirjana Stojanovic smatra da se ne moze govoriti o ugrozavanju interesa ucenika, jer se lose ocene ne popravljaju u poslednji cas, a dobri djaci sigurno nece biti osteceni. Rad sa maturantima i ucenicima koji su ucesnici pojedinih takmicenja odvija se normalno, kaze ona.

Jucerasnjem sastanku clanica Odbora nisu prisustvovali predstavnici "Nezavisnosti". Kako nam je rekla Jelena Hristodulo, predsednik tog sindikata, danas bi troclanu ekpu "Nezavisnosti" trebao da primi ministar Jova Todorovic. "Tada cemo znati da li su jucerasnji razgovori ministra vodjeni u Vladi Srbije o isplati zarada uspeli. Vec pet leta nadlezno ministarstvo preko leta ne isplacuje ni dinara, zato ostajemo pri nasim zahtevima da u ucionice ne ulazimo dok ne dobijemo i prvi deo majskih plata, naglasava nasa sagovornica. Na pitanje zasto ne postoji zajednicki pregovaracki tim svih ucesnika u strajku kaze da drzava kao ovlascenog pregovaraca priznaje samo Samostalni sindikat.

Predsednik republickog Samostalnog sindikata prosvete, nauke i obrazovanja Jagos Bulatovic najavljuje strajk svog clanstva za 6. juni ako se ne pocne sa redovnom isplatom. Na pitanje zasto se nisu prikljucili postojecem strajku kaze: "Ne ulazimo u metodologiju rada bilo kojeg sindikata, ali nam ciljevi u zastiti materijalnog i socijalnog polozaja zaposlenih, moraju biti isti. Nijedna nasa skola nije u strajku, a da li ce do njega i doci zavisi pre svega od stava clanstva.

Djaci Elektrotehnicke skole "Nikola Tesla" juce su imali samo jedan cas, a profesorka ove skole na pitanje da li su dobili prvi deo aprilske zarade odgovara: "Mozda je Ministarstvo isplatilo neku skolu u Babusnici sa troje zaposlenih, a nas je oko 180 zaposlenih". Vuk Milatovic, direktor Filoloske gimnazije koja je u strajku, porucuje: "Da se direktor pita, skola bi radila, jer sve ide preko ledja ucenika", isticuci da ipak mora postovati odluku nastavnika, jer na silu ih ne moze naterati da rade.

Z. Mihajlovic

Revolt zbog pritisaka i kazni

Medju profesorima i nastavnicima najveci revolt je izrazvala pretnja o prinudnim odmorima pocev od 1. septembra kao i informacija da ce ocenjivanje ucenika preuzeti podobna profesorska komisija.

Biljana Kovacevic, profesor Druge beogradske gimnazije smatra da je direktorima, posredstvom republickog ministarstva, ostavljena inicijativa o vrsti i intenzitetu pritiska na ucesnike u strajku. Na pitanje koliko bi trebala da dobije zbirnom isplatom, iznosi cifru od oko 2.000 dinara, a sto ukljucuje celu aprilsku, pola majske plate i naknadu za topli obrok.

Gordana Petrovic, sekretar Foruma srednjih strucnih skola posebno osudjuje naredbu Ministarstva prosvete kojim se skola kaznjava sa 15.000 a direktor sa 9.000 dinara ako je ucesnik strajka, sto komentarise "kao zapanjujucu informaciju u situaciji kada se borimo za mrtvice onoga sto smo zaradili".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /