Ponedeljak, 3. novembar 1997.

MERI MEKALIZ, NOVI PREDSEDNIK IRSKE

Borac protiv stereotipa

Visoki akademski status, pravno iskustvo i predanost radu odrazavaju novu sliku o Irskoj za koju se borila i njena prethodnica Meri Robinson

Karmel Linan
izvestac Rojtersa iz Dablina

Meri Mekaliz, nova predsednica Irske, jedna je od onih domisljatih i samopouzdanja punih osoba iz akademskog sveta koja predstavlja najsvetliju nadu citave svoje generacije.

Univerzitetski profesor prava i privrzena rimokatolkinja, ona je i vatreni irski nacionalista. Vec su prve ankete na biralistima potvrdile da ce ona postati prvi sef drzave koji je rodjen u Severnoj Irskoj. Odrasla je u Ardoinu, oblasti u blizini Belfasta koju je cesto potresalo nasilje frakcijskih borbi. Pre tri godine je izabrana za prorektora uglednog Kraljicinog univerziteta i tako postala p rva zena na tom vaznom polozaju.

U vreme kada je gerilski rat harao provincijom, ona je bila jedan od najspesnijih ucenika srednje skole u Belfastu. Udata je za stomatologa i majka je dvoje dece, a njene pristalice kazu da je ona sl ika i prilika moderne zene u Irskoj koja prolazi kroz promene.

Njeno akademsko zvanje, pravno iskustvo i predanost radu odrazavaju novu sliku o Irskoj za koju se borila njena prethodnica, Meri Robinson. Robinsonovoj je uspelo da skine paucinu sa ceremonijalnog p olozaja sefa drzave i da tu duznost od lagodne muske sluzbe pretvori u visoko profilisano mesto sa koga se pokrecu sveobuhvatne akcije. Neposredno pred kraj predsednickog mandata, Robinsonova - popul arna licnost i prva zena sef irske drzave - povukla se sa predsednickog polozaja da bi preuzela novu duznost Komesara UN za ljudska prava. "Irska je sada slozeno drustvo, u kome se vise ne mogu prime njivati zastareli stereotipi", rekla je jednom Mekalizova.

Novi drustveni mozaik Irske dopunjava i cinjenica da su u predsednickoj trci ucestvovale cetiri zene i jedan muskarac. Pre Meri Robinson, duznost irskog predsednika obavljali su vremesni politicari u sivim odelima.

Mekalizovoj je pruzena mogucnost da se nadmece na predsednickim izborima, buduci da irski ustav predvidja jurisdikciju i nad Severnom Irskom. To polaganje prava se ne dopada vecini od 60 odsto protes tanata u provinciji, koji zele da ostanu pod vlascu Velike Britanije i smatraju da je nacionalisticki san o konacnom irskom ujedinjenju zapravo kosmar.

Bez lakog definisanja

Meri Mekaliz za sebe kaze da je nije lako svrstati u neku "fioku". Kao ubedjena katolkinja, ona je protiv abortusa, ali zato podrzava ideju o zenama - svestenicima. Bila je i vrlo kriticna prema drza nju crkve tokom serije otkrica o seksualnom zlostavljanju dece od strane svestenih lica. Obelodanjivanje ovih slucajeva je sokiralo dominantno katolicku zemlju, zadajuci udarac starom sistemu vrednos ti koje su nekad bile noseci stub odrzanja postojeceg stanja.

"Ja sam Irkinja, ni manje ni vise od toga, i nisam manje Irkinja zato sto sam rodjena u Belfastu", rekla je Mekalizova studentima, kada joj je nedavno osporeno pravo da postane sef drzave Republike I rske.

Meri Mekaliz je neocekivano postala kandidat snazno nacionalisticki opredeljene Fjane Fejl i koalicionog partnera te stranke, progresivnih demokrata. Svojom hladnokrvnoscu pred televizijskim kamerama i pravnickom elokvencijom kada je rec o sirokom spektru slozenih pitanja, ona je sebi na iznenadjujuci nacin obezbedila mesto predsednickog kandidata Fjane Fejl, dobivsi vecinu glasova poslanika Fja ne Fejl i nadmasivsi najozbiljnijeg takmaca u stranci Alberta Rejnoldsa, bivseg premijera Irske.

Ali, ubrzo se nasla u skripcu. Njena kampanja je zapala u teskoce kada su procurele vesti da je odlucan pristalica Sin Fejna, politickog krila zabranjene Irske republikanske armije. Dve pune sedmice je ona nastojala da to opovrgne, a predizborne ankete su pokazale da joj ove tvrdnje nisu mnogo naudile.

Mekalizova je objasnjavala da je sa katolickim svestenicima bila ukljucena u "mirovni kabinet" koji je nastojao da trajno izgladi sukobe i podstakne dijalog izmedju katolika i protestanata. Irski sve stenici su stali iza nje i pruzili joj podrsku. Zbog dosadasnjeg nacionalistickog drzanja i akademskog znanja, njena nominacija je izazvala protivrecne reakcije unionistickih, protestantskih politica ra, a ona je nastojala da umanji njihovo podozrenje.

Posle studija prava na Kraljicinom univerzitetu, Mekalizova je profesionalnu karijeru otpocela u 23. godini kao advokat u visim sudovima u Severnoj Irskoj. Vec u 24. godini postala je predavac prava na dablinskom Triniti koledzu, na istoj katedri na kojoj je prethodno bila Meri Robinson.

U Republici Irskoj provela je 13 godina, a tokom tog perioda postala je i novinar-voditelj na RTE, irskoj nacionalnoj televiziji. Pre sest godina se sa porodicom vratila u Severnu Irsku, kako bi zauz ela visoku akademsku poziciju na Kraljicinom univerzitetu u Belfastu.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /