Ponedeljak, 3. novembar 1997.

SRBOLJUB ANTIC, EKSPERT EKONOMSKOG INSTITUTA O POSEBNOJ LISTI VLADE SRBIJE

Za polovinu firmi likvidacija pa privatizacija

To sto su menadzeri insistirali da preduzeca uguraju na ovu listu govori o tome da oni nisu bili sposobni da sami nadju strane partnere, i zato verovatno, oni posle privatizacije nece zadrzati svoje polozaje, smatra Antic

"Ocito je da se na posebnoj listi Vlade Srbije pojavio daleko veci broj preduzeca od predvidjenih trideset, ali se ne moze poreci da je vecini od njih potrebna pomoc drzave. Za te firme, prisustvo na toj listi znacice tim pre los imidz," kaze Srboljub Antic, strucnjak Ekonomskog instituta iz Beograda.

Antic kaze da je neizvesno da li ce do privatizacije ovih firmi doci u ovakvom obliku kakva su ona sad, odnosno, veoma je moguce da ce za neka od preduzeca ulazak na listu znaciti prvo likvidaciju, a potom eventualno privatizaciju. Tim pre jer se izvori novca za prestrukturiranje nekih od ovih preduzeca ne naziru, a sam proces njihovog oporavka morace da bude veoma dug.

S druge strane, bilo bi od drzave cak i glupo da na ovu listu ne uvrsti i preduzeca koja se odmah mogu prodati, i tako prikupljeni novac iskoristi za finasiranje programa restrukturiranja losih preduzeca. "Medjutim, veliko je pitanje da li postoji kriticna masa ekonomskih eksperata koja moze da da odgovarajuca resenja za restrukturiranje takvih firmi", kaze Antic.

Obicno smo skloni da tvrdimo da je drzava rasipna i da se ponasa glupo, ali to ne mora da bude slucaj, kaze Antic. Ne verujem da je drzava mnogo mocna, ali je stavljanje ovakve grupe preduzeca na listu koristan i praktican potez, ili bi to bar mogao da bude, kaze Antic. Bilo bi nelogicno da drzava dopusti siroku primenu modela dokapitalizacije jer u tom slucaju novac uopste ne ide drzavi i nejasno je cemu onda sa stanovista zemlje sluzi privatizacija, kaze Antic.

Umesto da se na listi nadju samo prirodni monopoli, desilo se da se mnogo preduzeca guralo na tu listu, iz cega se moze izvuci zakljucak da te firme vode losi menadzeri koji nisu sposobni da sami, bez pomoci drzave, nadju resenje za svoju firmu. "Tim pre verujem da takvi menadzeri nece moci da ostanu na tom mestu, kad ova preduzeca prodju kroz fazu restrukturiranja", kaze Antic. Jer, cinjenica da je neko ugurao svoje preduzece na posebnu listu, verujuci da je to bolje od autonomne privatizacije, govori da cemo dobiti jedan amalgam drzavne intervencije i dovoljno nesposobnih menadzera.

Antic naglasava da veruje da ce veliki broj firmi sa posebne liste biti likvidiran. Medju njima bi za strane investitore jednako koliko i domace, mogla biti veoma interesantna brojna trgovinska preduzeca koja imaju objekte na najatraktivnijim lokacijama u zemlji, a pogotovo u centrima velikih gradova. Sve manje trgovinske firme vec su pod prinudom stecaja prodale, ili morale da napuste lokacije u centru grada. Antic veruje da ce velika trgovinska preduzeca prvo biti likvidirana, a onda ce zainteresovanima biti ponudjena kupovina preostalih sredstava. Taj poslovni prostor bice dobar mamac za investitore, kaze Antic.

Naravno, postavlja se pitanje da li ce drzava tako prikupljeni novac pametno reinvestirati ili ce on opet otici na zadovoljavanje nekih politickih ciljeva, s obzirom da ne postoji nikakav mehanizam kojim bi ta sredstva bila usmeravana pod kontrolom u revitalizaciju losih preduzeca, upozorava Antic.

T. Jakobi

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /