Utorak, 4. novembar 1997.

U SKUPSTINI CRNE GORE NASTAVLJENA RASPRAVA O POSTIZBORNOJ POLITICKOJ KRIZI

Svako ukopan u svoju istinu

Cetinje. - Poslanici DPS Crne Gore ciji je predsjednik Momir Bulatovic, nastavili su i juce sa iznosenjem podataka vezanih za drugi krug izbora za predsjednika Crne Gore, a koji se, u njihovoj interpretaciji, predstavljaju kao "neoborivi dokazi" da su predsjednicki izbori pokradeni. Osim sto su ostali pri odluci da izbore ne priznaju, i pri predlozenoj rezoluciji, prema kojoj bi crnogorski parlament trebalo da ponisti izbore, "bulatovicevci" su naglasavali kako ne zele da se problemi rjesavaju van institucija sistema, ali da hoce da se rjesavaju na demokratski nacin. Sef poslanickog kluba DPS (Momir Bulatovic), Predrag Bulatovic pledirao je za dijalog u parlamentu, a jedan od rezultata tog dijaloga trebalo bi da bude i dogovor o sto skorijim prijevremenim parlamentarnim izborima. U slucaju da dogovor ne bude postignut, Bulatovic je svu odgovornost za moguce posljedice adresirao na one koji sada vrse vlast u Crnoj Gori.

- Nema nikakvog dogovora - kontrirao je Dragan Djurovic, sef poslanickog kluba DPS na cijem je celu Milica Pejanovic-Djurisic, misleci pri tom na rezultate minulih izbora. Sustinsko pitanje je, po njegovom misljenju, jesu li izbori regularni ili nijesu, da li gubitnicka strana priznaje drzavne organe Crne Gore, odnosno hoce li priznati dokument koji usvoji parlament. Tu stranu je Djurovic upozorio da hoce da se "igra vatrom".

Raspravu je, inace, juce otvorio Dragan Koprivica, poslanik Bulatovicevog DPS, navodeci kako je navodno u Niksicu upisivanjem gradjana u biracke spiskove bez rjesenja Vrhovnog suda Crne Gore, kao i sa rjesenjima tog suda, nezakonitim brisanjem vise gradjana sa birackog spiska, "veoma vjesto i pametno" svuda oduzimano ili dodavano onoliko biraca "da bi se dobio potreban broj" za Mila Djukanovica. Koprivica je primjetio da je "policija na jedan neslavan nacin iskoriscena u ovom izbornom procesu", a osim dokaza za navodnu izbornu kradju, ovaj poslanik je iznio tvrdnju da " postoje posebni razlozi" zbog kojih zapadne zemlje podrzavaju partiju ciji je kandidat pobijedio na izborima za predsjednika Crne Gore.

Koprivica smatra da su rezultati izbora od strane tih zemalja "unaprijed priznati" jer se time zeli preraspodijeliti moc unutar SRJ, a u cilju obracuna sa Slobodanom Milosevicem. On je, radi ubjedljivosti ove svoje procjene, naveo i to da je, navodno, jedan od clanova posmatracke misije OEBS "skocio od odusevljenja" kada je saznao da Djukanovic vodi u izbornoj trci.

Milan Bojanic, takodje Niksicanin, ali poslanik iz suprotnog DPS tabora, nazvao je Koprivicine navode "konstrukcijama" u koje se ovaj sam zapleo, pa mu je, zbog toga, tesko i replicirati. Podvlaceci da "preko cinjenica mogu samo ocajnici", Bojanic je podsjetio Koprivicu na to da je u prvom izbornom krugu u Niksicu bilo prisile, ali od strane onih koji su podrzavali Momira Bulatovica. Nije pominjao imena onih koji su tu prisilu vrsili, ali je rekao da je rijec o braci poznatoj u Niksicu, kao i jednom tamosnjem biznismenu, "njihovom mentoru". Nije bilo tesko naslutiti da Bojanic misli na Miodraga Daku Davidovica, kuma Momira Bulatovica i, u Niksicu i sire, poznatu bracu Radulovic.

Drago Bakrac, poslanik Bojovicevih "narodnjaka", nije dopunjavao spisak dokaza o navodnoj izbornoj kradji, vec je direktno optuzio predsjednika Skupstine Crne Gore Svetozara Marovica za to sto je "bez dovoljno pravnih i politickih priprema" raspisao izbore za predsjednika Republike. Time je, po Bakracevom misljenju, produbljena polarizacija u Crnoj Gori, prouzrokovana cijepanjem DPS, cime je direktno dovedena u pitanje regularnost predsjednickih izbora.

Naglasavajuci da broj glasova koje je na izborima dobio Momir Bulatovic pokazuje da je sadasnja izvrsna vlast "potpuno nelegitimna", Bakrac je podvukao da se odmah mora odrediti datum odrzavanja prijevremenih parlamentarnih izbora, kao i utvrditi minimum demokratskih uslova za njihovo odrzavanje. On smatra da je najbolje da se ti izbori odrze oko Bozica.

Nakon Bakracevog izlaganja, koje je bilo povod a poduzu polemicku carku izmedju dva tabora "narodnjaka", "bulatovicevci" su nastavili sa prezentiranjem svojih vidjenja minulih izbora. Poslanik Momcilo Bojovic koncentrisao se na analizu uloge policije (posebno njene jedinice za specijalne namjene) u izborima na terenu opstine Pljevlja, gdje je on predsjednik lokalne skupstine. Naveo je, pritom, imena vise lica koja su od strane specijalne policije privodjena na informativne razgovore ili je na njih vrsen pritisak, sto je sve doveo u vezu sa pokusajem zastrasivanja gradjana da se ne opredjeljuju za Momira Bulatovica.

Uhvacen u neistini

Iznoseci podatke o nezakonitostima tokom izbora, poslanik Dragan Koprivica je prozvao ministra pravde Duska Lalicevica, navodeci da je glasao sa potvrdom, a bez rjesenja Vrhovnog suda Crne Gore. Ministar je stvar razjasnio na nacin da je Koprivica uhvacen u neistini. Priznao je da je glasao sa potvrdom, ali samo u prvom izbornom krugu, jer njegovog imena nije bilo u izvodu sa birackog spiska. Kao sto se u takvim slucajevima i radi, otisao je kod nadleznog opstinskog organa, od kojeg je dobio potvrdu da se nalazi u opstem birackom spisku. Shodno tome, nije ni morao da pise tuzbu Vrhovnom sudu Crne Gore i od njega trazi potvrdu svog birackog prava. Poslije ovakvog objasnjenja, Koprivica nije imao kud osim da se izvini (to je ministar Lalicevic od njega i trazio) pod uslovom da je, kako je kazao, sve onako kako je Lalicevic naveo.

Ministar unutrasnjih poslova Filip Vujanovic osporio je ove navode poslanika Bojovica. On nije negirao da je bilo privodjenja pojedinih lica, ali je kazao da se radilo o onima protiv kojih su, zbog njihovog ponasanja, pojedini gradjani podnosili prijave policiji. Ministar je, uz ostalo, pomenuo i slucaj pljevaljskog inspektora Sluzbe drzavne bezbjednosti Radomana Purica, koji je, prema Vujanovicevim navodima, vrsio pritisak na gradjane da glasaju za Bulatovica.

- Vasa istina ne moze biti mjerilo onoga sto je u policiji radjeno - rekao je ministar unutrasnjih poslova, obracajuci se Bojovicu.

Ni juce nije izostala ostra polemika poslanika Bojovica i LJubice Bebe Dzakovic (DPS - dr Milica Pejanovic-Djurisic) koja je, pored ostalog, konstatovala da je policija trebalo da privede Bojovica zbog toga sto je instruirao ljude da se problematicno ponasaju.

Nakon sto je Zoran Zizic jos jednom potencirao policiju kao jedan od dva najvaznija faktora (drugi je Vrhovni sud CG) koji su uticali na neregularnost izbora, ministar unutrasnjih poslova je primjetio da je Zizic "majstor da svaki skup pretvori u sudjenje policiji". Ministar je optuzio "bulatovicevce" da hoce policiju da pretvore u "politickog krivca" za vlasttii izborni poraz.

- Ne sudim policiji i policajcima, nego izvitoperenom i nakaradnom rukovodstvu policije - uzvratio je Zizic, uz napomenu da ce te ljude, "koji rade ono sto nijedan castan covjek ne bi radio", optuzivati sve dok bude "gazio ovom zemljom".

Poslanik Dragan Soc, sef poslanickog kluba Kilibardine Narodne stranke (ovaj klub je formiran nakon sto je u parlamentu formiran klub Bojoviceve Narodne stranke, i u njemu su samo dva poslanika, dok su ostali Kilibardini "narodnjaci" ostali u poslanickom klubu "Narodne sloge") osporio je moralno pravo poslanicima Bulatovicevog DPS da o izbornoj kradji govore pred poslanicima opozicije, koja je "kradena na svim prethodnim izborima". Samo ovlas podsjecajuci na neregularnosti koje su ranije bile prisutne, Soc je trazio "pokajanje i prociscenje", pa da se tek nakon toga vodi razgovor o posljednjim izborma. Direktno je prozvao Zorana Zizica da izadje i zakune se (sa rukom na Svetom pismu ili na cemu drugom) da nije znao za ranije izborne kradje. Zizic na ovu prozivku nije reagovao.

Juce je mogucnost da govori u parlamentu koristio i zamjenik predsjednika Republicke izborne komisije, Miras Radovic, odbacujuci pritom, sve optuzbe na racun RIK. Povodom svake optuzbe Radovic je ponudio opsirnu odbranu i obrazlozenje, i konstatovao da se ne mogu staviti ozbiljni prigovori na rad RIK.

Sjednica parlamenta bice nastavljena danas u 10 sati.

D. Vukovic

Kome je deljeno oruzje

Polemisuci sa ministrom unutrasnjih poslova oko uloge policije na minulim izborima, Predrag Bulatovic je "izrazio bojazan" da je MUP svih proteklih godina dijelio oruzje gradjanima prema politickim i ideoloskim kriterijumima. Namjerno ili nenamjerno, on je ovim iskazom potvrdio tacnost davnasnjih, ali istovjetnih, navoda opozicije, sto nije propustio da uoci Dragan Soc, sef poslanickog kluba Kilibardine Narodne stranke.

- Ta cinjenica ne smije da bude precutana - kazao je Soc, istovremeno pitajuci Bulatovica i sta je on radio kada je oruzje dijeljeno po politickim i ideoloskim kriterijumima. Bulatovic nije bio u sali kada mu je pitanje upuceno, ali se ni kasnije nije pravio vjest da na njega odgovori.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /