Ponedeljak, 10. novembar 1997.

STA CEKA SKUPSTINU SRJ I FEDERACIJU

"Savezna drzava jedva funkcionise"

Sve dok Srbija ne usaglasi svoj Ustav s Ustavom SRJ, ne moze se govoriti o punom federalnom poretku. Izbor Djukanovica za predsednika Crne Gore jos vise suzava prostor za promenu Saveznog ustava, kaze Novak Kilibarda, poslanik u Skupstini SRJ

Prvo treba srediti svoju kucu: Novak Kilibarda
FOTO: N. Stojanovic

Beograd. - U ocekivanju da Skupstina Savezne Republike Jugoslavije (SRJ) doceka svoje poslanike i pocne s radom, otvaraju se mnoga pitanja ne samo o buducem funkcionisanju saveznog parlamenta vec i federacije, o mogucim koalicijama, odnosu snaga vladajucih i opozicionih stranaka, saradnji partija dve federalne jedinice i narocito o poziciji Slobodana Milosevica.

Sasvim je izvesno da ce Milosevic nastojati da ojaca i ucvrsti svoj polozaj i da se nece zadovoljiti "figurom" predsednika Jugoslavije kakva je bila olicena u liku Zorana Lilica. To ce mu biti veoma potrebno, tim pre sto je na izborima u Crnoj Gori pobedila za njega, najblaze receno, nepovoljna strana - strana Mila Djukanovica. Kako ce to sef SRJ uraditi i sta ceka Saveznu skupstinu i nas s njom za "Nasu Borbu" govori predsednik Narodne stranke Crne Gore i poslanik u Skupstini SRJ Novak Kilibarda.

"Savezna skupstina svela je svoj rad na najnizu mjeru. Uostalom, sve dok Republika Srbija ne usaglasi svoj Ustav s Ustavom SRJ, ne moze se govoriti o parlamentarnoj cjelovitosti Savezne skupstine, ni o punom federalnom poretku SR Jugoslavije. Gospodin Ratko Markovic nagovjestio je da bi se mogla raspustiti Savezna skupstina, navodno zbog nekog, u predvidjenom roku nedonjetog zakona, a kad gospodin Markovic nesto kaze o jugoslovenskoj problematici, svi znaju da iza toga stoji neko mocan cija je volja zakon."

"Namjera gospodina Milosevica da se amandmanski mijenja Savezni ustav implicira pristanak Crne Gore na to, sto znaci da u Vijecu republika Savezne skupstine sada nedostaju potrebni glasovi za prihvatanje tih amandmana. Izbor gospodina Djukanovica za predsjednika Crne Gore jos vise suzava prostor za promjenu Saveznog ustava. Prema tome, otvorena su krupna pitanja u vezi s radom Savezne skupstine", ocenjuje Kilibarda.

Po njegovom misljenju, sada su male sanse za eventualne koalicije izmedju politickih stranaka Srbije s politickim strankama Crne Gore jer, kako je istakao, "Savezna drzava jedva funkcionise". Uz to, razbijanje koalicije "Zajedno" bitno je umanjilo interesovanje crnogorskih politickih partija za neki oblik koalicione saradnje s pojedinacnim strankama iz Srbije.

Snazna i slaba opozicija

Upitan kakav bi u parlamentu mogao biti odnos snaga stranaka iz Crne Gore i stranaka iz Srbije, on je ocenio da se politicka snaga partija ne moze meriti samo po broju clanova i simpatizera tih stranaka jer je u fizickom znacenju Srbija neuporedivo veca od Crne Gore, ali zato u federalnom poretku stvari republicki rang partija ima svoj analogni ekvivalent u federaciji. On je naglasio da je sada demokratska opozicija u Crnoj Gori neuporedivo snaznija i znacajniji politicki cinilac (jer je ujedinjena), nego sto je demokratska opozicija kao celina u Srbiji.

Ako se sredi ustavno stanje federacije i ako SRJ udje u medjunarodne politicke i ekonomske institucije, otvorice se prostori za ozbiljnu saradnju politickih stranaka Crne Gore i Srbije, smatra Kilibarda.

"Prosto receno, prvo treba srediti svoju kucu da bi se formirao dobar komsiluk. Ne uzimam, ovom prilikom, u obzir unitarne stranke, koje reprezentuje gospodin Seselj, koje na Crnu Goru gledaju kao na provinciju Srbije. U demokratskom poretku stvari, takve stranke ne mogu u Crnoj Gori imati znacajnijeg dejstva. Samo u haoticnom stanju politike, one mogu racunati na neku sansu".

Kilibarda je, kao izuzetno znacajno ocenio to sto demokratske stranke Srbije, bolje reci demokratska savest Srbije koju, po njegovom misljenju, "elitno predstavlja Studentski pokret, podrzavaju demokratski blok i put Mila Djukanovica".

Na pitanje da li je moguce ocekivati saradnju izmedju Slobodana Milosevica i Mila Djukanovica, Kilibarda je naglasio da je ta saradnja neminovna.

"Predsjednik jednog federalnog cinioca mora po prirodi stvari da saradjuje s predsjednikom Federacije. Samo politikanti i ljudi koji ne znaju sta je politika govore o nemogucnosti te saradnje. U demokratskim zemljama sasvim je normalna cinjenica da politicari dviju razlicitih partija mogu u poretku drzave da saradjuju, nista manje nego da su pripadnici jedne partije".

Kao primer za to Kilibarda je naveo odnos Siraka i Zospena koji su politicki neistomisljenici, ali im to ne smeta da sa ustavnim ovlascenjima saradjuju u interesu Francuske.

Jasminka Kocijan

Demokratija - vezivno tkivo federacije

Na pitanje da li veruje u opstanak jugoslovenske federacije, on je odgovorio: "Jedino prirodno vezivno tkivo jugoslovenske federacije jeste demokratija. Ako se nesredjeno ustavno stanje produzi i ako se SRJ u dogledno vrijeme ne vrati u sve forume gdje je mjesto svakoj demokratskoj drzavi, jugoslovenska federacija zaljuljace se iz temelja".

Da se, medjutim, sve vec ljulja, mozda jos ne iz temelja ali po obodima svakako, govore nesredjeni odnosi u crnogorskom parlamntu, kao i to da Skupstina Srbije nije ni konstituisana. Ne samo da se ne zna ni ko ce iz dve federalne jedinice dobiti poslanicke mandate u Skupstini SRJ, kada ce i kako ona funkcionisati, nego je prava enigma kako ce biti verifikovani mandati koje je koalicija "Zajedno" osvojila jos na proslogodisnjim izborima.

Sva je prilika da ovo poslenje nece biti reseno bez sudjenja i suda, a to samo znaci da nista nije jednostavno i da su sve varijante otvorene.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /