Sreda, 12. novembar 1997.

SAVET BEZBEDNOSTI ODLUCUJE O REZOLUCIJI O IRAKU

Pretnja (ozbiljnim) posledicama

SAD ce verovatno uspeti da proguraju dokument kojim se irackim zvanicnicima zabranjuje putovanje u inostranstvo

Slobodan Pavlovic
dopisnik "Nase Borbe" iz Vasingtona

Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija, od preksinoc razmatra puteve za izlazak iz krize prouzrokovane odbijanjem Iraka da dozvoli dalju medjunarodnu kontrolu svojih postrojenja za koja se tvrdi da se koriste za proizvodnju zabranjenog hemijskog i bakterioloskog naoruzanja. Prva sednica odrzana je u ponedeljak popodne iza zatvorenih vrata i bez prisustva zamenika irackog premijera Tarika Aziza, koji je doputovao u Njujork sa zahtevom da se Irak oslobodi medjunarodnih sankcija kojima je izlozen od 1991. godine i upozorenjem da ce, u protivnom, uslediti proterivanje svih medjunarodnih kontrolora kao i oruzani otpor daljem patroliranju avijacije NATO u tzv. "zoni zabranjenog leta" na severu i jugu zemlje.

"Duboko zalim sto Irak nije pozitivno odgovorio na poruku koju su odneli u Bagdad nasi specijalni izaslanici" - moglo se, pored ostalog, procitati u izvestaju generalnog sekretara UN Kofija Anana za ovaj skup, dostavljenom predstavnicima 15 zemalja koje sacinjavaju izvrsno telo svetske organizacije sa propratnom napomenom da bi (da je iz Bagdada stigao taj ocekivani odgovor) Tarik Aziz dobio priliku da pred SB objasni kako to Irak planira da se oslobodi sadasnjim medjunarodnih sankcija iniciranjem jos jedne konfrontacije sa svetskom zajednicom.

Bilo kako bilo, na tom preksinocnom trocasovnom skupu, Savet bezbednosti razmatrao je predlog americko-britanske rezolucije kojom se za pocetak - kao odgovor na ovo najnovije Sadamovo izazivanje medjunarodne krize - osudjuje Irak zbog onemogucavanja rada medjunarodnim inspektorima i trazi od vlade u Bagdadu dosledno postovanje svih predjasnjih rezolucija vezanih za trazenje i uklanjanje oruzja za masovno unistenje.

U drugom delu predlozene rezolucije predvidjene su sankcije u vidu zabrane putovanja u inostranstvo najvisih predstavnika iracke vlade, uz upozorenje na "ozbiljne posledice" koje ce uslediti ukoliko se Bagdad ne povinuje ovim zahtevima Saveta bezbednosti.

Juce popodne, po jugo-vremenu, pocela je nova sednica Saveta bezbednosti (posle emitovanja ovog izvestaja), s tim sto svi jucerasnji nezvanicni pokazatelji nagovestavaju da ce americka delegacija - glavna strana u ovom ponovnom, ko zna kojem po redu obracunu ostalog sveta sa Sadamom Huseinom - nastojati ovog puta prevashodno da ocuva koaliciju koja je 1991. ucestvovala u Zalivskom ratu protiv Iraka. Konkretno, to znaci da SAD idu u ovoj konfrontaciji na trazenje dokumenta Saveta bezbednosti kojim ce se iracka vlada naterati na postovanje svojih obaveza pojacanim medjunarodnim politickim i ekonomskim pritiskom, pri cemu se upadljivo insistira, na svakom koraku, da eliminacija americkih predstavnika iz ekipe medjunarodnih kontrolora i pretnja americkim avionima U-2 koji obavljaju izvidjacke letove iznad Iraka predstavljaju sukob Bagdada sa UN - a ne sa Vasingtonom.

U ponedeljak - na zatvorenoj sednici Saveta bezbednosti - ruski predstavnik Lavrov usprotivio se zavrsnoj formulaciji iz predloga americko-britanske rezolucije kojom se iracka vlada upozorova na "ozbiljne posledice" za slucaj da se pod hitno ne uzme u pamet time sto ce se vratiti na predjasni kolosek i poceti dosledno da ispunjava sve obaveze koje joj je postavila medjunarodna zajednica. Lavrov trazi da iz dokumenta bude izostavljena ona kvalifikacija "ozbiljne" - i da se Sadam Husein samo upozori na posledice koje ce eventualno snositi. Kako se saznaje iz Njujorka, za Amerikance ce to biti prihvatljiva formulacija u konacnoj verziji rezolucije Saveta bezbednosti, jer je njima vazno da se sto pre (i sa njihovim ljudima) obnovi medjunarodna kontrola irackih centara za proizvodnju hemijskog i bakterioloskog naoruzanja, kao i da se (pod firmom UN) nastave izvidjacke misije njihovih U-2 aviona u irackom vazdusnom prostoru.

Ta vazdusna osmatranja obnovljena su u ponedeljak, posle jednonedeljne pauze, sa visine koja je (sudeci prema saopstenju iz Pentagona) nedostupna za Sadamovu protivavionsku artiljeriju i raketne bacace. Sledeca misija U-2 najavljena je za sutra ili petak i ako tom prilikom americki spijunski avioni budu docekani irackom vatrom, usledice odmah americko bombardovanje i lansiranje krstarecih raketa sa brodova koji se nalaze u Zalivu - bez obzira na sve rezolucije oko cijih se formulacija preganjaju ovih dana ambasadori u Njujorku.

Americki sekretar za odbranu Vilijem Koen i nacelnik Generalstaba oruzanih snaga Hju Selton odlozili su u to ime, na neodredjeno vreme, svoj predvidjeni jucerasnji polazak na visednevnu azijsku turneju. "Sve opcije i dalje su u igri" - receno je povodom iracke krize u jednom jucerasnjem saopstenju Pentagona. U poruci koja nije samo onima koji nece da je razumeju.

IZJAVA PORTPAROLA RUSKOG PREDSEDNIKA

UN ne smeju biti pokrice za udar

Harbin, Beta-AFP. - Rusija se protivi svakoj upotrebi Saveta bezbednosti i Ujedinjenih nacija kao zaklonu za izvodjenje udara protiv Iraka, izjavio je juce u Harbinu portparol ruskog predsednika Jeljcina Sergej Jastrzembski.

Upitan o situaciji u Iraku, koji je i juce ujutro zabranio ucesce americkim ekspertima u specijalnoj komisiji UN zaduzenoj za nadgledanje razoruzanja, Jastrzembski je rekao da je situacija veoma kompleksna, ali da Bagdad nema pravo da sprecava mandat specijalne komisije UN, i da mora da "omoguci sve potrebne uslove za rad komisije".

Istovremeno, on je upozorio da se Moskva suprotstavlja bilo kakvim akcijama protiv Bagdada i Iraka, pod plastom Saveta bezbednosti i UN. "Koliko mi je poznato, pozicija Kine je slicna, i o tome su tokom jucerasnjeg susreta razgovarali predsednici Boris Jeljcin i Djiang Cemin", rekao je Jeljcinov portparol.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /