Sreda, 12. novembar 1997.

STA ZNACE RAZNE REPARACIJE I POD KOJIM USLOVIMA SE ISPLACUJU

Krivica diktira odstetu

Odgovornost za rat, to jest agresiju, jedino je ovlascen da utvrdjuje Savet bezbednosti UN, koji do sada to nije uradio, objasnjava dr Dejan Janca

Ko ce da plati: Vukovar, april '97.

Hrvatska ima pravo da trazi 29 milijardi dolara na ime ratnih reparacija od Savezne Republike Jugoslavije kao naknadu za stetu prouzrokovanu tokom cetvorogodisnjeg srpsko- hrvatskog konflikta, izjavio je nedavno Piter Galbrajt, americki ambasador u Hrvatskoj. On je dalje objasnio da je jedna od mogucnosti RH da "podnese tuzbu i trazi satisfakciju zakonskim putem, a u pravu da podnese tuzbu SAD ce podrzati Hrvatsku". Sta znace ratne reparacije, kad se i pod kojim uslovima traze, odnosno isplacuju, i u cemu se razlikuju od drugih vidova odstete, za "Nasu Borbu" tumaci dr Dejan Janca, profesor medjunarodnog prava.

- U pravu uopste, pa i u medjunarodnom, postoji opste nacelo prema kome "ko drugome prouzrokuje stetu svojom krivicom duzan je da je nadoknadi". Ratna steta je osobena po tome sto je prouzrokovana ratom i obaveza naknade stete po pravilu pada na porazenu drzavu koja mora da je plati drzavi pobednici na osnovu zakljucenog mirovnog ugovora. Njime se, dakle, utvrdjuje krivica pobedjene drzave, obaveza naknade kao i obim i nacin na koji ce se ta obaveza ispuniti - kaze nas sagovornik.

Pravni osnov za to je, nastavlja dr Janca, ugovor o miru. Izmedju Savezne Republike Jugoslavije i Republike Hrvatske nije zakljucen ugovor o miru vec sporazum o normalizaciji odnosa (23. avgusta 96). Tim Sporazumom je predvidjeno formiranje Komisije koja je, izmedju ostalog, zaduzena za sprovodjenje u zivot i clana 7. pomenutog akta. U poslednjem stavu tog clana predvidjeno je da ce dve drzave u roku od sest meseci od stupanja na snagu tog Sporazuma sklopiti nov o nadoknadi za svu unistenu, ostecenu i nestalu imovinu. Ovim potonjim Sporazumom ustanovice se postupci za utvrdjivanje prava na adekvatnu nadoknadu koji nece ukljucivati sudske postupke. Jasno je, dakle, da se ovaj sporazum ne odnosi na globalnu nadoknadu stete izmedju dve drzave, jer za ratnu stetu je potrebno da se utvrdi odgovornost, odnosno krivica, a to ocito nije ucinjeno.

Odgovornost za rat to jest agresiju, objasnjava dr Janca, jedino je ovlascen da utvrdjuje Savet bezbednosti UN koji do sada to nije uradio. Prema tome, ako postoji spor o odgovornosti i krivici drzava koje se spore to bi morao resiti neki nepristrastan medjunarodni sud ili arbitrazno telo na primer Medjunarodni sud pravde UN ili stalni arbitrazni sud... Medjutim, u svim ovakvim i slicnim slucajevima obe strane u sporu moraju se saglasiti da taj sud sudi po njihovom predmetu. Licno, ne verujem da bi SRJ dala takav pristanak.

Na pitanje sta su zapravo reparacije, dr Dejan Janca tumaci: - Reparacije su vid ratne odstete koji je uveden mirovnim ugovorom posle Prvog svetskog rata i kojim se predvidjao nacin i obim isplacivanja naknade. Onda je ustanovljeno da porazeni nisu u stanju da isplate taj dug pa se preslo na naknadu u globalu. Neke zemlje su oprastale ovu odstetu recimo, Jugoslavija Bugarskoj. Sto se tice situacije izmedju Jugoslavije i Hrvatske, da ponovim, na osnovu dela clana sedam njihovog Sporazuma koji je objavljen u medijima tek treba ustanoviti postupak za utvrdjivanje prava na odgovarajucu naknadu.

B. Oprijan-Ilic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /