Ponedeljak, 17. novembar 1997.

Na pomolu kompromis?

Dragoljub Vukovic

Dugotrajna debata o postizbornoj politickoj krizi, koja jos nije okoncana, kao i ono sto se desavalo neposredno poslije ozvanicenja pobjede Mila Djukanovica na izborima za predsednika Republike, nedv osmisleno su pokazali da pred Crnom Gorom psotoje dva izbora - da se sunovrati u ponor gradjanskog rata ili da svoju politicku raspolucenost vida ... dogovora i kompromisa. Montenjarska tradicija net olerancije i spremnsoti da se radi u korist vlastite stete, upucuju na prvi, dok pokorica racionalnog i civilizacijskog isksutva odrzava nadu da se moze krenuti i drugim putem. Ako se prva mogucnost cinila neizbjeznom, onda kada su pristalice Momira Bulatovica uzvikivale "Milo Turcine" a narodni poslanici iz partije pobijedjenog predsednickog kandidata priejteci upozoravali da s politickim proti vnicima "nema razgovora", za druga su se odskrinula vrata onog momenta kada su svi nazreli formulu kompromisa.

Cak i kad bi se to htjelo, nikakav kompromis nije moguc oko rezultata izbora. Ponistavanje izbora ne bi bio kompromis, vec iznudjeni dobitak za pobijedjene. A koji bi pobjednik na tako nesto pristao, osim kad bi bio natjeran silom. Primjena sile, medjutim, ne vodi nuzno promjeni odnosa snaga, ali neminovno dovodi do krvoprilica i dugotrajnog civilizacijskog nezadovoljstva. Sve i kad bi optuzbe p artije Momira Bulatovica o izbornoj kradji bile osnovane, i sve da je nesporan moralno - politicki habitus pobijedjenih, primjena sile ne bi se smjela prihvatiti kao legitimno sredstvo istjerivanja p ravde.

Ocigledno je da su "bulatovicevci" otisli predaleko u svom nijekanju regularnosti izbora za predsjednika Crne Gore da bi sada mogli popljuvati sebe i kazati kako nijesu bili u pravu. Nijesu, ipak, ot isli toliko daleko da ne bi mogli "zamrznuti" svoje optuzbe i ubjedljivo pokazati da su legalisti. Cak i da su manje respektabilna politicka snaga nego sto jesu, niko im ne bi mogao osporiti pravo da od price o izbornoj kradji stvore okosnicu svoje buduce izborne propagande, ali to je maksimum onoga sto se moze tolerisati.

Dogovor i kompromis su moguci, dakle, jedino u vezi s onim sto slijedi, a to su prijevremeni parlamentarni i lokalni izbori. Dobra prilika da se testira svacij spremnost na napor da se unaprijede zak onski i svi drugi preduslovi za demokratske izbore i demokratizaciju drustva uopste.

Nakon dugotrajnog rata rijecima, u crnogorskom parlamentu je krajem prosle sedmice nagovijestena mogucnost da se politicka energija zakrvljenih tabora usmjeri u pozitivnom, stvaralackom pravcu. Mozd a ce se vec sjutra znati da li ima osnova za optimizam, ali i sada je jasno da pobjednici nemaju pravo na aroganciju i prevare, kao sto ni pobijedjeni nemaju pravo da svoju trenutnu poziciju pretvar aju u jedinu perspektivu citavog drustva i drzave.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /