Ponedeljak, 17. novembar 1997.

OTKAZAN STRAJK MASINOVODJA SRBIJE

Vozovi ipak nisu stali

Nezavisni strukovni sindikat masinovodja Srbije juce u podne nije poceo najavljeni strajk "zbog izdaje beogradskog odbora sindikata"

Beograd. - Strajk masinovodja Srbije koji je trebalo da pocne juce u podne - otkazan je, kako je izjavio Marinko Tuvic, predsednik Nezavisnog strukovnog sindikata masinovodja Srbije (NSSMS), " zbog izdaje beogradskog odbora sindikata". Naime, u poslednjem trenutku clanovi beogradske, najvece podruznice, odustali su od najavljene obustave rada. Odluka o odustajanju od strajka donosena je na prosle noci odrzanoj sednici Strajkackog odbora NSSMS.

Zbog cega su beogradske masinovodje odustale od nekoliko dana najaviljvanog strajka - mada su svi ostali odbori u Srbiji bili za prestanak rada i protiv Sporazuma sa JZTP "Beograd" i Vladom Srbije - niko od njih nije zeleo da prokomentarise.

- Masinovodje Srbije ce i dalje svoje obaveze izvrsavati prema utvrdjenom redu voznje - rekao je pored ostalog Marinko Tuvic, predsednik NSSMS. - Za juce ujutru za osam casova zakazani pregovori masi novodja i poslovodstva JZPT "Beograd" i predstavnika Vlade Srbije su otkazani posle odluke Glavnog odbora Nezavisnog sindikata da se strajk ne odrzi.

Tako se svih oko 3.000 masinovodja, od kojih 2.840 clanova ovog sindikata, naslo na svojim radnim mestima, u elektro, dizel i ostalim lokomotivama i dalje obavljajuci svoje svakodnevne poslove.

Masinovodje su trazile da se osnovna cena njihovog rada sa 428 poveca na 556 dinara, da se zaostali deo regresa isplati iz dva dela do kraja godine, da naknada za topli obrok i kilometrazu budu na pr oseku zarada JZTP "Beograd", a ne na proseku plata privrede Srbije a, sto se smatra najvaznijim, da im se omoguci pravo na potpisivanje Kolektivnog ugovora sa poslovodstvom ZTP i Vladom Srbije kada s u u pitanju clanovi ovog Nezavisnog sindikata.

Nema sumnje da ZTP-u "Beograd" ne cvetaju ruze. Prema informacijama iz ovog kolektiva, zbog neplacenih poreza i doprinosa ziro-racun je u ovoj firmi u prvom kvartalu bio opterecen (negativan) sa 96,5 miliona, dok su dugovanja za devet meseci (tri kvartala) cak premasila 307 miliona dinara! Istovremeno, obim prevoza u ovom periodu se vise nego utrostrucio!

"Kud se dadose novci od ovolikog povecanja obima prevoza, od ovoliko povecanog naseg rada", rece nam jedan od clanova Strajkackog odbora, i dodade: "Zasto me ne posalju na prinudni odmor. Onda bih mo gao i nesto da radim kod kuce. Ovako, danonocno u lokomotivi, a crkavica ni za mene a kamoli i za porodicu! Pa sta hoce onda ti Beogradjani, zasto su nam okrenuli ledja u presudnom trenutku?".

Ocito, od strajka masinovodja, do daljeg, nece biti nista. Kao sto je poslovodstvo JZTP "Beograd" odbacilo vec pomenute zahteve Strajkackog odbora, tako je i Nezavisni strukovni sindikat masinovodja Srbije odbio da potpise poseban Sporazum sa poslovodstvom Javnog zeleznickog transportnog preduzeca "Beograd". A njime se, pored ostalog, predvidja: poseban sanacioni program revitalizacije i obnove dizel-parka i elektro-vuce sa ciljem sto efikasnijeg rada i ostvarivanja vecih prihoda; da se topli obrok, kao socijalna kategorija, poveca u skladu sa ekonomskim i finansijskim mogucnostima preduzec a; da se regres isplati u dva dela: prvi u iznosu od 200 dinara do kraja novembra, a ostatak do kraja godine; da se zahtevi koji se odnose na dnevnice, kilometrazu i cenu rada razmotre u postupku zak ljucivanja Kolektivnog ugovora; da poslovodstvo mora da postuje zakon prilikom odredjivanja potpisnika Kolektivnog ugovora, ali da nema razloga da osporava inicijativu Glavnog odbora NSSMS da bude po tpisnik tog ugovora. Ta inicijativa treba da bude upucena nadleznim organima Vlade Srbije koji su merodavni za ovu oblast i Republickom sindikatu zeleznicara Srbije radi usaglasavanja stavova, kao i da se potpisivanjem ovog sporazuma strajk zakazan za 16. novembar sa pocetkom u 12 casova otkazuje.

Dakle, sporazum nije potpisan, ali ni strajk nije zapoceo, a najsrecniji su verovatno putnici jer masinovodje juce tacno u podne nisu povukle kocnicu. Vozovi idu dalje.

Pavle Mrdjanov

Gde je novac?

- Zaista nam nije jasno zbog cega su nase kolege iz Beograda odustale od zajednicki dogovorenih zahteva. Tim pre ako se zna da je jedan od nasih osnovnih uslova bio povecanje naknada za predjenu kilo metrazu. A to znaci sledece: obim prevoza, a time i nas ucinak u odnosu na proslu godinu povecao se za vise od sto odsto, ali su plate ostale iste kao pre godinu dana. Iz poslovodstva su stalno stiza le informacije da se licni dohoci (1.084 dinara prosek) ne povecavaju jer sredstva odlaze za popravku postojecih i nabavku novih lokomotiva - kaze Marinko Tuvic. - Ali, gde je taj novac od povecanja obima prevoza zaista otisao - ne poznajem nikoga kome je to poznato. Kazem otisao, jer kako drugacije protumaciti podatke da je prosek starosti nasih lokomotiva 30 godina, da za poslednje dve decenij e nije kupljena nijedna nova, da smo od Rumunije iznajmili petnaestak dizelki koje dobreno dnevno placamo a pri tom koristimo samo dve-tri dok ostale stoje neiskoriscene, da se u inventarnom spisku n alazi vise od 500 lokomotiva, a kompozicije vuce, i to na jedvite jade zbog stanja pruga, tek nesto vise od 50! O nasoj i bezbednosti putnika da i ne govorimo.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /