Subota, 22. novembar 1997.

U DEJTONU OBELEZENA DRUGA GODISNJICA ZAVRSETKA MIROVNIH PREGOVORA O BIH

Nema odstupanja od dejtonskog kursa

Nezvanicni nagovestaji u Vasingtonu da bi se od nedelje - posle skupstinskih izbora - mogao ocekivati pocetak potere specijalne jedinice NATO za optuzenima za ratne zlocine u Republici Srpskoj

Slobodan Pavlovic
dopisnik "Nase Borbe" iz Vasingtona

I da nije doslo do pocetka kraja krize sa Irakom, nase trustno balkansko podrucje tesko da bi ovih dana privlacilo neku vecu paznju americke javnosti. Svima je ovde vec vise nego dosta problema sa bi vsom Jugoslavijom, tim podrucjem bave se samo oni koji to moraju, tako da nije cudno sto je druga godisnjica zavrsetka mirovnih pregovora o BiH u Americi jedino obelezena istupanjem Klintonovog izasl anika Roberta Gelbarda na prigodnoj svecanosti, koju je organizovao Univerzitet u Dejtonu.

Na ovoj svecanosti pojavio se pored domacina jos jedino potpredsednik Bosanske Federacije Ejup Ganic, sto je podatak koji o mnogo cemu govori - a ponajvise o stepenu americkog (ne)zadovoljstva doprin osom srpske i hrvatske strane mirovnom procesu, koji je 21. novembra 1995. pokrenut iz Dejtona.

Sudeci prema onome sto se poslednjih dana culo sa raznih vasingtonskih strana - i sto je Gelbard posebno istakao na svecanosti u Dejtonu - procena je da je dvoentitetna BiH pocela polako da staje na svoje noge, mada je i dalje sklona padu i prilicno zaostala u razvoju u nekim svojim segmentima.

- Mir u Bosni poceo je da hvata koren, ali je oporavak od rata i dalje veoma spor i bolan. Ono sto je dosad postignuto, moze se ocuvati i unaprediti jedino produzenim prisustvom medjunarodne zajednic e u Bosni, i to na duze vreme - receno je tim povodom u Gelbardovom svodjenju dvogodisnjeg bilansa Dejtona.

Pri tome je resavanje problema nesaradnje srpske strane sa Haskim sudom za ratne zlocine izdvojeno, kao jedan od najprecih zadataka onih koji su zaduzeni da otvaraju i obezbedjuju put mirovnom proces u u Bosni.

Sa vise strana u Vasingtonu, inace, u poslednje vreme ponovo stizu signali da se Amerika nece zadrzati samo na ovim verbalnim upozorenjima, kad je rec o obavezama bosanskih Srba prema Medjunarodnom t ribunalu za ratne zlocine.

Prema jednoj zasad nezvanicnoj, ali sve prisutnijoj varijanti na tu temu - izmedju SAD, Britanije i Francuske postignut je dogovor da specijalna jedinica ove tri zemlje (navodno, odavno vec formirana i pripremana za akciju) krene u poteru za optuzenima za ratne zlocine u Republici Srpskoj, pri cemu je, kako se navodi, poseban akcenat stavljen na hvatanje Radovana Karadzica i generala Ratka Mladi ca.

Akcija specijalne jedinice NATO-a (kako se najavljuje) mogla bi se ocekivati uskoro - pre nego sto u Bosni pocne teska zima - s tim sto je dogovor bio da se saceka sa tom operacijom dok u Republici S rpskoj ne prodju zakazani skupstinski izbori - izbori na kojima zapadni saveznici ocekuju da ce sledbenici Biljane Plavsic odneti prevagu nad tvrdom paljanskom strujom, za koju se u Vasintgtonu tvrdi da se i dalje nalazi ne samo pod uticajem, vec i pod posrednom komandom Radovana Karadzica.

KARLOS VESTENDORP

Jedini mehanizam za obnovu Bosne

Sarajevo, AFP. - Dejtonski mirovni sporazum nudi jedini mehanizam za obnovu Bosne, ali su znacajan napredak u poslednje dve godine onemogucile lokalne vlasti, izjavio je juce visoki medjunarod ni posrednik u BiH Karlos Vestendorp.

"Bilo kakvi razgovori o podeli ili secesiji u Bosni moraju biti odbaceni. Dejtonski sporazum je osnova naseg rada i Dejton je jedini put napred", rekao je Vestendorp na pres konferenciji povodom dvog odisnjice potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.

"Pravi napredak je ostvaren u implementaciji mira i stabilnosti", ocenio je spanski diplomata i potom naveo niz pravnih, institucionalnih i ekonomskih pomaka koji su nacinjeni u Bosni. "Medjutim", do dao je on, "lista dostignuca u poslednje dve godine mogla je da bude znatno duza. Izostanak pune saradnje od strane vlasti onemogucio je napredak u mnogim apektima obnove demokratskog drustva".

Mirovni proces u Bosni, o kome ce biti reci na sastanku medjunarodnog Veca za primenu mira u Bonu 10. decembra, nalazi se na "vaznoj raskrsnici", rekao je Vestendorp. On je dodao da ce taj sastanak i skoristiti kako bi "osigurao podrsku za punu primenu ovlascenja" koja su mu dodeljena na osnovu Dejtona.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /